سه مثال در باب قدرت روایتگری در محتوا

در قسمت قبلی این مقاله به اهمیت روایتگری در محتوا پرداختیم. نوع روایت شماست که باعث برقراری ارتباط بهتر با افراد شده و راهی برای انتقال اطلاعات و ایده‌ها بطور غیرمستقیم است. از این رو همه با ایجاد داستان و خط روایی در محتوای خود آشنا نیستند.

تصور کنید یک فیزیکدان در کلاس اخترشناسی باید نظریه دشوار کیهانی را برای دانشجویانش توضیح دهد. در سخت‌ترین نوع باید دو ساعت در خسته‌کننده ترین حالت درباره‌ی موضوعاتی چون باینری، سحابی، سال‌های نوری، واحد نجومی، لنزهای بارلو و… صحبت کند.

شما هم خمیازه‌تون اومد؟

راه حل این فیزیکدان این است که مفهوم پیچیده و دشوار کیهانی را در غالب یک داستان برای دانشجویان تعریف کند. در حالت دوم می‌تواند تئوری خود را در غالب یک نمایشگاه بصری به نمایش بگذارد و در حین انتقال محتوای خود فضایی سرگرم‌کننده را برای دانشجویان خود بسازد.

بیایید نگاهی بیندازیم به سه داستان از زندگی واقعی که چطور با داستان‌ پردازی علاقه‌ی مخاطبان را به خود جلب کرد.

  1. همسایگان پر سر و صدای محله‌ی نیویورک

بن ولینگتون، استاد مشهور و نویسنده کتاب “نیویورکر” ، داستانی جالب را از خیابان‌های نیویورک نقل می‌کند. او این داستان از پر سر و صداترین همسایگان نیویورکی در غالب یک خبر منتشر کرد. در این مقاله در کنار اینکه با ساکنین نیویورک شوخی شده بود در اصل به آلودگی صوتی اشاره کرده بود.

او همچنین تصویر این محله را منتشر کرد و هدفش آگاه سازی مردم درمورد آلودگی صوتی بود. این خبر به بهترین شکل دیده شد و مورد توجه مردم قرار گرفت. این است جادوی داستان‌پردازی در محتوا!

  1. انقلابی 40 ساله در رژیم آمریکایی

دنیل کورتزبل مقاله‌ی جالبی در مورد اینکه چطور رژیم آمریکایی در طی 4 دهه تغییر کرده است. او اینکار را با تهیه نمودار غذایی که در طی 40 سال از مردم آمریکایی تهیه کرده بود انجام داد. این داستان‌پردازی در این نمودار داده نشان دهنده ی این است که غذای مصرفی مردم آمریکا در 40 سال گذشته چه تاثیری بر نسل فعلی گذاشته است.

این تغییرات در نمودار غذایی نشان دهنده‌ی این بود که چطور غذایی را که مصرف می‌کنیم با نوع غذایی که پدران ما مصرف می‌کردند متفاوت است.

  1. تاثیر ماشین‌ها بر روی مشاغل

درست از زمان انتشار اولین قسمت از فیلم ترمیناتور در سال 1984، می‌شد حدس زد که قرار است ماشین‌ها و ربات‌ها به زندگی انسان‌ها راه پیدا کنند.

حال آیا فکر می‌کنید ورود ماشین‌ها به زندگی انسان خوب است یا نه؟ آیا آنها راحتی را وارد زندگی ما کرده‌اند یا باعث از بین رفتن مشاغل شده‌اند؟ روش داستان پردازی محتوایی که وبسایت npr.org در اینباره بکار گرفت نشان می‌دهد که در حقیقت ورود ماشین‌ها و ربات‌ها یک مزیت برای زندگی بشریت بوده‌اند.

اکنون این وابسته به نبوغ انسانهاست که باعث می‌شود مردم درک کنند که ماشین‌ها بطور کامل نه تنها زندگی انسانها را احاطه کرده‌اند بلکه راحتی و آسودگی و حتی در بخش‌هایی باعث شکل‌گیری مشاغل شده‌اند.

