سئو (SEO )و  بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM:Social media marketing) مانند پیتزا و پنیر هستند: هر دو به تنهایی ماهیت خاص خود را دارند ولی باور کنید که این دو بدون یکدیگر ارزش بسزایی ندارند.

امروزه سئو بدون محتوا به خوبی در دنیای دیجیتال قابلیت اجرا نیست. و اینجاست که رسانه‌های اجتماعی شروع به کار می‌کنند. در مقایسه با سایر کانال‌های بازاریابی، شبکه‌های اجتماعی به شکل غیرمنتظره‌ای جای سئو را گرفته‌اند.

جای تعجب نیست که SEO و SMM به آرامی به فعالیت‌های در هم تنیده‌ای متصل شده‌اند که همه مشاغل می‌خواهند از آنها استفاده کنند. اما چطور SEO و SMM با هم کار می‌کنند؟ آیا سیگنال‌ رسانه‌های اجتماعی در ترافیک سایت شما در Google تأثیر می‌گذارند؟ در این مقاله به آنچه که تاکنون در اینباره تحقیق شده صحبت می‌شود.

  • سیگنال‌های رسانه‌های اجتماعی بر رتبه بندی سایت تأثیر نمی‌گذارند
  • SEO بدون استفاده از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مؤثر نیست

در این مقاله موضوع مورد بحث این است که: محتوایی که شما در کانال‌های SMM به اشتراگ می‌گذارید باعث جذب مخاطب و افزایش بازدیدکنندگان می‌شود.

SMM و SEO با هم مطابقت دارند و به طور غیرمستقیم بر عملکرد وبسایت شما در گوگل تاثیر می‌گذارد. تجزیه و تحلیل در این زمینه نشان می‌دهد که SMM به طرز عجیبی SEO را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در حقیقت کانالهای ارگانیک وبلاگ‌ با محوریت SMM ترافیک بیشتری را نسبت به کانالهای ارگانیک با محوریت SEO ایجاد می‌کنند.

داده‌‌ها و روش‌ها

برای مثال من 10 نمونه از وبلاگهای معروف را مورد بررسی قرار دادم.

پنج وبلاگ که در بازاریابی جستجو تخصص دارند:

و پنج وبلاگ که روی SMM تمرکز می‌کنند:

وبلاگ‌ها با محوریت SMM چقدر به طور موثر باعث جذب کاربر می‌شوند؟

در ابتدا من به وبسایت SameWeb رفتم تا بفهمم کدام یک به عنوان منبعی برای تعیین «برنده» و «بازنده» بودن در افزایش ترافیک وبسایت موثر است.

نتیجه این است که وبلاگ‌های SMM در مقابل سئو عملکرد بهتری در رسانه‌های اجتماعی دارند. چراکه وبلاگ‌های SMM بهتر از هر چیزی می‌توانند جوامع مربوط را در رسانه‌های اجتماعی جذب و انها را به کاربران وفادار تبدیل کنند.

در زیر می‌توانید نمودارهایی را مشاهده کنید که نشان دهنده توزیع ترافیک SMM در تمام منابع مورد مطالعه است:

نمودار

برنده مطلق وبسایت Socialmediatoday.com با 2.6 برابر بازدیدکننده بیشتر از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی در مقایسه با seroundtable.com ، که بعد از آن است. همچنین لازم به ذکر است که دو رهبر دیگروبلاگ‌هایی هستند که جزو دسته بندی SMM نیستند:

seroundtable.com با 63/11  درصد ترافیک و searchenginejournal.com  با 75/10 درصد!

سایت‌های برتر که در ترافیک ارگانیک پیشرو هستند، همه وبلاگهای متمرکز SMM هستند که بیشتر از سایتهای رسانه‌های اجتماعی از نتایج ارگانیک بازدید می‌کنند. این داده‌ها از ادعای من در مورد نقش SMM در فرآیند سئو پشتیبانی می‌کنند که در بخش اول این مقاله به آن اشاره شد:

نمودار ارگانیک

Blog.bufferapp.com ، razorsocial.com و socialmediaexaminer.com در مقایسه با ترافیک رسانه‌های اجتماعی 5 برابر بیشتر از نظر ارگانیک ترافیک سایت داشته‌اند. و دلیل اصلی این است که کاربران با محتوای به اشتراک گذاشته شده در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی تعامل خوبی دارند.

