سال 2015 نشریه‌ Thinkers50دان تاپسکات (Don Tapscot) را به عنوان چهارمین متفکر تاثیرگذار دنیای مدیریت معرفی می‌کند. اما این چهره تاثیرگذار؛ کمتر در ایران شناخته شده است.

در مقایسه با بسیاری از فعالان و نویسندگان و متفکران حوزه تکنولوژی، دان تاپسکات در میان ایران چندان شناخته‌شده نیست.

او مولف مجموعه‌ای از کتاب‌های تاثیرگذار در حوزه تکنولوژی است.

همچنین علاوه بر فعالیت تجاری، شاغل در شرکت تحقیقاتی است. تدریس در دانشگاه هاروراد و مدرسه مدیریت روتمن و همچنین نویسندگی، از دیگر فعالیت‌های اوست.

نام دان تاپسکات با مفهوم اقتصاد دیجیتال یا ‌ Digital Economyگره خورده است. این مفهوم، پس از انتشار کتاب Digital Economy دان تاپسکات در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ رواج یافته است.

اقتصاد دیجیتال چیست؟

همان‌طور که می‌دانیم جهان دائم در حال تغییر است، یکی از مهم‌ترین محرک‌های اساسیِ این تغییرات، تحولات دیجیتالی است.

تحول دیجیتالی صرفا در مورد ابرقدرت‌های حوزه دیجیتال نیست. کاربرد آن بسیار گسترده است. استفاده از جدیدترین فناوری‌ها برای انجام کارهایی که قبلا هم انجام شده اما با استفاده از این رویکرد، می‌توان به آن بهبود بخشید.

تنها فضای دیجیتال دچار این تغییرات نشده است. در مبحث بسیار مهمی همچون اقتصاد نیز، شاهد این تحولات هستیم. شاید تا به امروز با ترکیبی به نام “اقتصاد دیجیتال” آشنا شده باشید.

با این نگاهِ کلی، حال به این نیاز داریم تا متوجه شویم که “اقتصاد دیجیتال چیست؟” فعالیتی اقتصادی که ناشی از میلیاردها ارتباط آنلاینِ روزمره بین مردم، مشاغل، دستگاه‌ها و داده‌های مختلف است. ستون فقرات اتصال دیجیتالی، متصل بودنِ بیش از حد و بهم پیوسته افراد و ابزار دیجیتال است.

مفهوم اقتصاد دیجیتال در حال شکل‌گیری است. مفاهیم متعارف و متفاوت نباید  به ساختار این مفهوم ضربه‌ای وارد کند. تمامی فعالیت‌های باید در راستایی صورت بگیرد که تعامل شرکت‌ها و خدمات باهم در یک راستا قرار بگیرد.

اقتصاد دیجیتال از نظر پروفسور والتر برنر

پروفسور والتر برنر از دانشگاه سنت گالن در سوئیس معتقد است “استفاده تهاجمی از داده‌ها باعث تغییر مدل‌های تجاری، تسهیل محصولات و خدمات جدید، ایجاد فرآیندهای جدید ، تولید ابزارهای بیشتر و ایجاد فرهنگ جدید مدیریت می‌شود.

مدت‌ها قبل TechCrunch که با تمرکز بر حوزه فناوری، آخرین اخبار و اطلاعات را منتشر می‌کند، گزارش اقتصادی بسیار جالبی ارائه داد.

در این گزارش با ذکر مثال‌هایی از پایه‌های اقتصادیِ آنلاین، آمار و اطلاعات جالبی ارائه شد. از جمله اینکه Uber بزرگترین شرکت تاکسی در جهان، هیچ وسیله‌ی نقلیه‌ای ندارد.

فیسبوک، مشهورترین سایت اجتماعی جهان، محتوایی تولید نمی‌کند. علی‌بابا که با ارزش‌ترین خرده‌فروش دنیاست، موجودیِ خودش صفر است.

Airbnb ، بزرگترین ارائه دهنده خدمات اقامتی در جهان، فاقد املاک و مستغلات است. اتفاق جالبی در جریان است.

این شرکت‌ها و کسب و کارهای آنلاین، به فرد این قدرت را می‌دهد که ارزش پیشنهادی صنعت‌اش را با پارامترهای سنتی ترکیب کند.

