مهم نیست که شما در چه صنعتی هستید یا چه محصولات و خدماتی را ارائه می دهید؛ گرایش بازاریابی دیجیتال را نمی‌توان نادیده گرفت.

درگذشته، شرکت‌ها به چیزی بیش از یک وب سایت و یا یک صفحه فیس بوک نیاز نداشتند، اما اکنون، چشم انداز دیجیتال به سرعت در‌حال پیشرفت است. در سال 2020 ، فناوری ها و ابزارهای جدید به مرحله اجرا گذاشته می‌شوند و بازاریابان را وادار به سازگاری می کنند تا سازمان های خود را در صدر نگه دارند.

این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر سازگار نشوید ، مطمئناً عقب خواهید ماند. در ادامه به مطالبی می‌پردازیم که شما را با روند بازاریابی دیجیتال در سال 2020 آشنا می‌کند.

1. دوران به سررسیدن فیسبوک

فیس بوک دیگر شاهنشاهی در دنیای رسانه‌های اجتماعی نیست. طبق گفته فوربس ، 41٪ از کاربران فیس‌بوک بالای 65 سال سن دارند و واضح است که فیس بوک درحال از‌دست دادن جمعیت جوانی است که تجربیات بصری و تعاملی ارائه شده توسط اینستاگرام را ترجیح می‌دهند.

پس از رسوایی تخلف داده ها در سال 2018 ، فیس بوک اعتبار قابل توجهی را از دست داد؛ برای بازاریابان دیجیتال ضروری است که ببینند بازار هدف آن ها در کجا قرار دارد مثلا ممکن است فیس‌بوک برای برخی از مبارزات انتخاباتی بسیار نامناسب باشد، به خصوص که در مورد تعداد کاربران جوان روند نزولی را طی می‌کند.اما فیس‌بوک هنوز گسترده است و بسیاری از آمریکایی ها همچنان به بررسی آن می پردازند.

با این وجود بازاریابان باید با کسانی که می خواهند ارتباط برقرار کنند محتاط تر عمل کنند و اطمینان حاصل کنند که مخاطب هدف آن ها هنوز در فیس‌بوک است. اگر اینگونه نباشد، بودجه بازاریابی خود را هدر داده‌اید ، و بستر اشتباهی از رسانه های اجتماعی را مورد هدف قرار داده‌اید.

2. بازاریابی دیجیتال در اینستاگرام پلتفرمی محبوب بین جوانان

پیشرفت شهاب سنگی اینستاگرام موجب شده‌است که مرز یک میلیارد کاربر را پشت سر‌گذارد که این یک موفقیت چشمگیر است. این بدان معناست که یکی از سریعترین سیستم عامل های رسانه های اجتماعی در حال رشد است و شاید مهمتر از همه ، پایگاه اطلاعاتی جمعیتی جوان ، به ویژه زیر 30 سال است.

یکی از مشکلات احتمالی که بازاریابان باید در نظر داشته باشند این است که اخیراً اینستاگرام تصمیم گرفته‌است که ویژگی لایک‌ها را از این پلتفرم خارج کند.

بسیاری از تأثیر گذاران در مورد این اقدام ابراز نگرانی کرده‌اند، بنابراین، شرکت‌ها باید به تأثیر این اقدام در سال 2020 دقت کنند. در حالی که این امر می تواند منجر به افزایش کیفیت محتوا شود ، بسیاری از کاربران ممکن است در جستجوی غرور از این سکو دور شوند.

3. تسلط Chatbots  بر خدمات مشتری 

Chatbots یک نرم افزار هوش مصنوعی (AI) است که به عنوان یک “دربان” مجازی عمل می کند ، و با کاربران ارتباط برقرار می کند و به آن ها در انجام اهداف خود کمک می کند.

Chatbots به صورت طبیعی و در درجه اول با استفاده از پنجره های گفتگوی متنی با انسان تعامل برقرار می‌کنند، اما امروزه تعامل‌کلامی نیز امکان پذیر شده‌است.

با گذشت زمان ، با جمع آوری اطلاعات بیشتر از داده‌ها ، هوش مصنوعی اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان می آموزد و این امکان را فراهم می کند تا سرویس خود را مرتباً بهبود دهد.

همه چیز از تهیه گزارش وضعیت آب و هوا گرفته تا اتوماسیون برخی عملکردهای اصلی پشتیبانی مشتری را می توان به راحتی توسط نرم افزار پیشرفته Chatbots اداره کرد.

