در بازاریابی ویروسی برندها می‌خواهند که نام و محتوای خود را برای تعداد بیشتری از افراد به نمایش بگذارند. در حقیقت، افزایش آگاهی از برند، یکی از اهداف برتر رسانه‌های اجتماعی بازاریابان است.

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی سبکی از تبلیغ است که برای تولید پیام محصول یا خدمات به مخاطب متکی است. در این  ایده، کاربران کسانی هستند که برای به اشتراک گذاشتن محتوا تصمیم می‌گیرند.

شبکه‌های اجتماعی، به دلیل سرعت و سهولت در اشتراک، زیستگاه طبیعی این نوع بازاریابی هستند. گسترده‌ترین نمونه‌های بازاریابی ویروسی تا به امروز، ایجاد فیلم‌های احساسی، شگفت‌آور، خنده‌دار در یوتیوب است که سپس در فیس بوک، توییتر و کانال های دیگر به اشتراک گذاشته می‌شوند.

با این حال بازاریابی ویروسی می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که در این نوع بازاریابی، قسمت اعظمی از کنترل به دست کاربران می‌رسد و این خطر وجود دارد که بتوان پیام را به صورت نادرست تفسیر کرد. از طرف دیگر، یک بازارایابی ویروسی موفق می‌تواند برای نتایج برندتان معجزه کند.

یک کمپین ویروسی چگونه کار می کند؟

از لحاظ تئوری، برگزاری یک کمپین بازاریابی ویروسی بسیار ساده است: یک فیلم یا نوع دیگری از مطالب را که برای مخاطبان هدف شما جذاب است، ایجاد کنید و آن را در اینترنت قرار دهید و سپس تبلیغ کنید.

تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا فیوز روشن شود و کاربران شروع به اشتراک‌گذاری دیوانه‌وار کنند.

در برخی موارد، بازاریابی ویروسی به طور تصادفی اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، هنگامی که یک ویدیو توسط یک کاربر خصوصی بارگذاری می‌شود که ناگهان محبوب شده و شروع به گردش در سراسر شبکه‌ی اینترنت می‌کند.

دو نوع استراتژی برای فیلم‌های تجاری، وجود دارد: نمایش داده‌شده یا پنهان.

در حالت اول، کاربر از لحظه اول آگاه است که در حال مشاهده تبلیغات یا محتوای برند است، در حالی که در حالت دوم، مشارکت برند پنهان است و بعداً فاش می‌شود.

اگر از تکنیک‌های بازاریابی پنهان استفاده می‌کنید، بسیار مراقب باشید تا کاربر احساس فریب نکند، زیرا در این حالت کمپین ویروسی می‌تواند مقابل شما قرار بگیرد.

مهم نیست که چه استراتژی را انتخاب می کنید، اما به یاد داشته باشید که هرگز به “اسپم” تبدیل نشوید.

مزایای بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی

 • هزینه‌ی کم:

در این نوع بازاریابی، کاربران بخش قابل توجهی از کار را برای برند انجام می‌دهند که هزینه‌های انتشار را به شدت کاهش می‌دهد.

 • پتانسیل دستیابی زیاد:

یک فیلم ویروسی در اینترنت امکان دستیابی به مخاطبان بسیار زیاد بین المللی را بدون نیاز به سرمایه گذاری یا انجام هرگونه تلاش اضافی فراهم می‌کند. به همین دلیل، یک شرکت کوچک یا حتی یک شخص خصوصی می‌تواند ویروسی شود.

 • تهاجمی نیست:

در بازاریابی ویروسی، کاربر رسانه‌های اجتماعی، کسی است که تصمیم به مشارکت و به اشتراک گذاری مطالب می گیرد که به ساخت برند شما کمک می کند.

مثال‌های قابل توجهی از بازاریابی ویروسی

بیایید به برخی از نمونه‌های واقعی در مورد بازاریابی ویروسی نگاه کنیم.

