حتما لازم بود بیماری واگیرداری در تمام جهان شیوع پیدا کند تا بالاخره استفاده از کدهای QR رواج پیدا کند. در ایران کد qr با نام بارکدخوان نیز مشهور است.

دیگر هیچ کدام از ما دلمان نمیخواهد که دستهایمان با دستگاه کارتخوان و یا پول نقد تماس پیدا کند. اسکن کدهای QR این روزها به عنوان راهی بهداشتی برای پرداخت پول، در میان خرده فروش‌ها رواچ پیدا کرده است.

تکنولوژی اسکن سریع از دهه 90 میلادی وجود داشته است؛ اما احتمال دارد برندها به دلایل زیادی استفاده مجدد از آن را شروع کنند.

به طور مثال، بر خلاف کیف پول‌های دیجیتال، QR از این مزیت برخوردار است که به مشتریان اجازه می دهد بدون دانلود یک برنامه، کد مجازی منحصر به فرد خود را مشاهده و استفاده کنند.

مثل بسیاری از روش‌های پرداخت غیرنقدی نوین، بازارهای آسیایی از کدهای کیو آر استقبال بیشتری کرده‌اند.

مثل سیستم‌های پرداخت WeChat و Alipay در چین که هر دو از کدهای QR استفاده می کنند و روزانه میلیون ها خریدار از آنها استفاده می‌کنند.

اسکن بارکدهای رنگی و دوبعدی در اپلیکیشن WeChat، طیف گسترده ای از خدمات -از اضافه کردن یک مخاطب جدید، استفاده از کدهای تبلیغاتی ویژه گرفته تا پرداخت پول به فروشندگان غذاهای خیابانی- را به کاربران می دهد

. اپلیکیشن Snapchat نیز در تلاش است تا بیشتر به ادغام لنزهای AR در عرضه های تجارت الکترونیکی در حال رشد خود ادامه دهد.

همچنین آخرین آمار GlobalData نیز حاکی از این است که انجام معاملات تجاری با QR، در دوران همه گیری کرونا، افزایش چشمگیری داشته است.

QR

آیوشی تاندون-تحلیلگر GlobalData- توضیح می‌دهد که محبوبیت روزافزون کدهای کیو آر به خاطر تکنولوژی ساده آنهاست. آنها نیازی به زیرساخت‌های گسترده مانند شبکه‌های کارت پرداخت، حساب تجار و پایانه‌های مخصوص پرداخت ندارند.

ماه گذشته، 1800flowers.com یک کد QR سفارشی را به بازار عرضه کرد تا همکاری جدید خود با طراح جیسون وو را اعلام کند.

دسته گل‌های جیسون وو برای کالکشن زیبایی وحشی، یا هشتگ سفارشی چاپ شده با یک کد QR، که دریافت کنندگان این دسته گل‌ها، از آن ها برای اینکه بتوانند “به طور مجازی با وو به استودیو بروند”، استفاده می کنند.

به گفته  امیت شاه، مدیر ارشد بازاریابی، این اولین بار است که یک خرده فروش تجارت الکترونیکی از یک کد QR برای کالکشن یک کالای خاص استفاده کرده است.

قسمتی از محتوای انحصاری، مانند فیلم پشت صحنه از نمایش هفته مد جیسون که مربوطبه کالکشن لباس‌های آماده پوشش پاییز 2020 در نیویورک و یک عکسبرداری از این همکاری است.

شاه با رویدادی که امسال به صورت آنلاین برگزار شد، گفت که تصمیم به درج کد QR به عنوان راهی ساده برای اتصال به تجربیات آنلاین و آفلاین دارد. با این وجود که هنوز روزهای آغازین است، او گفت که مشارکت مشتریان تاکنون قابل توجه بوده است.

تقاضای برندها برای استفاده از کد QR نیز توسط فروشندگان تجارت الکترونیکی در این فضا احساس می‌شود.

Seek که از کدهای QR در واقعیت افزوده برای برندهایی مانند Ovestock، نستله و والمارت استفاده می‌کند، از ماه مارس 600 درصد افزایش مصرف AR را از طریق وب سایت های مشتریان خود تجربه کرده است.

همچنین از آن زمان چندین مشتری جدید خرده فروشی از جمله Sperry و Klipsch را که خواهان اضافه کردن تکنولوژی مجازی به سرویس‌های خود هستند نیز کسب کرده است.

استفاده از کدهای QR برای ارائه تجربیات AR مفهومی جدید نیست.

اما مانند سایر روندهای تجارت الکترونیکی، رواج آن در دوران همه گیری کووید19، چه برای سفارش آنلاین و چه خرید حضوری، سرعت بیشتری پیدا کرده است.

مشتریانی که در حوزه دکوراسیون منزل کار میکنند، طی چند سال گذشته افزایش چشمگیری در فروش داشته‌اند. امکانات تجارت الکترونیکی AR یا همان واقعیت افزوده، نرخ‌های تبدیل را از 10٪ به 200٪” را با 25٪ کاهش بازده، افزایش داده است.

استفاده از کدهای QR ممکن است با گذشت زمان خلاقیت بیشتری پیدا کند. شاه برای خرده فروشانی که مثل flowers.com، میگوید که هنوز کلی فضا یرای ادامه استفاده از امکانات مجازی برای فرستندگان هدیه و دریافت کنندگان آنها از راه دور وجود دارد.

برای حرده فروشانی که روی فروش آنلاین برای جبران خسارت های دوران همه گیری کرونا حساب کرده‌اند، کدهای QR راهی ساده برای ارائه حس‌هایی مثل سایز و تناسب وسایلی مانند مبلمان هستند. چرا که با مدل های 3بعدی قیاس می‌شوند.

علاوه بر این، با بازگشایی فروشگاه ها، خرید با کدهای QR  به مشتریان کمک می‌کند تا اطلاعات کمتری درباره محصول با حداقل تماس با فروشندگان کسب کنند.