اصطلاح کمپین تبلیغاتی در لیست خدمات بسیاری از فعالان تبلیغات و کانون های تبلیغاتی به چشم می خورد.

کمپین تبلیغاتی برنامه ریزی هماهنگ و منسجم در شاخه های مختلف تبلیغات به همراه اجرای آن ها به صورت یک مجموعه مرتبط و با زمانبندی مشخص به منظور تاثیرگذاری بهتر و پیشبرد اهداف بازاریابی و فروش است.

کلیه عملیات فوق به یک شرکت ارائه کننده خدمات تبلیغاتی و یا یک شخص دارای صلاحیت محول می شود تا با تشکیل یک تیم عملیاتی و به کارگیری متخصصان مختلف و استخدام رسانه ها و ابزارهای ارتباط جمعی و … کمپین تبلیغاتی را برنامه ریزی و اجرا کنند.

کمپین تبلیغاتی

هر چند روش ثابتی برای مدیریت و اجرای یک کمپین تبلیغاتی وجود ندارد، ولی بر مبنای تجارب قبلی، دفاتر تبلیغاتی و کانون های تبلیغات در دنیا معولا از چند الگوی اصلی پیروی و با توجه به نوع سفارش و هدفگذاری ها، یک روش را انتخاب می کنند.

ولی آنچه از اهمیت فراوانی برخوردار است، قابلیت اجرایی و کاردانی مسئول و مدیر کمپین در مواجهه و حل مسائلی مانند عدم هماهنگی بخش های مختلف، تصحیح خطاها، تاخیرهای زمانی، تغییرات اجباری اعضای تیم، تغییر وظایف اعضاء، تغییر ناگهانی استراتژی، تغییرات برنامه ها در رسانه ها و … است.

مسلما کمپین تبلیغاتی یک شرکت، الهام گرفته از برنامه کلی شرکت و خصوصا اهداف بازاریابی آن است.

ارزیابی کمپین تبلیغاتی

برنامه ریزی درست به عنوان اولین قدم، باعث می شود تا از کوتاه ترین و مناسب ترین راه به نتیجه مورد نظر دست یافت.

در زمان برنامه ریزی باید فاکتورهایی مثل بودجه تبلیغات، وضعیت بازار، وضعیت رقبا و اهداف تبلیغات را در نظر داشت.

اجرای یک کمپین تبلیغات مستلزم صرف هزینه است. شرکت ها به منظور کسب نتایج مورد نظرشان و افزایش بازده هزینه می کنند.

بنابراین یک کمپین تبلیغاتی بر اساس ارزش و اهمیت نتایج حاصل از آن مورد ارزیابی قرار می گیرد. شرکت های خصوصی معمولا از قبل هیچ بودجه مشخصی اعلام نمی کنند و در صورت توافق، مبالغ لازم را برای آن اختصاص می دهند.

بنابراین توجیه و رایزنی با سفارش دهنده از اهمیت بالایی در زمان برنامه ریزی برخوردار است.

 

کمپین تبلیغاتی؛ از ایده تا اجرا

شکست تبلیغات در ساده انگاشتن مخاطب است. تبلیغاتی که فروش و اقبال افکار عمومی را در پی نداشته باشد، محتوم به شکست و نابودی است هر چند که سرشار از زیبایی های سمعی و بصری باشد.

تبلیغات مجموعه ای از روش هاست که توسط گروهی تشکل یافته، در جهت اهدافی خاص به کار گرفته می شود تا مشارکتی فعال یا غیرفعال را در جمعی از افراد جامعه به وجود آورد که این کار با یکدست سازی روانی افراد از طریق نفوذ روانشناسانه بر آنان و متحد ساختن آن ها در یک سازمان فکری و حرفه ای عملی می شود.

نظرات مختلفی در خصوص تبلیغات وجود دارد به طوری که برخی صنعت تبلیغات را اقتصاد، بعضی تخصص و عده ای تخصص و جمعی هم هنر می دانند.

امروزه تمام عملکردهای ارتباطات بازاریابی از قبیل فروش شخصی، تبلیغات، روابط عمومی، بسته بندی، فعالیت های فروش و ادبیات معرفی کالا به صورت یکپارچه به تحقق اهداف اصلی پروژه می پردازند.

بنابراین، تمام عناصر ارتباطی به صورت هماهنگ و در راستای اهداف اصلی به گروه هدف انتقال می یابند!

روابط عمومی، برقراری روابط و مناسبات مطلوب شرکت ها با سهامداران و کارکنان شرکت، شخصیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور، گروه ها و انجمن ها و مصرف کنندگان است.

تبلیغات بر معرفی مارک یا برند تأکید دارد، معمولا ارتباطی غیرحضوری و یک سویه است، ماهیت ارتباط، سلطه آمیز است، فن ترغیب و متقاعد کردن مشتری است، آن گونه که شرکت می خواهد و معمولا تأثیری عاطفی و سریع تر دارد، اما روابط عمومی در معرفی شرکت و به تبع آن بر برند تأکید دارد، معمولا ارتباطی حضوری و دوسویه است، ماهیت ارتباط، مشارکت آمیز است، مبتنی بر واقعیت است و جنبه اقناعی دارد و معمولا تأثیری منطقی و بلندمدت دارد.