تحلیل فیسبوک و توییتر

بررسی‌ تحلیل‌های توییتر و فیسبوک مشخص می‌کند که کاربران اغلب محتوا را ذوست دارند و آن را به اشتراک می‌گذارند.

برای بدست آوردن تعداد بازدیدکنندگان از رسانه‌های اجتماعی باید توجه داشته باشید که چه نوع پست‌ و محتوایی نه تنها نظر کاربران را جلب می‌کند بلکه باعث افزایش کلیک ان محتوا می‌شود.

پس اگر توجه شما به افزایش ترافیک است پس باید روی نوشتن متن‌ها و محتوایی که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید توجه بیشتری داشته باشید.

بعد از اینکه میزان ترافیک وبلاگ‌ها در رسانه‌های اجتماعی مشخص شد، شما ترغیب می‌شوید که روش جذب مخاطب و بازدیدکننده را پیدا کنید.

در حقیقت وایرال شدن محتوای شما و درگیر شدن سایت به دلیل SMM در افزایش ترافیک سایت شما تاثیر می‌گذارد. به این صورت که اگر کاربران شما بطور فعال محتوای شما را در رسانه‌های اجتماعی چون توییتر، اینستاگرام، لینکدین و فیسبوک به اشتراک بگذارند باعث سوق دادن کاربران و بازدیدکنندگان دیگر به سایت شما و در نهایت افزایش ترافیک می شوند.

در ادامه تعدادی از سایت‌ها براساس تجزیه و تحلیل عملکرد محتوای خود در توییتر و فیس‌بوک بررسی شده‌اند. برای اندازه گیری تعامل کاربران با محتوای این رسانه‌ها اقدامات زیر را انجام دادم:

  • با استفاده از وب سایت Similarweb میزان ترافیک و تعداد بازدید را بررسی کردم
  • با استفاده از وب سایت Rival IQ میزان تعامل کاربران را بررسی کردم

نتیجه این بررسی این بود که وب سایت‌های SMM نه تنها در سطح تعامل بلکه در ترافیک نیز پیشرو هستند. بنابراین وب سایت‌هایی که محتوایی درست تولید و به اشتراک می‌گذارند بیشترین حجم ترافیک را هم دریافت می‌کنند.

نقش کاربران در ترافیک سایت

با اینحال داشتن کاربران مرتبط و فعال یکی از گزینه‌های مهم در رسانه‌های اجتماعی است. شما می‌توانید با استفاده از وب سایت‌ها Rival IQ ارزیابی کنید.

این به شما کمک می‌کند تا میزان درگیری مخاطبان خود را اندازه‌گیری کنید. در عین حال مشارکت کاربران به خودی خود اندازه گیری مبهمی است شما باید بدانید از این طریق چه میزان ترافیک را که از رسانه‌های اجتماعی خود دریافت می‌کنید.

به طور متوسط ​​برای هر 40 تعامل، شما فقط با یک کلیک (در صورت استفاده از سئو) دریافت خواهید کرد.

با این وجود SMM معمولاً مشترکان بیشتری نسبت به سئو دارند، اما کلیک برای SMM حتی سخت تر است: برای هر 80 تعامل در رسانه‌های اجتماعی یک کلیک انجام می شود.

از این رو، مشکل نه در تعداد اندک مشترکین بلکه در تعداد اندکی از پیروان فعال و مرتبط است. کاربران مرتبط کسانی هستند که به محتوای شما علاقه‌مند هستند و بر روی لینکهای شما کلیک کرده و آنها را به اشتراک می‌گذارند.

نکته من در اینجا این نیست که مخاطبان خود را از طریق راهبردهای “دنبال کردن” افزایش دهید. برای هدایت ترافیک، باید با افرادی که به محتوای شما علاقه‌مند هستند ارتباط برقرار کنید تا آنها بتوانند گسترش دهنده‌ی این فرآیند باشند.

اگر محتوا در بلاگ SMM عملکرد خوبی داشته باشد پیوندهای خوبی را با کاربران ایجاد می‌کند. سوالی که مطرح می‌شود این است که: این سایتها چه میزان تعامل ایجاد می‌کنند و کدام روش در این رقابت پیروز است؟

محتوای سئو در نتایج ارگانیک چه تاثیری دارد؟

در ابتدای این مقاله فرض را بر این گذاشتیم که وبلاگ‌های SEO نسبت به SMM ترافیک بیشتری را ایجاد می‌کنند.

