اهمیت تلفن‌های همراه در زندگی روزمره و کلیه فعالیت‌های ما غیرقابل انکار است! این امر به این دلیل است که تحولات شگرفی در دنیای تکنولوژی در حال رخ دادن است. تلفن‌های همراه دیگر تنها یک وسیله ارتباطی معمولی نیستند. با توجه به ویژگی‌ها و فرصت‌های باورنکردنی مختلفی که تلفن‌های همراه به ارمغان آورده‌اند، به یک ابزار مهم و قابل توجه برای افراد و مشاغل تبدیل شده‌اند.

پیشرفت فراوان فن‌آوری تلفن همراه، دستیابی به اینترنت پر سرعت و نحوه تعامل ارتباطی قابل توجه در این دستگاه‌ها منجر به سطح کاملی از تجربه‌های جدید و خلاقانه محاسبات موبایلی می‌شود! بی شک این امر تنها از طریق توسعه برنامه‌های تلفن همراه (اپلیکیشن‌ها) امکان‌پذیر است.

اپلیکیشن‌ها و احساسات بشری!

امروزه در دسترس بودن و سادگی استفاده از اپلیکیشن‌ها به حدی در حال افزایش است که تغییر قابل توجهی در چگونگی احساسات و تجربه‌های انسانی نیز به وجود آورده است! چندین سال پیش برای دسترسی به اینترنت، چک کردن و خواندن ایمیل‌ها، تنها راه استفاده از کامپیوتر بود؛ اما امروزه و به واسطه تلفن‌های همراه و انجام محاسبات کامپیوتری در هر مکانی، این امر دستخوش تغییر شده است.

تصور کنید که بلیط قطار خود را در حال حرکت خریداری می‌کنید. این چیزی است که اجداد ما هرگز تصور نمی‌کردند روزی قادر باشند انجام دهند! یا تصور کنید که به بانک نمی‌روید اما باز هم می‌توانید پول را به خانواده و دوستان‌تان منتقل کنید.

همه ما از توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها و شرکت‌های برتر در این زمینه تشکر می‌کنیم. مهم نیست کدام یک از آن‌ها، زیرا هرکدام‌شان به نوعی زندگی را برای ما آسان ساخته‌اند.

اپلیکیشن یا راحت‌الحلقوم؟

در یک نگاه کلی می‌توان گفت وجود اپلیکیشن‌ها در تلفن‌های همراه را می‌توان به تزئینات روی کیک شبیه کرد. زیرا باعث می‌شوند تلفن‌های همراه، لذت‌بخش و سرگرم‌کننده باشند. برنامه‌های تلفن همراه (اپلیکیشن‌ها) در تعداد نامحدودی با کاربردهای گوناگون در تمامی زمینه‌های زندگی ایجاد شده‌اند. با کاربرانی که می‌خواهند بیشتر و بیشتر از این برنامه‌ها برای سبک زندگی راحت و دسترسی آسان‌تر به امکانات موردنظرشان استفاده کنند.

در حال حاضر، استفاده از اپلیکیشن‌ها در حوزه‌هایی از قبیل ارتباطات، آموزش، آشپزی، رسانه‌های اجتماعی، خرید، تجارت (پول سازی)، ازدواج و بانکداری مشاهده می‌شود.

کاربران به طور روزانه، دنبال نسخه‌های به روز شده این برنامه‌ها هستند. از این رو، توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و شرکت‌های در حال توسعه اپلیکیشن تلاش می‌کنند تا خواسته‌ها و مطالبات کاربران خود را به روز کنند. به همین دلیل اخیراً شاهد رشد برنامه‌نویسان جدید و شرکت‌های توسعه برنامه هستیم.

