در این مقاله بنیانگذار یک استارتاپ در ایالات متحده در مورد موضوع کار مبتنی بر موقعیت مکانی کارمندان، از تجربیات خود می گوید. این بنیانگذار عقیده داردکه سرمایه‌گذاری هنگفت برای پروژه‌های جدید و در کنار آن کاهش دستمزد، خسارت چشمگیری به کسب و کار استارتاپی شما وارد می‌کند.

او در ادامه می‌گوید: سال 2020، برای ما سالی الهام بخش است. بدان معنا که ذهن مدام درگیر چالش‌هایی اعم از اینکه وقت خود را صرف پرداختن به چه کارها و ایده‌ها کنیم و مدام از خود سوال‌های عجیب می‌پرسیم.

نتیجه این است که مردم خواه ناخواه در این مسیر قرار گرفته‌اند. شرکت استارتاپی من در نیویورک است اما در چند ماه گذشته به دلیل شیوع سراسری کرونا عده‌ای از کارمندان به فلوریدا، ویرجینیا و کلرادو نقل مکان کردند. امروزه همه به فکر دورکاری و زندگی در مناطقی دور از شهرها هستند و ترجیح می‌دهند در کنار خانواده و دوستان باشند.

اکنون من به عنوان مدیرعامل یک شرکت استارتاپی در این دوران، کارهای تیمی را با هزینه‌های مختلف همراه با تیم انجام می‌دهیم.

در حالیکه شرکت بزرگی مثل فیسبوک اعلام کرده است که افراد و کارمندانی که به شهرهای دیگر منتقل می‌شوند با کاهش حقوق مواجه خواهند شد.

این خط مشی برای راه اندازی یک ایده کار نمی‌کند چه شما یک تیم 10 نفره باشید چه 300 نفره! کاهش حقوق کارکنان در جهت پس انداز سرمایه ارزش خسارتی که به فرهنگ و روحیه تیم وارد می‌شود را ندارد.

در اینجا چند استراتژی را بیان می‌کنم در جهت خسارت هایی که به کسب و کارها و علی الخصوص تیم‌ها وارد شده است.

به عنوان یک کارفرما در سازمان خود محدودیت ایجاد نکنید

شرکت‌ها مسئول پرداخت عادلانه و بموقع دستمزد به کارمندان خود هستند.

اینجاست که کنترل کارمندان به دست کارفرما می‌افتد و بسیاری از آن ها برای اینکه کسب‌وکار خود را در موقعیتی دلخواه به سرمایه‌ای کلان برسانند کارمندان خود را از شهرهایی با هزینه‌های کمتر برای دورکاری انتخاب می‌کنند تا هزینه‌ی کمتری را به عنوان دستمزد برای آنها در نظر بگیرند.

در حالیکه این کارمندان اغلب مجبورند مسافت زیادی را تا محل کار بپیمایند و علاوه بر آن هزینه‌هایی چون اجاره منزل، پرداخت‌ چک و یا هزینه‌‌ی خانواده را به عهده دارند که معمولا کارفرمایان دستمزد کمتری را به انها می‌پردازند.

استارتاپ

این موضوع زمانی برای من اهمیت پیدا کرد که دیدم کارمندان شرکت ChartHop در اوایل سال جاری از شهر نیویورک نقل مکان کردند.

من این موضوع را برای کارمندان خودم در نظر گرفتم و این قضیه را با جزئیات برای خودم تجزیه و تحلیل کردم. کارمندان من در جهت موفقیت شزکت تلاش می‌کنند و مهم نیست کجا و در چه منطقه‌ای زندگی می‌کنند.

تا وقتی یک کارمند ثابت کند که می‌تواند حتی از راه دور هم موثر باشد مهم نیست کجا زندگی می‌کند. این وظیفه من است که با توجه به عملکرد آن ها دستمزد مناسب و درخور سبک زندگی امروزی را برای آن ها در نظر بگیرم.

هزینه از دست دادن کارمندان را در استارتاپ خود محاسبه کنید

بدون در نظر گرفتن مزایا و یا اعتبار شرکت، استخدام و حفظ موقعیت کاری یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که رهبران استارتاپ با آن روبرو هستند.