روایتگری

راه‌های تاثیرگذاری بر تصمیم‌گیری مخاطبان با روش روایتگری محتوا

با خواندن این مطلب، در حال حاضر بازاریابان دیجیتال در حال پیگیری کمپین‌ها به روشی آموزنده برای هدایت مشتریان به سمت خرید هستند. یکی از استراتژی‌هایی که در این روش استفاده می‌شود روایتگری محتوا است.

شرکت‌های بزرگ در ایالات متحده سالانه برای تخصصی شدن این رشته در شرکت‌ها و سازمان‌ها حدود 47 میلیون دلار هزینه می‌کنند. با استفاده از روشهای داستان‌پردازی موثر در اینجا به چهار راز در مورد چگونگی برقراری ارتباط با احساسات مشتریان در راستای تصمیم‌گیری منطقی آنها می‌‌پردازیم.

  1. نمایش فرآیند از طریق خلق روایت یک داستان هیجان انگیز

آیا شما جزو افرادی هستید که پس از عدم توجیه وضعیت برای کسی، تسلیم می‌شوید؟

“او هیچ دلیلی برای انجام اینکار ندارد، او فقط نمی‌خواهد این کار را انجام دهد”.

این جایی است که روایتگری شکل ماجرا را تغییر و محتوا را برای مخاطب قابل هضم می‌کند. مخاطبان را بشناسید و علایق آنها را بررسی کنید و طبق آن به روایتگری بپردازید. این به شما کمک می‌کند تا نوع روایت خود را بر طبق جلب علاقه و توجه مخاطب انجام دهید. به یاد داشته باشید که یک روایت موفق شبیه به یک فیلم است که دارای یک مقدمه قوی، یک طرح جالب، اوج و فرود غیر منتظره است که واکنشی مطلوب را در مخاطب بوجود می‌آورد.

با مخاطبان خود به عنوان یک تماشاچی رفتار کنید. مخاطبان شما طیف عظیمی از مردم با علایق مختلف هستند. پس با توجه به گوناگونی این مسئله در افراد نوع روایت شما باید به گونه‌ای باشد که در ذهن هرکدام تاثیر خود را به نحو احسن بگذارد. سعی کنید با روایت خود سفری از تصاویر، رنگ‌ها، آمارها، نمودارها و سایر عناصر جلب کننده برای مخاطب خود رقم بزنید.

یادتان نرود که شما به عنوان یک راوی باید اطلاعات غلط و نادرست را به داستانی جذاب برای مخاطبان تبدیل کنید.

  1. برتری کیفیت در رقابت با کمیت در روایتگری

چه چیزی به داستان شما ارزش می‌بخشد؟ شخصیت‌ها‌، روایت‌، طرح‌، تعلیق یا تسلط نویسنده؟ پاسخ ترکیبی از همه‌ی این عناصر است. در روایتگری محتوا اگر شما به عنوان روایت‌کننده تسلطی بر موضوعی که در حال انجام آن هستید نداشته باشید مخاطبان پیام شما را درک نمی‌کنند.

یک داستان موثر، احساسی است که در جریان نگارش داستان آمده است. هنگامی که افراد تحت تأثیر احساسات قرار می‌گیرند، بیشتر توجه خود را صرف آن می کنند تا با آن سرگرم شوند.

به یاد داشته باشید که روایتگری محتوا در دنیای امروزی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر این توانایی را دارید که با نوع روایت خود مخاطب را به دنیایی دیگر انتقال دهید شما قطعا روایتگر خبره ای هستید.

  1. تغییرات را در روند روایتگری از یاد نبرید

فرض کنید شما در یک تئاتر محلی مشغول بازدید از نمایش «رومئو و ژولیت» هستید. در نیمه‌ی نمایش زمانیکه که تماشا‌گران در سوگ صحنه‌های غم‌انگیز هستند ناگهان کاراکتر رومئو منولوگ خود را فراموش کند! یک تراژدی واقعی!