 

از نظر ارتباطی، توسعه‌دهندگان برنامه‌های موبایلی برای برقراری ارتباط آسان و بهتر با خانواده‌ها و عزیزان خود برنامه‌هایی مانند Skype ، Telegram ، Wechat ، Facetime ، WhatsApp و Facebook Messenger را توسعه داده و ارتقا بخشیده‌اند. قبل از ظهور این اپلیکیشن‌ها، ما برای تماس‌های اسکایپی و مکالمات مربوط به مسافت‌های طولانی، متحمل هزینه‌های بالا می‌شدیم و کاملاً به رایانه و لپ تاپ وابسته بودیم.

اپلیکیشن‌ها: جزء جدایی‌ناپذیر زندگی

امروزه به دلیل وجود این برنامه‌ها، تلفن همراه به عنوان یک بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی بسیاری از افراد بدل شده است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت این اپلیکیشن‌ها به نوعی موفق شده‌اند به حفظ زندگی سازمان‌یافته‌تر کمک کنند. در دسترس بودن برنامه‌ها برای مخاطبین، پروژه‌ها و رویدادهای مربوطه، اطلاعات شخصی و رویدادهای آینده در تلفن‌های همراه موید این مطلب است.

این مجموعه اطلاعات شخصی کاملاً در تلفن‌های ما ذخیره می‌شوند و می‌توانند به ما در برنامه‌ریزی زندگی کمک کنند؛ بنابراین مدیریت زمان مناسب را برای ما تسهیل می‌کنند. برنامه‌های بی‌شماری مانند زنگ هشدار، یادآوری، لیست‌های انجام کار و انواع برنامه‌های اعلان وجود دارد که می‌توانند بر اساس نیازهای فردی ما برنامه‌ریزی و باعث زندگی راحت‌تر، آسان‌تر و پربارتری شوند.

 

در مبحث آموزش نیز شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان پیشروی اپلیکیشن‌های مختلف، برنامه‌های آموزشی متنوعی طراحی کرده‌اند که نفوذ بسیار گسترده‌ای در سراسر جهان داشته است. این قبیل برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها نزد همه مربیان و دانشجویان بسیار محبوب هستند مثل کتاب‌های الکترونیکی، کتابخانه الکترونیکی، فیلم‌های آموزشی، بازی‌های آموزشی و غیره که امروزه به آسانی در دسترس هستند و همه به این محتوای آموزشی با کیفیت به راحتی دست می‌یابند. محتوایی که در گذشته، امکان دسترسی به آن‌ها به طور معمول در کتابخانه‌ها فراهم می‌شد.

یک بانک خصوصی در تلفن همراه!

در بخش‌ بانکی و همچنین تراکنش‌های مالی نیز تلاش‌هایی برای سهولت معاملات پولی انجام شده است. در بخش بانکی استفاده از بانکداری موبایل رو به افزایش است. در گذشته مشتریان برای پرداخت صورتحساب، نقل و انتقالات یا برداشت‌ها، لزوماً باید وارد بانک می‌شدند. اما امروزه همه این فعالیت‌ها را می‌توان از طریق برنامه تلفن همراه تحت عنوان راه حل بانکی آنلاین انجام داد.

از منظر معاملات مالی نیز اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که می‌توان بدون مراجعه به بانک، هزینه کالاها و خدمات گوناگون را به راحتی پرداخت کرد. همه این‌ها در دهه 80 امکان‌پذیر نبود اما اکنون و با ظهور اپلیکیشن‌های موبایل در تلفن‌های همراه ما، این موارد ممکن شده است.

اخیراً، استفاده از رسانه‌های اجتماعی میان مردم افزایش یافته است. برنامه‌های تلفن همراه و اپلیکیشن‌ها، نوع استفاده از رسانه‌های اجتماعی را تغییر داده‌اند. زیرا این قبیل برنامه‌ها دیگر فقط ابزاری برای ارتباط با دوستان و خانواده نیست بلکه به بستری برای تجارت نیز تبدیل شده‌اند. این امر به دلیل ضرورت استفاده از این برنامه‌ها و وب سایت‌های رسانه‌های اجتماعی امکان‌پذیر شده است.