فکر می‌کنید این شرکت‌های جوان و نوظهور چقدر می‌توانند به تحول دیجیتالی شما کمک کنند؟ چقدر در صنعت به یادگیری شما کمک می‌کنند؟

آیا شما می‌توانید از نقش‌های سنتی خود خارج شوید؟ آیا می‌توانید با این سیالیتِ نوظهور سازگار شوید؟

اقتصاد دیجیتال آنلاین

چهار مرحله اساسی موفقیت تجارت در اقتصاد دیجیتال چیست؟

آینده کار

این روزها، افراد از دفاتر مختلف، منزل شخصی و یا کافی‌شاپ محل زندگی‌شان کار می‌کنند. فضای کاری روز به روز در حال تغییر است.

ما دیگر نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم مثل گذتشه، سطح اتصال مشابهی را تجربه کنیم. ظهور این اتفاق جهانی و منعطف، سازمان‌ها را ملزم به ایجاد مدیریتی پویا و خلاقانه می‌کند.

همچنین می‌تواند در فرآیندهای تجاری دیجیتالی نسل بعدی موثر باشد.

تجربه‌ی مشتری

در اقتصاد دیجیتال، همچون دیگر انواع آن میل به تعامل وجود دارد.

آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که دوست دارند چطور عملکردی داشته باشند. در نظر داشته باشید که مشتریان از طریق تجربیاتی یکپارچه، امن و دریافت حسی خوشایند، درگیر تعامل با برندها می‌شوند.

شبکه‌های تامین دیجیتال

در حالی که پیش بینی می‌شود طبقه متوسط جهانی تا سال 2030 سه برابر شود، فشارهایی روی منابع اساسی تجارت ایجاد خواهد شد که با سرعت کندتر رشد می‌کنند.

پاسخ این عدم تطابق در این است که چگونه شرکت‌ها با اطمینان داده‌ها در زمان واقعی به اشتراک می‌گذارند تا بتوانند برنامه‌های بازرگانی نسل بعدی را به پیشرفت تبدیل کنند.

 IOT  یا اینترنت اشیاء

Internet Of Thing یا به اختصار IOT مفهوم چندان جدیدی نیست.

اولین استفاده از این تکنولوژی، برمی‌گردد به سال 1989. زمانی که در یک کنفرانس از توستری رونمایی شد که به اینترنت متصل بود.

مفهوم اینترنت اشیا، به معنای اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است.

با یاری اینترنتِ اشیا، نه‌تنها دستگاه‌‌های مختلف از طریق اینترنت با یکدیگر مرتبط‌اند که دستگاه‌ها با انسان‌ها نیز تعامل پیدا می‌کنند.

مثلا، یخچال‌های هوشمند که با اتصال به اینترنت شما را از موجودی و تاریخ انقضای مواد خوراکی مطلع می‌کنند. نقش واسطه‌ای مثل اینترنت در این بین، قادرسازی اشیا برای تحت کنترل شما درآمدن است.

طی دو سال آینده، یکی از ضرورت‌های مهم برای هر شرکت دیجیتالی، درک دارایی‌های فیزیکی و دیجیتالی است. به شکلی که بتوانند با دقت بسیار بالا کار کنند.

اینترنت اشیا، فرصتی را ایجاد می‌کند که دنیای فیزیکی و سیستم‌های مبتنی بر کامپیوتر ادغام شوند.

سیستم‌هایی همچون: خودروها و خانه‌های هوشمند، یخچال‌های هوشمند و… که همگی زیرمجموعه اینترنت اشیا قرار می‌گیرند.

تمامی مواردی که ذکر شد، حاصل انقلاب دیجیتال است.

انقلابی که باعث شد کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های خانگی قدرتمندتر از قبل، به فعالیت خود ادامه دهند. داشتن ابزارهایی همچون واقعیت مجازی و واقعیت افزوده نیز از اثرات انقلاب دیجیتال است.

در آخر…

با رشد روز افزون دنیای آنلاین، اقتصاد دیجیتال نیز پیشرفت سریعی خواهد داشت. موتورهای جستجویی مثل گوگل، یاهو و بینگ بخش بزرگی از اقتصاد دیجیتال هستند. هرکدام از این‌ها مدل‌های درآمدی جدیدی ایجاد کرده‌اند که قبلا وجود نداشت.

باید گامی بزرگ‌تر برداشت. نگاهی جدی‌تر و خلاقانه‌تر ایجاد کرد. تا بتوانیم در عصر دیجیتال، موفق شویم و با رقبای جدی‌تری به رقابت بپردازیم.