آیا می‌دانید مغز انسان به طور طبیعی داستانی را از واقعیات موجود میسازد و تعریف می‌کند؟ انسان مایل است بجای حفظ کردن داده‌های خام در فایل ورد و اکسل اطلاعاتی جالب و جذاب از آن را در حافظه‌ی خود ثبت کند.

برخلاف هوش مصنوعی، انسان‌ها موجوداتی هستند دارای احساسات و نیازهای ویژه! با توجه به دنیای دیجیتال که به سرعت در حال تغییر است این روایتگری شما در محتوا است که باعث جذب مخاطب و ماندگاری محتوای شما به لحاظ بروز بودن می‌شود.

این تکنیک در دنیای محتوا و دیجیتال روایتگری نامیده می‌شود.

در این مقاله به این موضوع می‌پردازد که چگونه می‌شود از طریق روایتگری در محتوای خود اطلاعات را به مخاطب منتقل کنیم.

روایتگری و آینده‌ای که بوسیله ی آن رقم می‌خورد

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چه چیزی افسانه‌ها را به چنین تجربه جذابی برای بچه‌ها تبدیل کرده است؟

از دیدگاه تکاملی، داستان‌ها یک مقدمه جذاب و یک پایان عاطفی همراه با درونمایه‌ای قوی دارند که این ترکیب به ما اجازه می‌دهد تا همراه با داستان به ماجراجویی بپردازیم و خود را جزئی از آن تصور کنیم.

روایتگری محتوا روشی جذاب برای تبدیل ایده‌های پیچیده به فرمی ساده برای روایت و انتقال پیام به مخاطب است.

تصور کنید برای تعطیلات دو کتاب برای خوانش دارید، یک فرهنگ لغت و یک رمان. بدون شک رمان برای خوانش هیجان‌انگیزتر خواهد بود با اینکه خواندن فرهنگ لغت در نهایت به دایره لغات و مهارت‌های عمومی شما می‌افزاید.

در نتیجه انتخاب بین محتوای سرگرم‌کننده یا محتوایی که باعث افزایش اطلاعات و دانش ما می‌شود کار سختی است. فرض کنید می‌توانستید فرهنگ لغت را به فرمی جدید تبدیل می‌کردید تا به شما این امکان را میداد تا به روشی جالب و سرگرم‌کننده اطلاعات معنا‌داری را کسب ‌می‌کردید.

فکر نمی‌کنید این روشی ساده برای جذب اطلاعات است تا اینکه با روشی خسته‌کننده به خواندن کلمات و معانی آن بپردازید؟

آینده ی داستان پردازی

روایتگری محتوا به سه دسته تقسیم می‌شود:

  1. محتوا

همچون هوایی مملو از اکسیژن دنیا هم مملو از ایده‌ها و موضوعاتی است که می‌توانید برایشان وقت بگذارید و محتوایی جذاب را ارائه دهید اگر هنوز به این موضوعات نرسیده اید شما قطعا زمینی نیستید! بدون محتوا، پیشرفت در دنیای حرفه‌ای غیرممکن است.

  1. داستان

همه‌ی ما عاشق یک داستان خوب هستیم. یک داستان خوب باعث سرگرمی ما می‌شود. اما آیا از خود پرسیده اید که چیزی در یک داستان خوب باعث جذابیت آن می‌شود؟ موارد را که باعث جذابیت یک داستان می‌شود را برای شما لیست کرده‌ایم:

  • شخصیت‌های برجسته‌ی یک داستان
  • کاراکتر ضد قهرمانی منفی
  • ایجاد دنیایی با عناصر نفس گیر
  • خلق فضاها و شهرهایی عجیب و غریب
  • تعریف پیچیدگی‌های ذهن در غالب داستان
  • تجربه های هیجان‌انگیز و ترسناک

یک داستان خوب از جایی شروع می‌شود که نویسنده یک سری عناصر را کنار هم می‌چیند و ترکیب این عناصر در کنار هم ذهن ما را آماده و متمرکز می‌کند.

روایتگری موضوعات مفهومی تحریک کننده را در ذهن ما شکل می‌دهد تا به راحتی به درک آن برسیم.

تصور کنید یک سالاد بی‌مزه را با روکشی از پیتزا پپرونی به شما بدهند، آیا مایل نیستید برای یک وعده‌ی دیگر هم از آن بخورید؟ این آن چیزی است که مغز ما اطلاعات را در قالب داستان بهتر درک و دریافت می‌کند.