ربات ها به کاربران این امکان را می دهند تا تعامل های شخصی و متمرکزتری را انجام دهند بدون اینکه خیلی از منابع انسانی محدود استفاده کنند.

80٪مشاغل ادعا می كنند كه امسال می خواهند از Chatbots استفاده كنند. وقتی مزایا را در نظر می گیرید ، آسان می توان فهمید که چرا :

  • خدمات 24 ساعته
  • پاسخ سریع به سؤالات مشتری
  • بدون نیاز به استراحت ، تعطیلات یا پرداخت اضافه کاری

تحقیقات Tidio از ژانویه سال 2020 نشان داد که 43٪ از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند که هنگام برقراری ارتباط با یک نام تجاری ، به جای مراکز خدمات مشتری تلفنی از طریق پیام چت‌بوت پیام دهند.

بنابراین، با توجه به مشاغل و مشتریان مشتاق بیشتر درگیر‌شدن با chatbots ، مطمئناً یکی از سریع‌ترین روندهای بازاریابی دیجیتال در سال 2020 خواهد بود.

4. جایگاه ویدئو در بازاریابی دیجیتال

اگر قبلاً از بازاریابی ویدیویی استفاده نمی‌کردید، امسال باید دست‌بکار شوید. محتوای مبتنی بر متن به سادگی نمی‌تواند با قدرت فیلم رقابت کند ، به خصوص وقتی که می‌توان از طریق اینترنت به فروش محصولات و خدمات پرداخت.

بازاریابی دیجیتال

در دنیای وسیع و دیوانه‌کننده موبایل، مردم بیشتر از هر زمان دیگری ویدیو تماشا می‌کنند، از تلفن‌های هوشمند برای تماشا و اشتراک گذاری فیلم ها در مورد همه چیز از جمله اموزش،اگاهی در مورد مارک ها و آنچه باید ارائه دهند استفاده می کنند. در مورد این آمار از ImpactBND فکر کنید:

70٪ از مصرف کنندگان یک برند ویدئو ان برند را به اشتراک گذاشته اند.

52٪ از مصرف کنندگان ادعا می کنند که تماشای فیلم های محصول ، باعث اطمینان بیشتر آنها می شود و در‌نتیجه موجب خرید آنلاین محصول می‌شود.

72٪ از مشاغل معتقدند محتوای ویدیویی نرخ تبدیل آنها را بهبود بخشیده است.

بازاریابی ویدیویی بسیار جذاب است ، به خصوص اگر این فیلم زنده باشد. پخش مستقیم روشی قدرتمند برای بازاریابی دیجیتال است.

Twitch دارای بیش از 15 میلیون کاربر فعال روزانه است که اکثر آنها فقط برای تماشای فیلم های پخش مستقیم مانندNinja از ان استفاده می کنند.

5. ارزش محتوا در بازاریابی دیجیتال

بازاریابی محتوا همچنان جزء اساسی‌ترین بازاریابی‌های‌دیجیتال است، اگرچه تأکید زیادی بر ظرافت در محتوا وجود دارد. گوگل در حال درک عمیق تر و پیچیده تری از محتوای آنلاین است و بنابراین ، بازاریابان باید با دقت در مورد بازار هدف خود و اینکه چگونه می‌توانند به طور دقیق‌تری در سال 2020 محتوا مناسب تولیدکنند فکر کنند.

6. ایمیل مارکتینگ

ایمیل همچنان یک کانال اصلی ارتباطات است و میلیاردها نفر هنوز هم از آن برای اهداف شخصی، تجاری، صنعتی، قانونی، علمی و دانشگاهی استفاده می کنند. به عبارت دیگر، ایمیل برای ماندن در اینجاست و بازاریابی از طریق ایمیل به خودی خود همچنان اهمیت دارد.

با این حال ، بازاریابی ایمیل در حال تحول است و ایمیلهای بازاریابی عمومی همانند گذشته مؤثر نیستند. اینک ترکیبی از اتوماسیون و از همه مهم تر شخصی سازی است که بازاریابی ایمیل را برای سال 2020 مهم می کند.

هنگامی که شما می توانید بازاریابی ایمیل خود را به سمت موارد خاصی مانند مرور یک محصول خاص سوق دهید و سپس با یک تبلیغ یا نمایش نسخه ویدئویی در یک ایمیل پیگیری کنید، این می تواند بسیار مؤثر باشد.

ایمیل اغلب محرک نهایی برای ایجاد انگیزه در یک عمل است، به خصوص هنگامی که با تکنیک های بازاریابی شما ترکیب شود.

