همه‌ی ما بسیاری اپلیکیشن روی گوشی‌های خود داریم که به ندرت و یا اصلا از آن ها استفاده نمی‌کنیم.

یکی از خواسته‌های ما به عنوان یک کاربر این است که بتوانیم بوسیله‌ی یک اپلیکیشن به بسیاری از نیازهای خود دسترسی داشته باشیم.

این آرمان شهر مجازی که دسترسی ما را به تمامی خدمات و سرویس‌ها آسان می‌کند، هدیه تکنولوژی به ما است به نام سوپر اپلیکیشن!

سوپر اپلیکیشن با ایجاد فضای وسیعی از خدمات این امکان را به کاربر می‌دهد تا به بوسیله‌ی آن به چندین تجربه‌ در فضای سرویس‌دهی دست پیدا کنند.

شگفت‌انگیز است که ما بتوانیم بجای استفاده از چندین حساب کاربری در اپلیکیشن‌های مختلف تنها با یک اپلیکیشن به نیاز‌های خود جامع عمل بپوشانیم.

این مدل از برنامه به یک بخش اساسی از زندگی مردم تبدیل شده است. شما بوسیله‌ی آن می‌توانید از رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها سفارش آنلاین داشته باشید، بلیط هواپیما تهیه کنید، با دوستان و فروشگاه‌ها ارتباط برقرار کنید و…

اما واقعا یک سوپراپلیکیشن فوق‌العاده چیست؟ چه مزیت‌هایی در آینده دارد؟ و آیا استفاده از این برنامه تا چه اندازه می‌تواند در زندگی مردن تاثیرگذار باشد؟ ادامه مطلب را دنبال کنید تا به شما بگوییم چطور سوپراپلیکیشن قرار است ابر قهرمان خدمت رسانی به تمامی کاربران باشد.

سوپر اپلیکیشن و ورودش به دنیای تکنولوژی

بعد از ورود برنامه‌هایی چون WeChat، Grab و Gojek به دنیای فناوری عبارت «سوپراپلیکیشن» از جنوب شرقی آسیا به عنوان یک کلمه‌ کلیدی محبوب به واژگان فناوری و تکنولوژی وارد شد.

سوپر اپلیکیشن یک اپ بجای چند اپ

این برنامه‌ی فوق‌العاده در آسیا ظهور و توسعه پیدا کرد و به یکی برنامه‌های فوق‌العاده مدیریت در یک مکان تبدیل شد. این برنامه‌ تمامی نیازها و کارکردهای روزانه‌ی کاربران را در بر می‌گیرد از جمله شبکه‌های اجتماعی، تجارت الکترونیک، تحویل کالا و خدمات مالی.

کافیه با یک سرچ سوپر اپلیکیشن مورد نظر خود را پیدا کنید و از آن طریق بتوانید به دوستان خود پیام دهید، غذا سفارش دهید، به تاکسی مورد نظرتان تماس بگیرید، خرید آنلاین انجام دهید، پول انتقال دهید و چندین کار دیگر که بطور روزانه انجام می‌دهید.

همه‌‌ی اینها مجموعه‌ای از خدمات است که در جهت راحتی فرآیند کارهای روزانه در کنار هم قرار گرفته‌اند. این یعنی استفاده از تکنولوژی در مسیری موثر و ارزشمند! عالی نیست؟

سوپر اپلیکیشن

چرا به سوپر اپلیکیشن نیاز داریم؟

سهولت ایجاد برنامه‌ها امروزه باعث شده است تا بازار برنامه‌ها آنقدر شلوغ شود که حتی توسعه دهندگان نیز نتوانند برنامه ایجاد کنند! این بدان معناست که میلیون ها برنامه وجود دارد که هر کدام  کار خاصی را انجام می‌دهند.

در نتیجه هزاران برنامه و اپلیکیشن بوجود آمده‌اند که هیچکدام آنقدر که باید مفید واقع نمی‌شوند.