امروزه این اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌ها جزء ارزان‌ترین و شاید موثرترین ابزار بازاریابی برای تجارت محسوب می‌شوند. به این ترتیب، این برنامه‌ها توسط افراد در مشاغل مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرد تا با استفاده از آن‌ها در تلفن‌های همراه، تجارت خود را به طور موثر، آسان و کارآمدتری اداره کنند.

دنیایی از کتاب‌، موسیقی و فیلم را در تلفن همراهت داشته باش!

اپلیکیشن‌ها در مورد فعالیت‌های اوقات فراغت نیز حرفی برای گفتن دارند. امروزه ظهور و در دسترس بودن اپلیکیشن‌هایی از جمله برنامه‌های ویدئویی، برنامه‌های بازی و برنامه‌های موسیقی برای کاربران، ثابت کرده است که اپلیکیشن‌های تلفن همراه فقط برای ارتباطات و مشاغل مهم کاربرد ندارد؛ بلکه در آرامش انسان در زندگی نیز نقش بسیار مهمی دارند.

بسیاری از برنامه‌های ویدئویی برای کاربران با سلیقه‌های مختلف وجود دارد که در صورت لزوم به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. اپلیکیشن‌های بازی نیز به دلیل منحصر به فرد بودن که از بازی‌های کودکانه تا پیشرفته‌تر متحول شده‌اند، در حال افزایش در تلفن‌های همراه پیشرفته هستند.

برای دوستداران موسیقی نیز برنامه‌هایی وجود دارد که کاربران می‌توانند به موسیقی زنده گوش دهند یا موسیقی بارگیری شده را در گوشی‌های خود پخش کنند. همچنین اپلیکیشن‌هایی برای خواندن کتاب وجود دارد که به کاربران امکان می‌دهد انواع کتاب‌های مورد علاقه، دانشگاهی و سایر موارد دلخواه خود را در تلفن همراه‌شان بخوانند؛ زیرا طبیعتا آسان‌تر از رفتن به همه جا با کتاب‌های سنگین است.

ابزار بازاریابی قدرتمند!

امروزه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های زیادی مخصوص تجارت و کسب و کارها ایجاد شده‌اند. این اپلیکیشن‌ها در واقع برای کمک به مشتریان در دسترسی آسان به چنین مشاغلی در هر زمان و احتمالاً در هر مکان ارائه شده است.

برای کسب و کارها، استفاده مداوم از این اپلیکیشن‌ها توسط مشتریان با گذشت زمان، به توسعه تجارت و برند آن‌ها کمک می‌کند؛ چرا که به مشتریان کمک می‌کنند تا در زمان معینی، محصولات و خدمات مورد نیاز خود را جستجو، خرید و پرداخت هزینه کنند. به علاوه، این نوع اپلیکیشن‌ها در آینده و در دنیای تجارت به طور فزاینده‌ای به یک ابزار بازاریابی قدرتمند تبدیل می‌شوند.

به خودت آسایش و سرعت هدیه بده!

در حال حاضر، اپلیکیشن‌ها برای پوشش هر جنبه از زندگی وجود دارند و بدون شک آن‌ها ساخته شده‌اند تا زندگی روزانه را به طرز شگفت‌انگیزی آسان کنند. نکته مهم اینجاست که هدف هر برنامه را بشناسید و از آن‌ها به درستی استفاده کنید تا رضایت بهینه و تجربه لازمی را که برای کاربران خود طراحی کرده‌اند را به دست آورید.

بنابراین، این امر بسیار منطقی است که صنعت توسعه اپلیکیشن‌ها با ظهور روزانه توسعه‌دهندگان و شرکت‌های توسعه برتر که مایل و آماده به کسب رضایت و رفع نیازهای کاربران خود هستند، روز به روز در حال شکوفایی بیشتر باشند.