همچنین این را در نظر گرفتیم که وبلاگ‌های سئو  بک لینک بیشتری را از سایت‌های معتبر خواهد داشت. برای اینکه به درستی این موضوع پی ببریم با استفاده از وبسایت Ahrefs که یک وبسایت تجزیه و تحلیل دسته‌ای است و به شما این امکان را می‌دهد تا معیارهای مناسب مربوط به بک‌لینک چند وبسایت را بررسی و مقایسه کنید.

تصویر زیر تصویری واضح از رتبه بندی دامنه ها و تعداد بک لینک های آنها ارائه می دهد:

نقش کاربران در ترافیک سایت

جالب اینجاست که searchengineland.com بیشترین تعداد دامنه‌های مراجعه کننده را به دست آورده و بالاترین میزان تعامل فیس بوک و توییتر را داشته است.

از نظر ترافیک ارجاع، وبسایت Simplemeasured.com دارای بالاترین نرخ (17٪) است و پس از آن دو وبسایت seroundrable.com و  searchengineland.com هستند که از نیچ مارکتینگ در بازاریابی خود استفاده کردند.

باقی سایت‌های مورد تجزیه و تحلیل نسبت به همان تعداد بازدیدکننده از دامنه‌های مراجعه کننده دریافت می‌کنند، زیرا همه آنها به طور فعال محتوای خود را در کانال های SMM به اشتراک می‌گذارند. با کمک این استراتژی آنها پیوندها و ترافیک را در دست می‌گیرند.

تجزیه تحلیل داده

تحلیل داده

پس از تجزیه و تحلیل همه این داده‌ها ، نتیجه گرفتم که رسانه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کنند تا مطالبی را مشاهده کنید که به نوبه خود می‌تواند تعداد کلیک وبسایت شما را افزایش دهند. هرچه محتوای خود را از طریق کانال‌های SMM گسترش دهید دامنه‌های ارجاع‌ پذیر دریافت می‌کنید.

در نهایت کلسی جونز، سردبیر اجرایی ژورنال موتور جستجو و بنیانگذار و مدیر عامل StoryShout ، بینش خود را در مورد چگونگی تأمین رسانه‌های اجتماعی در searchenginejournal.com اینگونه بیان می‌کند که:

“در نشریه موتور جستجو، ما شاهد افزایش چشمگیر مراجعه به رسانه‌های اجتماعی نسبت به سال گذشته هستیم. بزرگترین مراجعه کننده ما فیس بوک است و توییتر است.

به همین دلیل، ما بیشتر با فیس بوک کار کردیم و به بررسی نحوه اشتراک و تبلیغ مطالب خود در فیس بوک و توییتر پرداختیم. هرچه توجه و پرورش بیشتری نسبت به مبارزات خود داشته باشیم، بهتر خواهیم شد. ”

در آخر…

در انتها باید به این نکته توجه کنیم که چگونه وبلاگ‌های پیشرو در زمینه بازاریابی دیجیتال با تمرکز بر SMM و SEO تمرکز بازدیدکنندگان را به خود جلب کنیم و اینکه منابع ترافیکی برای کارکرد بهتر از ملزومات هستند.

این منطقی است که فرض کنیم وبلاگهایی که در بازاریابی جستجو متمرکز شده‌اند، نسبت به وبلاگ‌هایی که در مورد SMM می‌نویسند، باید ترافیک ارگانیکی بیشتری داشته باشند.

بر این اساس، وبلاگ های SMM باید اکثر بازدیدکنندگان خود را از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی دریافت کنند، زیرا بازاریابی رسانه‌های اجتماعی حوزه تخصص آنهاست. با این حال ، فهمیدم که اوضاع بسیار پیچیده تر از آن است.

با استفاده از این ده وبلاگ شناخته شده SEO و SMM، می توانیم مشاهده کنیم که وبلاگ های متمرکز SMM در جستجوی ارگانیک عملکرد بهتری نسبت به وبلاگ های متمرکز SEO دارند.

سطح بالای مشارکت وبلاگ های SMM از رسانه‌های اجتماعی به آن ها امکان می‌دهد لینک های بیشتر و مراجعه به سایت را دریافت کنند، که به نوبه خود به آنها کمک می‌کند تا از نظر ارگانیک رتبه بالاتری داشته باشند.