IHOP: IHOb

IHOP در سال 2018، با یک توییت منفرد، زمانی که اعلام کرد نام خود را از IHOP به IHOb تغییر می دهد باعث بروز همه گیری‌های آنلاین شد. اما هیچ کس نمی دانست که “b” برای چه چیزی است؟

به مدت 7 روز دیگر، تمام جهان سعی می‌کردند که حدس بزدند b برای چیست؟ حساب‌های آن‌ها در رسانه های اجتماعی با گمانه‌زنی‌ها بازی کردند و آتش را به صورت آنلاین دامن زدند و باعث سردرگمی و گمانه زنی بیشتر شدند تا سرانجام، آن‌ها معنای پنهان را آشکار ساختند b برای همبرگر (Burgers) !

این گمانه‌زنی‌ها باعث شد که IHOP بیش از 113 میلیون دلار درآمد کسب کند و فروش همبرگر آن‌ها افزایش یابد.

قطار مرگ

در سال 2012 ، قطارهای مترو استرالیا می‌خواستند راهی را برای ترغیب مردم به منظور ایمن‌تر کردن قطارها پیدا کنند. مک کان، به جای اینکه مسیر سنتی تبلیغات ترسناک و خاموش را طی کند، تصمیم گرفت تا به آگهی‌های مترو اضافه کند.

این ویدئو در سال 2013 در  سراسر جهان پراکنده‌ شد و در سال 2013 بیش از 60 میلیون دلار درامد از رسانه‌ها دریافت کرد. اما از همه مهمتر، پیام این ویدئو باعث شد مردم آگاهی بیشتری داشته باشند و نسبت به قطارها، ایمن‌تر عمل کنند و در نتیجه منجر به کاهش 20 درصدی تصادفات مربوط به راه آهن شود.

بیشتر کمپین های بازاریابی ویروسی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

اگرچه پیام و محتوای ویروسی در هر شغلی متفاوت است، اما عناصری مجزا وجود دارند که در بیشتر کمپین‌ها با یکدیگر مشترک هستند از جمله:

 • ارگانیک هستند:

هیچ اجباری در کمپین‌های ویروسی وجود ندارد. این که چیزی در اطراف به اشتراک گذاشته می‌شود یا نه، در نهایت توسط مخاطبان شما تصمیم‌گیری می‌شود.

 • محتوا به صورت ارگانیک گسترش می یابد:

این نحوه بازاریابی ویروسی است. بازاریابان می‌توانند محتوای خود را برای به اشتراک گذاشتن در روندهای اجتماعی تنظیم کنند.

 • به موقع هستند:

به عبارت ساده‌تر، آن‌ها می آیند و می روند.

 • جسورانه هستند:

در نظر داشته باشید که یک خطر ذاتی، در کمپین‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی ویروسی وجود دارد.

همه کمپین‌های بازاریابی ویروسی بحث برانگیز نیستند، اما این تمایل را هم دارند که از میدان خارج نشوند.

بازاریابی ویروسی را از کجا شروع کنیم؟

همان طور که از روندهای رسانه‌های اجتماعی 2020 مشخص شده است، بازاریاب‌ها از زمان صرف‌شده در رسانه‌های اجتماعی به دنبال یک ROI مشخص هستند؛ این بدان معناست که دیدن تصویری بزرگ از حضور شما به جای دیدن لحظات ویروسی، برای اکثر برندها در اولویت قرار دارد.

بازاریابی ویروسی

در اینجا پنج نکته برای بازاریابانی که به دنبال تولید محتوای ویروسی ارزشمند و افزایش دید کلیشان در رسانه‌های اجتماعی هستند، آورده شده‌است:

1. اول از همه در مورد این که چرا می‌خواهید ویروسی شوید، تأمل کنید.

یکی از بزرگترین مشکلات شرکت‌هایی که سعی در ویروس شدن دارند، این است که نمی‌دانند چرا می‌خواهند در رسانه‌های اجتماعی قرار بگیرند.

هماهنگ کردن تلاش‌های ویروسی با اهداف کلی، شما را به سمت ایجاد محتوای معنی دار و چیزی بیشتر از امید داشتن هدایت می کند.