در چنین شرایطی کاهش و یا قطع حقوق یک کارمند، این احساس را القا می‌کند که او در شرکت شما بی‌ارزش است و در نهایت به شغل جدید روی می‌آورد.

اینکه شرکت استارتاپی شما با از دست دادن کارمندان میزان سرمایه بجا مانده از آنها را صرف چه کاری کند اهمیت دارد.

یکی از موسسات معتبر آمریکا تخمین زده است که یک سوم درآمد سالانه‌ی یک شرکت استارتاپی از کارکرد کارکنانش بدست می‌آید که حذف یک کارمند سرمایه کلی شرکت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گذشته از آن، از دست دادن یک کارمند کلیدی می‌تواند تاثیری ماندگار و منفی بر فرهنگ یک کسب و کار داشته باشد.

شما در حسابداری استارتاپ خود یک فرصت جانانه دارید

تعیین حقوق مبتنی بر مکان یک فرآیند پیچیده و وقت‌گیر است. اگر محاسبات شما سازگار و شفاف نباشد در میزان دستمزدها نابرابری بوجود می‌آید. در این صورت باید برای جبران خسارت حاصل از حقوق مبتنی بر مکان که در نظر گرفته‌اید مواردی را در نظر داشته باشید:

  1. نرخ بازار، که دامنه پرداخت یک موقعیت خاص در یک منطقه جغرافیایی است.
  2. تجربه کارمندان، که شامل عواملی مانند آموزش، مهارت و زمان در موقعیت است.
  3. هزینه جامع داده‌های زندگی، که باید میانگین هزینه‌های مسکن، آب و برق، حمل و نقل، موادغذایی و… را در نظر بگیرد.
  4. نرخ مالیات بر درآمد که از یک شهر به شهری دیگر و حتی با کارمندان بین المللی متفاوت است.

من زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد این موضوع کردم و میدانم که بنیانگذاران دیگر هم تابحال به این موضوع توجه کرده‌اند. ایجاد و تخمین میزان دستمزد برای کارمندان و حتی خسارت‌های ناشی از حذف آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در آخر…

حتی بدون توجه به موضوع کرونا و تاثیر آن بر استارتاپ ها مواردی هستند که هنوز روی میزان دستمزد کارمندان یک شرکت تاثیرگذار است همچون جنسیت، آزمون‌های اولیه، سن و… در نتیجه باید متوجه‌ی محاسبه‌ی حقوق بر مبنای دورکاری کارکنان و نتیجه‌ی آن بر روی کارکرد و سرمایه‌ی شرکت بود.

برای اینکه به نتایج مطلوب در این زمینه برسید راه‌های مختلفی وجود دارد اما توجه داشته باشید که با رفتار و کنشی این حس را به کارمندان خود القاء کنید که آنها در سازمان نقشی ندارند و از آن ها سوء‌استفاده شده است.

بعضی قوانین در ارتباط با کارکنان را در فرهنگ سازمانی خود بگنجانید.

اجازه دهید این قوانین بر بخش‌های مختلف سازمان تاثیر بگذارند. بنابراین محافظت از حقوق کارکنان باید از دغدغه‌های اصلی شما به عنوان بنیانگذار یک سازمان باشد.

با کمی تغییر در فرهنگ سازمانی باعث می‌شود که دیگر کارکنان محدود به کارکردن در مکانی مشخص نباشند.

این آزادی عمل برای کرمندان این سوال را برای مدیران ایجاد می‌کند که: آیا این کار ارزش فرهنگی بیشتری به سازمان شما می‌بخشد و یا باعث صرفه‌جویی در هزینه های شما می‌شود؟

همیشه ما پیرو مسیر کسانی هستیم که در کسب و کار خود حرفه‌ای هستند. اما نمی شود تنها به این دلیل از شرکت بزرگی چون فیسبوک پیروی کرد شاید روشی که آنها در سازمان خود اجرا کردند خسارت‌های مالی جبران ناپذیری را به شرکت شما وارد کند.

 

منبع: FastCompany