  1. واکنش‌های عاطفی

خب می‌رسیم  به یکی از مسائل مهم در روایت داستانی محتوا!

بدون این مورد در این بخش نصف رسالت شما در داستان پردازی محتوا انجام نشده است.

روایت به تنهایی برای جلب ذهن خواننده کافی نیست. شخصیت های توصیفی، مناظر رنگارنگ، احساسات مختلف ناشی از آن، و غیره موضوعاتی هستند که ذهن مخاطب را برای سازگاری بیشتر با داستان آماده می‌شود.

احساسات چیزی است که انسانها را از هوش مصنوعی متفاوت می‌کند. انسانها هنگام تصمیم‌گیری بیشتر بر اساس احساسات خود عمل می‌کنند. باور ندارید؟

آخرین باری که تقلب کردید و وسط رژیم غذایی خود یک وعده غذای چاق کننده خوردید کی بود؟ اگر مفهوم سلامتی برای شما مهم بود تقلب در رژیم غذایی برای شما مفهومی نداشت.

اغلب احساسات بر ما غلبه می‌کنند و ممکن وسط رژیم خود به فست فودها پناه برده و در خوردن غذاهای مضر افراط کنیم با این حس که می‌خواهیم به خود پاداش دهیم.

احساسات بوجود می‌آیند چه شما متوجه آن باشید چه نباشید! این احساسات هستند که در داستان‌نویسی مهمترین نقش را در دستیابی به نقطه‌ی هدف ایفا می‌کند.

برخی مواد شیمیایی با ترشح شدن در بدن ما به این موضوع دامن می‌زنند از جمله:

دوپامین: “ماده شیمیایی خوب” هنگامی که یک داستان با پایانی خوش یا خبری خوشحال‌کننده را می‌شنویم در بدن ترشح می‌شود.

سروتونین:  این ماده نزد افکار عمومی به‌عنوان جاری‌کنندهٔ «احساس خوب» شناخته شده‌است. باعث می‌شود شما احساس مهم بودن داشته باشید و یا نسبت به داستان‌های کشف نشده حس خوبی داشته باشید.

اکسی توسین: یا ماده شیمیایی عشق! این ماده‌ی شیمیایی باعث می‌شود بتوانیم از نزدیک با شخصیت‌های خود در داستان ارتباط برقرار ‌کنیم و احساسات خود را با آنها به اشتراک بگذاریم.

اندروفین: یا مورفین طبیعی بدن! حس خوبی که بعد از لحظات تلخ تجربه می‌کنید. مثلا زمانی که در اوج اندوه بلند بلند بخندید باعث ترشح اندروفین و ایجاد حس خوب در درون شما می‌شود.

حالا می‌فهمید، چرا نمایش‌های دراماتیک مانند Game of Thrones مخاطبان را در سراسر جهان با مقیاس حماسی از احساسات متفاوت از ناامیدی تا شادی به خود جلب کرده است.

محتوا

روایتگری در دنیای امروزی

وقتی این سه اصل در کنار هم قرار می‌گیرند نتیجه‌ی نهایی جلب توجه مخاطبان است. در این برهه از زمان ما قادر به انتقال محتوا به شکلی جذاب و قابل توجه به مشتریان، کارفرمایان و همکاران خود هستیم.

یک روایتگر پر ایده با قلمی جذاب و موثر بیشتر از سمت شرکت‌ها و سازمان‌ها مورد تقاضا است. چراکه در حال حاضر شرکت‌ها به اهمیت داستان‌پردازی در ارائه‌ی محتوای خود پی برده‌اند.

در حقیقت، طبق تجربیات ما در لینکدین، به این نتیجه رسیدیم که داستان‌پردازی محتوا یکی از دو مهارت مهم برای استخدام در یک شرکت است.

حتی مدیر ارشد گوگل، هال واریز می‌گوید: “من حاضرم قسم بخورم که در برقراری ارتباط حرفه‌ای روایتگری محتوا یکی از مهمترین اصول برای یک کارمند در شرکت دیجیتال و استارتاپی است”.

در آخر…

روایتگری محتوا باعث ایجاد ارتباطی معنا دار بین شما و مشتری یا ذینفعان می‌شود.

همچنین باعث می‌شود در این راه به ایده‌هایی هوشمندانه برسید. در قسمت بعد درباره‌ی این صحبت‌خواهیم کرد که داستان‌پردازی چگونه به تصمیم‌گیری در تجارت به شما کمک می‌کند؟