2. با گزارش رسانه‌های اجتماعی BFF شوید.

به یاد داشته باشید، همان طور که قبلاً هم گفتیم، مخاطبان شما نقش محوری را در آنچه به اشتراک گذاشته می‌شود بازی می کنند.

آیا شما به دنبال ایجاد محتوای ویروسی هستید؟ پس باید بدانید که چه چیزی برای طرفداران شما جالب و ارزشمند است.

چگونه می توان این موضوع را فهمید؟

با نظارت بر این معیارهای رسانه‌های اجتماعی، متوجه می‌شوید که کدام بخش از مطالب بهترین عملکرد را برای مخاطبان دارند:

تعامل مخاطب

ترافیک کلیدی و عملکرد

اطلاعات دموگرافیک

و…

هر یک از این معیارهای رسانه های اجتماعی می توانند در مورد هر آنچه که پتانسیل مشترکی دارد، به شما بینشی کلی دهد.

تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعی از طریق Sprout می‌تواند عملکرد قطعات فردی از محتوا و مبارزات را به طور یکسان تجزیه کند. در نتیجه، شما می‌توانید بر اساس آنچه در گذشته به اشتراک گذاشته شده است ، شروع به ساختن کمپین های آینده کنید.

3. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما برای به اشتراک گذاشتن اولویت بندی شده‌ است.

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما برای به اشتراک گذاری سریع و آسان بهینه شده است.

از وبلاگ‌ها و خبرنامه‌ها گرفته تا رویدادهای حضوری و شبکه‌های اجتماعی، این موضوع را در نظر بگیرید که تا چه اندازه می‌توانید پیام خود را از طریق این کانال‌ها منتشر کنید.

 • هوشمندانه است که اشتراک گذاری را تا حد ممکن یکپارچه کنید:
 • ارائه چندین مسیر مختلف برای به اشتراک گذاشتن
 • دادن محصولات یا خدمات رایگان
 • پیدا کردن انگیزه‌های مشترک مخاطبان اصلی شما
 • پرسیدن سؤالاتی که بینندگان یا خوانندگان را به فکر و گفتگو می‌کشاند.
 • هرگز محتوای خود را محدود نکنید.

4. از هشتگ‌ها برای پخش کلمات استفاده کنید.

هشتگ ها با سهم اجتماعی بیشتری دست به دست هم می‌دهند.

به منظور آگاهی و به اشتراک‌گذاری آسان، استفاده از هشتگ‌ها برای هرگونه فعالیت مشخص، اقدامی هوشمندانه است که محتوایتان را در چشم مخاطبان خود قابل مشاهده‌تر و به یاد ماندنی‌تر می‌کند.

با کمک تجزیه و تحلیل هشتگ‌ها، می‌توانید از هشتگ‌های مرتبط دیگری که مخاطب از آن‌ها نیز استفاده می‌کند، کمک بگیرید و عملکرد خود را افزایش دهید.

5. محتوای خود را انسانی کنید.

این یک نکته ساده اما بسیار مهم است.

موضوع مشترک بین بیشتر محتواهای ویروسی این است که آن‌ها انسانی هستند.

اینکه آن‌ها ارگانیک، شخصی و قابل اعتماد هستند.

برندها تمایل به دیدن سهام بیشتری در هنگام دیدن محتوای خود دارند. سعی کنید هر کاری که می‌توانید برای حذف ذائقه‌ی شرکت از مطالب خود انجام دهید، این یک مزیت بزرگ است.

نتیجه:

بازاریابی ویروسی یا همان وایرال مارکتینگ، زمانی اتفاق می‌افتد که استراتژی یک کسب و کار این باشد که مخاطبان خود را تشویق به انتقال پیام بازاریابی خود کند. این روش، شباهت بسیاری با منتشر شدن ویروس در محیط اطراف دارد و دقیقاً به همین دلیل است که نام ویروسی یا وایرال بر روی آن گذاشته شده است.