اگر در حال توضیح بخش مهمی هستید آن را نیمه رها نکنید و سراغ موضوع دیگری بروید! این کار کلیت روایتگری شما را دچار دگرگونی می‌کند. ایده‌های اصلی را در محتوا فراموش نکنید چون برگشتن به اصل موضوع کار دشواری است وقتی نیمی از متن شما نوشته شده است.

طبق گفته‌های چیپ هیت، استاد استنفورد‌، از 63 درصد از افرادی که داستان را بخاطر می‌آورند تنها 5 درصد از آنها می‌توانند آمار و نمودار موجود در متن را بخاطر آورند. این موضوعی است که یک روایت گر می‌تواند برای بهبود حافظه مخاطبان خود در کارش لحاظ کند و ایده‌ای را به اجرا درآورد.

داستان پردازی

Aerial view of a man typing on a retro typewriter

در اینجا سه روش برای ماندگاری ستون اصلی متن در ذهن به شما می‌گوییم:

خیال پردازی:

وقتی در حال روایت داستانی هستید داستان را برای مخاطبان زنده کنید. براساس گزارشی که از سوی دانشگاه ایالتی جورجیا انجام شده است، استفاده از تصاویر روشی کارآمد در بهبود حافظه است. خیال‌پردازی در ذهن ساختار ایجاد می‌کند و به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را در داستان حفظ کنید. شما اطلاعات را به راحتی بخاطر می‌آورید و از نشانه‌ها در تصاویر برای پشتیبانی از داستان خود استفاده می‌کنید.

تمرین:

یکی از اصول مهم نویسندگی تمرین است. مهم نیست چقدر داستانی که می‌نویسید ساده باشد. بدون تمرین شما از کمال خود در نوشتن دور می‌شوید. موضوعات بسیاری هستند که مرتبط با موضوع اصلی می‌توانید روی آنها کار کنید. تمرین باعث می‌شود آرام باشید و خشم و افکار پریشان را از خود دور کنید.

صدای خود را ضبط کنید:

بسیاری از مردم از صدای خود متنفرند. بخش اعظم این موضوع بخاطر این است که آن صدایی که می‌شنویم با آن صدایی که هنگام صحبت کردن در مغزمان می‌شنویم متفاوت است. صدای خود را بیشتر ضبط کنید و سعی کنید با آن کنار بیایید. اینکار روی تمرکز شما تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود در گفتار خود تسلط بیشتری پیدا کرده و در نتیجه زمانی که افکار خود را می‌نویسید تمرکز بیشتری خواهید داشت.

  1. در مورد سوالات مهم هوشیار بمانید

در طی یک نمایش تعاملی، ممکن است سوالات یا مشکلاتی در ذهن مخاطبان شما ایجاد شود. روش‌های مختلفی وجود دارد که ارائه روایتگری شما قطع شود یک داستان نویس خوب باید این چالش‌ها را شناسایی کرده و برای مقابله با آن آماده باشد.

یکی از راه های خوب برای جلوگیری از سوالات از بین رونده در داستان پردازی، این است که از مخاطب بخواهید تا منتظر پاسخ‌ها بماند تا زمانی که محتوا ارائه داده شود. نقاط ضعف خود را تقویت کرده و برای هرگونه سوال پاسخی موثر را ارائه دهید.

اگر راه حلهای شما رضایت بخش بود و شما را متقاعد کرد، در آینده می‌توانید به خوبی از پس این چالش‌ها را برآیید.

در آخر…

با نگاهی بر کمپانی‌های بزرگی چون مایکروسافت و گوگل و توجه آنها به اصل روایتگری این نوید را به ما می‌دهد که آینده این گونه از محتوا سازی روشن و رو به رشد است. همه ساله مشاغل بسیاری به لطف نبوغ در روایتگری در محتوای خود به برندینگ و رشد خود در دنیای دیجیتال کمک می‌کنند. در روایتگری قدرت کنترل حوادث و معیارها دست شماست.

آیا شما در گذشته به طبقه‌بندی محتوای خود توجه کرده‌اید؟ روایتگری محتوا چقدر در بهبود شغلی شما موثر بوده؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بذارید.

منبع: cleverism