این امر شما را به یکی از جالب ترین روندهای بازاریابی دیجیتال در زمان های اخیر سوق می دهد.

7. تبدیل محتوای تعاملی  به جریان اصلی 

محتوای تعاملی هر چیزی است که افراد می توانند روی آن کلیک کرده ، بکشند و یا با آن تعامل آنلاین داشته باشند. مطابق با Outgrow ، 93٪ بازاریابان ، محتوای تعاملی را عاملی بسیار موثر در خرید ارزیابی می کنند.

در سال 2020 ، شرکت های بیشتری با انواع محتوای تعاملی آزمایش می کنند ، مانند:

  • آزمونها و نظرسنجی ها
  • تبلیغات واقعیت افزوده
  • فیلم های 360 درجه

این فرمتها از فناوری بازاریابی ، مانند واقعیت افزوده و محتوای ویدیویی بهره می گیرند تا تجربه ای همه‌جانبه و جذاب‌تر به مردم ارائه دهند. امروزه ، مصرف کنندگان می خواهند از این نوع محتوای به یاد ماندنی و سرگرم کننده استفاده کنند ، زیرا این امر به آنها کمک می کند احساس ارتباط بیشتری با شرکت داشته باشند.

8. جستجو از طریق صدا

با تشکر از سیری ، گوگل ، الکسا و بسیاری دیگر از دستگاههای “هوشمند” ، تعامل کلامی با دستگاه ها همچنان رو به افزایش است. درس واقعی برای ما این است که مردم دوست دارند صحبت کنند و این یک روش ترجیح تعامل است.

اتخاذ یک استراتژی جستجوی صوتی به معنای ایجاد یک تجربه منحصر به فرد و بهینه برای مشتری است که باعث تقویت روابط و ایجاد وفاداری به برند می شود.

9. بازاریابی دیجیتال در سرویس های پیام رسان

برنامه‌های پیام‌رسان‌اجتماعی فقط برای ارتباط با دوستان و خانواده نیستند. مشاغل موجود در همه صنایع اخیراً مورد توجه برنامه هایی مانند Facebook Messenger و WhatsApp قرار گرفته‌اند و وقتی فرصت ها را در نظر می گیرید جای تعجب ندارد:

1.3 میلیارد کاربر ماهانه در Facebook Messenger فعال هستند و هر ماه بیش از 10 میلیارد پیام ارسال می‌کنند.

واتس اپ 1.6 میلیارد کاربر فعال دارد و هر روز بیش از 55 میلیارد پیام ارسال می کند.

در 5-7 سال آینده ، پیش بینی می شود که بازاریابی پیام رسان،کانال شماره یک بازاریابی در جهان باشد. بنابراین ، این یک اقدام منطقی است تا مارک ها بتوانند ارتباط خود را با افراد موجود در این سیستم عامل ها شروع کنند.

بازاریابی دیجیتال

برنامه های پیام رسانی به شرکت ها این امکان را می دهند تا با متن های کوتاه و شخصی شده به مخاطبان گسترده‌ای دسترسی پیدا کنند. در سال 2020 می توانید انتظار داشته باشید که در بسیاری از شرکت ها بازاریابی بیشتردر برنامه‌های پیام‌رسانی صورت می‌گیرد.

10. اهمیت بازاریابی  Omnichannel 

بازاریابی Omnichannel یک روش بازاریابی در چندین سیستم عامل ، از جمله ایمیل ، برنامه ها ، رسانه های اجتماعی و وبلاگ وب سایت شما است. این رویکرد باعث می شود تا مشاغل بتوانند با مشتری به طور موثری تجربه کاربری بهتری را ارائه دهند.

با ارسال یک پیام صاف و سازگار با نام تجاری منسجم در همه کانال ها ، می توانید نتایج بسیار بهتری کسب کنید.

با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی ، شرکتها می توانند برای درک بهتر رفتارهای مشتری از بینش داده ها و یادگیری ماشین استفاده کنند و سپس آن را در بالاترین سطح شخصی سازی کنند.

نتیجه

بنابراین ، همانطور که مشاهده می کنید ، همه چیز در دنیای بازاریابی دیجیتال به سرعت در حال حرکت است. در سال 2020 ، فناوری هوش مصنوعی ، فیلم ، جستجوی صوتی و محتوای تعاملی از برجسته ترین روندها خواهد بود.

اکنون زمان آن فرارسیده است که شما نیز وارد دنیای بازاریابی دیجیتال شوید، کدام یک از این روندهای بازاریابی دیجیتال را امتحان می کنید؟