اهداف استراتژیک یک کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی، مجموعه ای از فعالیت های تبلیغاتی چندجانبه برنامه ریزی شده، مداوم و مرتبط با یکدیگر، با هدف مشخص و برای مخاطب مشخص است که باید اهداف تبلیغات را به وضوح بیان کند، بگوید چه پیامی با چه مخاطبی و در چه دوره ای از زمان و با چه بودجه ای و به منظور چه ارتباطی فرستاده شود، همه عناصر متشکله برنامه تبیلیغات و ارتقای فروش را جزیی از برنامه منسجم بازاریابی IMC integrated Marketion Communicstion) بدانند و آن ها را به صورت موازی و هم زمان به کار گیرد، بودجه مناسب برای اجزای آن مشخص باشد، زمان اجرای آن مشخص باشد و در همه مراحل کار، نحوه ارائه برنامه را از دیدگاه مخاطبان ارزیابی کند.

افزایش مقدار مصرف در یک زمان، افزایش تناوب مصرف، افزایش موارد مصرف، افزایش تعداد مصرف کننده و افزایش حق انتخاب را از جمله اهداف استراتژیک یک کمپین تبلیغاتی است.

کنترل پروژه، پایش رسانه ها و تحقیقات پیرامون میزان اثربخشی تبلیغات از جمله کنترل های لازم در زمان مبارزه تبلیغاتی است، و کنترل پروژه باید توسط عناصری انجام گیرد که کل فرآیند کمپین را مدیریت و منطق سازی خواهند کرد که هدف اصلی، اطمینان از اجرای کامل و به موقع و تطبیق با استراتژی برنامه اصلی کمپین است.

در مراحل مختلف برنامه تبلیغات، ارزیابی میزان اثربخشی در برقراری ارتباط با مخاطبان برای ارتقای میزان اثربخشی تبلیغات بر مخاطبان، پیشگیری از بروز زیان های احتمالی در مراحل مختلف اجرا و بهره گیری بهتر از فرصت های بازاریابی باید انجام گیرد.

 

10 راه برای اداره کمپین تبلیغاتی

ایده های متنوعی در نشریات چاپ و منتشر می شود که گاه در انبوه مطالب به خوبی آشکار نیست. از آن جا که خواننده علاقه مند به دانستن است، گزینش این مطالب نیز در خور توجه است. متن حاضر، صاف و سرراست به اصل موضوع پرداخته و دستورالعمل های کاربردی خوبی دارد که می تواند کارگزاران تبلیغاتی را به خوبی راهنمایی کند از آن رو که هزینه های مطلوبی را به کار اندازند و پاسخ مطلوبی بگیرند.

این در حالی است که کارگزاران تبلیغاتی بیش از دیگران، می دانند چه بسیار هزینه های سنگینی که صرف فعالیت های تبلیغات می شود؛ اما در عمل نتیجه سودمندی عاید نمی شود. از این رو این سلسله مقالات اکسیر، در این زمینه بسیار خواندی است با سودمندی های فراوان که در پی می آید:

 

1. برنامه بازاریابی شما:

هیچ چیز بیشتر از برنامه بازاریابی نمی تواند به شما کمک کند تا اهداف خود را برای تدوین یک کمپین تبلیغاتی بشناسید. شما با خلق و دنبال کردن برنامه بازاریابی خود چیزهای بسیاری راجع به شرکت، رقیبان و اهداف بلندمدت خود می آموزید. دانستن این که چه نوع تبلیغاتی برای شما بهترین است، بسیار ضروری به نظر می رسد.

 

2. ایجاد طرح عملیاتی:

به محض داشتن طرح بازاریابی خود باید یک طرح عملیاتی اتخاذ کنید. این مدل به شما نشان می دهد چگونه افرادی که مستقل کار می کنند (حتی شرکت های تبلیغاتی) نقشه و طرح عملیاتی خود را اجرا می کنند.

نقشه عملیاتی اطلاعات ضروری به شما می دهد که می توانید در اداره استراتژی تبلیغاتی خود از آن استفاده کنید.

 

3. بودجه تبلیغاتی خود را تعیین کنید:

این که شما چگونه تبلیغ می کنید به بودجه تبلیغاتی شما بستگی دارد. شما نیاز دارید هزینه تبلیغاتی خود را درست و با استراتژی به کار برید.

اگر شما تنها سهم اندکی از پول خود را به تبلیغات (آگهی) اختصاص دهید، به این معنی است که تمام آن را به محصولی اختصاص داده اید که ساعت دو صبح (از رسانه ای مانند تلویزیون) پخش می شود، اول بدانید چه مقدار پول برای تبلیغات خرج خواهید کرد، آن گاه می توانید تصمیم عاقلانه ای بگیرید که چگونه آن را ایجاد کرده و در چه رسانه ای قرار دهید.

 

4. فرصت های سازگار با توان مالی خود را آشکار کنید:

اداره کمپین تبلیغاتی شما به این معناست که شما باید خودتان مدیر رسانه خود باشید. شما باید بهترین جای تبلیغ خود و بهترین فرصت متناسب با بودجه خود را پیدا کنید. اگر شما به بودجه خیلی اندکی محدود هستید، می توانید راه های فرعی بسیاری به جای تبلیغات با هزینه های بالا را پیدا کنید.

 

5. مخاطب و جامعه هدف خود را بشناسید:

تبلیغات شما وقتی جامعه هدف خود را تحت تاثیر قرار ندهد موثر نخواهد بود. اول مخاطبان خود را بشناسید قبل از این که تبلیغ خود را خلق کنید. مثلاً اگر کارخانه شما اسکوتو برای بزرگسالان تولید می کند نیازی به سرمایه گذاری برای تبلیغات در شبکه های سطح پایین نخواهید داشت.