بی‌شک یکی از مهم‌ترین نقاط قوت هر کسب و کاری، ایجاد تعامل با مشتری و گرفتن مشارکت آنان است؛ در این بین، به‌طور اختصاصی قصد داریم وجود گیمیفیکیشن را در استارتاپ‌ها بررسی کنیم.

اگر صاحب استارتاپ هستید و علاقه دارید مشتریان و مخاطبان شما بیش از پیش با کسب و کارتان پیوند عاطفی پیدا کنند یا ایده‌ای برای ایجاد کاری نو دارید، خواندن این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های هر کسب و کاری، ایجاد حس مشارکت در مشتری و دریافت وفاداری آنان است.

مسئله‌ای بسیار ارزشمند که به راحتی بدست نخواهد آمد. باید تلاش کنید تا از طرق مختلف، قسمتی از ذهن مشتری را به خود مشغول کنید.

این موضوعات چه برای استارتاپ‌ها و چه کسانی که در فکر تاسیس کسب و کار خودشان هستند، بسیار کاربردی است.

تمامی شرکت‌های نوپا از ابزارهایی مانند رسانه‌های اجتماعی، موبایل، اطلاعیه‌ها و… استفاده می‌کنند تا میزان مشارکت و ارتباط‌شان با مشتری را افزایش دهند.

یکی دیگر از ابزارهایی که به شما برای معرفی محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، کمک می‌کند گیمیفیکیشن است.

یک استراتژی کاملا تعاملی با مشتریان که وفاداری را در آنان پرورش، تقویت یا افزایش می‌دهد.

گیمیفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن یا بازی سازی، ترکیبی از هنر و هوشمندی است. قرار دادن بازی در فضایی که برای این هدف درست نشده است به معنای گیمیفیکیشن است. استفاده درست و هوشمندانه از عناصر بازی برای زمینه‌هایی که ارتباطی به بازی ندارند.

در یک دهه‌ی گذشته، گیمیفیکیشن یا بازی‌سازی به یک تجارت مدرن تبدیل شده است. این فرآیند پول‌ساز و البته مهیج! از مکانیک بازی‌ها و عناصر طراحی برای اندازه‌گیری و پاداش دادن به مخاطبان کمک می‌گیرد.

اگرچه در ظاهر صرفا یک بازی است، اما راهِ حلِ مناسبی برای حل بسیاری از مشکلات واقعی تجارت مدرن است.

ساختن تجربه‌های خاطره‌انگیز و لذت‌بخش، همان نکته درخشانی است که می‌توان از طریق آن به قلب مشتری نفوذ کرد.

نفوذ به قلب مشتری مساوی است با دستیابی به سود و ایجاد حس وفاداری. بی‌شک راه‌های متفاوتی را می‌شناسیم که می‌توان امتحان کرد. اما در این بین باید به ابزارهای جدید توجه داشت.

شما با به کارگیری و شناخت علوم رفتاری، می‌توانید ابزار خشنودی و وفادارسازی مشتریان‌تان را فراهم آورید.

گیمیفیکیشن

پیش‌بینی آینده گیمیفیکیشن

باتوجه به شناخت گیمیفیکیشن و کاربردهای آن، می‌توان پیش‌بینی کرد که هر روز بیش از قبل، این موضوع شناخته می‌شود. طبق بررسی‌ها ارزش صنعت گیمیفیکیشن تا سال 2020 به 2/11 میلیارد دلار خواهد رسید.

ویژگی های منحصر به فرد دنیای بازی

  • نوع بازی انتخابیِ شما باید جذاب و تاثیرگذار باشد تا باعث معرفیِ آن به دیگران هم بشود.
  • ترجیحا کنجکاوی‌ برانگیز باشد.
  • ساده و مختصر باشد تا باعث پیچیدگی ذهن مخاطب نشود.
  • اغراق نکنید. جایزه‌های باورنکردنی و دست نیافتنی در نظر نگیرید.
  • جهت استقابل بیشتر از بازی‌های شما، طراح حرفه‌ای UX استخدام کنید.
  • اگر بازی شما جنبه‌ی آموزشی داشته باشد، تاثیر مثبت بیشتری خواهد گذاشت.
  • ابزارهایی مثل امتیاز دادن و در نظر گرفتن جایزه را حتما در نظر بگیرید.

پنج مورد از مزایای مهم بازی

دمیتری مندلیف یک دانشمند و آموزگار روسی در قرن نوزدهم بود که اغلب به عنوان دانشمندی شناخته می‌شود که برای اولین‌بار جدول تناوبی عناصر را منتشر کرد.

با این حال، آنچه مردم نمی‌دانند این است که او ممکن است یکی از اولین دانشمندانی باشد که از گیم پلی برای انجام یک کار آموزشی استفاده کرده است.

اصطلاح Gamification به دو روش قابل استفاده است. راه اول با اتخاذ عمل یک بازی برای استفاده روزمره است.

سطح تعامل و مقادیر سرگرمی بازی‌های ویدیویی می‌تواند کاربران را به انجام وظایفی مثل یادگیری که به طور معمول خسته کننده هستند، برانگیزد. تعریف دیگر بازی سازی عمل با استفاده از عناصر بازی برای لذت بخش‌تر کردن بازی‌های غیرمستقیم است.

گمانه‌زنی‌ها از این قرار است که مندلیف بازیکن مشتاق کارت بوده است، بنابراین برای او منطقی بود که از کارت‌ها به عنوان روشی برای طبقه‌بندی عناصر به روشی که می‌توانست درک کند استفاده کند.

مندلیف با فهرست کردن هر عنصر و سایر اطلاعات روی کارت، مراحل طبقه‌بندی را به بازی کارت تبدیل کرد و آن‌ها را روی میز قرار داد.

با این کار او توانست درک بهتری از رابطه هر عنصر داشته باشد. مندلیف یافته‌های خود را منتشر کرد، که باعث شد دانشمندان عناصر جدیدی را کشف کنند تا شکاف‌های مربوط به کارهای مندلیف و همچنین توسعه بیشتر جدول را پر کنند.

استفاده از گیم پلی برای کمک به پیشرفت شناختی باعث افزایش فعالیت نواحی مغز می‌شود تا امکان توسعه کافی فراهم شود. بازی‌هایی که به طور خاص برای تقویت پیشرفت شناختی تولید می‌شوند، اغلب به “بازی‌های مغزی” شناخته می‌شوند.

بازی‌های مغز به طور فزاینده‌ای رایج شده‌اند و مبتنی بر سؤال‌ها و مشکلات مختلفی هستند که کاربر باید در صدد پاسخ یا حل آن باشد. بازی‌های مغزی می‌توانند سرعت پردازش و حفظ اطلاعات مغز را بهبود بخشند.

در آخر…

تغییرات دنیای تکنولوژی پایانی ندارد. این ما هستیم که باید در برابر آن دانش و آگاهی‌مان را به روز کنیم. با تغییرات منطبق شویم و گامی رو به جلو برداریم.