آیا تاکنون به دنبال همچین برنامه‌هایی بوده اید؟ مسلما دانلود برنامه‌ای که در آن میزان تبلیغات بسیار زیاد باشد برای کاربران آزاردهنده است! تنها موردی که در این بازار شلوغ برنامه‌های مختلف آن را از سایرین متمایز می‌کند کاربرد راحت و استفاده‌ی آسان از آن است.

این بدین معناست که مردم برنامه هایی را که بتواند به سرعت و به راحتی مشکلات و دغدغه‌های آنان را رفع کند تشویق و به دیگران معرفی می‌کنند.

به هرحال آیا شما می‌خواهید برنامه‌ای داشته باشید که پاسخگوی تمامی نیازهای شما باشد؟ مانند یک ماشین حساب، برنامه یادآوری، یادداشت، برنامه چت مثل فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، اسنپ چت و خیلی برنامه‌های دیگر حال حاضر!!

همین مسئله می‌تواند یک دلیل اصلی برای آهسته اما پیشرو بودن روند تولید سوپراپلیکیشن‌ها باشد. شما به این سوال پاسخ می‌دهید که آیا به چنین برنامه‌ای ​​نیاز دارید؟

ایران و اپلیکیشن‌های ابر قهرمان

مدیریت گروه اینترنتی ایران اعلام کرد که در حال کار روی سوپر اپلیکیشن اسنپ فمیلی هستند که شامل خدمات مختلف اسنپ، اسنپ فود، اسنپ باکس و … در یک اپلیکیشن می‌شود و برای تعدادی از کاربران به صورت آزمایشی فعال شده است.

همچنین به تازگی مدیریت الوپیک نیز از تبدیل شدن به سوپر اپی با خدمات الوتاکسی، الوفود، الوپست و الومارکت خبر داده است.

از طرف دیگر اپلیکیشن آپ امسال جستجوی آنلاین ملک، خرید بلیط هواپیما، اتوبوس، رزرو هتل و خدمات دیگری را اضافه کرده است که تبدیل به بیش از یک اپ پرداختی شده است.

نمونه دیگر روبیکا است که خدمات مختلفی را ارایه می‌کند و خود را به عنوان سوپر اپ معرفی کرده است. نکته قابل تامل وابستگی رشد آن‌ها به فعالیت‌های تبلیغاتی مستمر و پرهزینه است.

در این بین از لحاظ نرخ تعامل کاربران، فعالیت اسنپ و الو پیک شباهت زیادی به سوپر اپلیکشن دارند.

در آخر…

علیرغم استفاده‌ی راحت سوپراپلیکیشن ها در ارائه‌ی انواع خدمات به کاربران دموکراسی پشت پرده وجود دارد و آن هم نگرانی در جهت امنیت داده‌های شخصی افراد است.

سوپراپلیکیشن‌ها نیاز به ذخیره‌سازی عظیم داده‌های دیجیتال دارند. در نتیجه در صورت هک شدن، کل اطلاعات و خروجی‌های کاربران از جمله تاریخچه معاملات، مکان‌های مورد علاقه، مخاطبین و اطلاعات دیگر به خطر می‌افتد.

حتی بدون هک کردن، سوپر اپلیکیشن‌ها بهترین راه حل بازاریابی برای هدف قرار دادن تبلیغات هستند.

چرا که با تجزیه و تحلیل داده‌ها از یک برنامه، نمایش دقیقی از علایق شخص، خریدهای مطلوب، تاریخ واریز پول و حتی دوره‌های بیکار بودن، زمانی که شخص با برنامه کار نمیکند را ارائه می‌دهد.

از آنجا که اکثر برنامه‌های رایگان تبلیغات تجاری زیادی را برای اهداف مالی ارائه می‌دهند، کاربران محکوم به تماشای این تبلیغات هستند.

با این حال، با وجود اعتراضات، سازندگان به هر حال ما را در شبکه‌های اجتماعی هدف قرار می دهند، بنابراین استفاده از سوپر اپلیکیشن این ارزش را هم به کاربر ارائه می‌دهد.