در قسمت پیشین اکسیر آکادمی به توضیح برخی از دلایل لزوم استفاده از کمپین تبلیغاتی و تبیین و تشریح مراحل صفر تا صد ایجاد یک کمپین تبلیغاتی پرداختیم و در ادامه این سری مقالات به توضیح و تشریح گام به گام ساخت یک کمپین تبلیغاتی در یک کسب و کار و اهمیت آن و همچنین مراحل پیاده سازی آن از ایده تا اجرا می پردازیم. پس با کمپین تبلیغاتی (قسمت دوم) همراه باشید.

در قسمت اول مقاله کمپین تبلیغاتی به 5 مورد از 10 راه برای اداره کمپین تبلیغاتی پرداختیم و در مقاله کمپین تبلیغاتی (قسمت دوم) به ادامه این راه ها و 5 مرد بعدی می پردازیم.

راه های اداره کمپین تبلیغاتی

  1. در رسانه های مناسب تبلیغ کنید:

شما در اداره یک کمپین تبلیغاتی باید قادر باشید از تمام رسانه ها و ابزارهای تبلیغاتی که در جهت منافع شماست، استفاده کنید.

خرج کردن هزینه های بسیار توسط ای میل های تبلیغاتی در جایی که می توان هزینه تبلیغاتی را صرف تبلیغات چاپی کرد، مشتری های شما را به کمتر از تعدادی که می توانستید داشته باشید محدود می کند.

به همه رسانه ها فکر کنید به جامعه هدف خود بیندیشید، به برنامه بازاریابی خود نگاهی بیندازید و نقش عملیاتی خود را ببینید سپس تصمیم بگیرید که چه رسانه ای برای تبلیغ و با توجه به هزینه شما بهترین است.

 

  1. از کار کردن با افراد مستقل نهراسید:

اگر نمی توانید از پس هزینه های آژانس های تبلیغاتی برآیید می توانید با طراحان مستقلی کار کنید. حرفه ای ها می دانند که چه چیزی یک تبلیغ خوب را می سازد.

بسیاری از این طراحان مستقل در آژانس های مختلف کار کرده اند در نتیجه شما می توانید از تجربه آنها نیز استفاده کنید. همچنین این گونه طراحان می تواند به شما کارهای کپی و مواد مرغوب و با قیمت مناسب بدهند.

 

  1. ثبات مهم است:

اگر شما تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، تبلیغات چاپی و کمپین های اینترنتی اجرا می کنید در آن ها ثبات و یکدستی را حفظ کنید.

یک گوینده و موسیقی واحد را برای تبلیغات خود به کار برید. در اقلام چاپی نیز باید از رنگ ها و فونت های مشخصی استفاده کنید.

از یک شعار استفاده کنید، با این کار همه چیز را برای مشتری بالقوه خود مثل شعار، رنگ، فونت، گوینده و هر چیزی که به کمپین تبلیغاتی شما مربوط است تثبیت خواهید کرد.

 

  1. دفعات تبلیغ:

خریدن فضایی برای تبلیغ در یک شبکه رادیویی که فقط یک بار ساعت صبح پخش می شود، خیلی واکنش مخاطب را برنمی انگیزد. شما به تبلیغاتی نیاز دارید که تعداد دفعات تکرار بیشتری 4 :۱1 داشته باشد تا شانس این که مخاطبان بیشتری را جذب کنید بیشتر شود.

اگر شما یک کمپین اینترنتی را اداره می کنید برای تعداد دفعات آن تصمیم گیری کنید. دفعه اولی که تبلیغ خود را می فرستید باید به این فکر کنید که قرار است چند بار آن را بفرستید و بعدی ها چگونه باشند؟ قبل از شروع به عمل به این سوال ها جواب بدهید تا موفقیت شما افزایش یابد.

 

  1. کتاب ها:

زمانی که تمام این ها به کمک شما نمی آیند و هنوز شما سوالات زیادی دارید و با مشکلات زیادی مواجه هستید، کتاب های زیادی هستند که می توانند برای پیدا کردن مخاطب از آن ها استفاده کنید.

همچنین به دنبال عنوان هایی باشید که تازه انتشار یافته تا شما را در قله اطلاعات تبلیغات نگه دارد.

 

کمپین تبلیغاتی چگونه تدوین می شود؟

معمولاً مدیران به دو دسته تقسیم می شوند. یا به تبلیغات بسیار علاقه مند هستند و یا این که از تبلیغات و کمپین ها پرهیز می کنند. در اکثر مواقع این دو رویکرد به دلیل کسب تجربه از تبلیغات گذشته بوده است که این تجربه مدیران عامل شرکت ها معمولاً ناشی از خلاقیت یکی از اطرافیان آن ها بوده است.

از نظر محققان و اعضای هیئت علمی پارک بازاریابی، تبلیغات تنها خلاقیت نیست بلکه ابزاری است به منظور فروش محصولات و بایستی دارای استانداردهایی در بخش های مختلف باشد.

بنابراین تبلیغات موضوعی فرای هنر است. هدف تبلیغات تنها اظهار حقایق در مورد کالا نیست بلکه هدف، فروش راه حل یک رویاست.

چند درصد تبلیغات شما در راستای راه حل یک رویا بوده است.

هر چند اعتقاد اعضای هیئت علمی پارک بازاریابی بر این موضوع استوار است که بهترین تبلیغات توسط مشتری راضی و خشنود صورت می پذیرد و هر قدر وفاداری مشتریان افزایش یابد، پول کمتری باید برای تبلیغات هزینه شود.

فعالیتی که پارک بازاریابی در خصوص طراحی و برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی انجام می دهد، در ارتباط با پنج امM5  تبلیغات است. M5 موارد ذیل را تحت پوشش قرار می دهد:

  1. Mission: شناسایی و اولویت بندی ماموریت یا هدف از ارائه تبلیغ.
  2. Message: پیامی که در زمان ارائه تبلیغ بایستی منتقل شود.
  3. Media: رسانه هایی که بایستی به منظور ارائه تبلیغات، با توجه به بازار هدف و مأموریت تبلیغ از آن ها استفاده کنیم.
  4.  Money: بودجه مورد نظر به منظور طراحی، تدوین و ارائه تبلیغ چه قدر است و با چه استراتژی و تاکتیکی هزینه گردد.
  5.  Measurement: اندازه گیری کارایی و اثربخشی تبلیغات از ابعاد گوناگون مانند ماندگاری بایستی زمینه تبلیغات آینده باشد.

اجرای کمپین تبلیغاتی:

پس از تدوین M5 کار کمپین تبلیغاتی تمام نشده است و بایستی عواملی همچون رسایی، فراوانی و اثرگذاری نیز در نظر گرفته شود.

بدین معنا که باید ارزیابی شود که آیا پیام مورد نظر مدیران پس از اجرای کمپین تبلیغات به مخاطبان انتقال یافته است یا خیر و دیگر این که ارزیابی شود که آیا تعداد مخاطبینی که قبل از اجرا مد نظر بوده اند، پس از اجرای کمپین تبلیغاتی، آگهی مورد نظر را دیده اند یا خیر و چه قدر کمپین موفق بوده است.

کمپین تبلیغات برنامه ریزی هماهنگ و منسجم در شاخه های مختلف تبلیغات به همراه اجرای آن ها به صورت یک مجموعه مرتبط و با زمانبندی مشخص به منظور تاثیر گذاری بهتر و پیشبرد اهداف بازاریابی و فروش است که کلیه عملیات فوق به یک شرکت ارائه کننده خدمات تبلیغاتی و یا یک شخص دارای صلاحیت محول می شود تا با تشکیل یک تیم عملیاتی و به کارگیری متخصصان مختلف و استخدام رسانه ها و ابزارهای ارتباط جمعی و … یک کمپین تبلیغاتی را برنامه ریزی و اجرا کند.

در کل کمپین یعنی مبارزه تبلیغاتی که این مبارزه تبلیغاتی در کل واحد ها یعنی تولید، تبلیغاتی، و فروش تقسیم بندی می گردد.

روش ثابتی برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی وجود ندارد و معمولا با توجه به نوع سفارش و هدف گذاری ها یک روش را انتخاب می کنند.

مسلما کمپین تبلیغاتی یک شرکت، الهام گرفته از برنامه کلی شرکت و خصوصا اهداف بازاریابی آن است و در زمان برنامه ریزی باید فاکتورهایی مثل بودجه تبلیغات، وضعیت بازار، وضعیت رقبا و اهداف تبلیغات را در نظر داشت.

بنابراین یک کمپین تبلیغات بر اساس ارزش و اهمیت نتایج حاصل از آن مورد ارزیابی قرار می گیرد.