اگر به تازگی وارد بازی فروش آنلاین محصول خود شده‌اید، ممکن است از خود بپرسید که برای فروش محصول یا خدماتم بهتر است از یک بازار آنلاین مثل آمازون یا ای بی استفاده کنم یا وبسایت شخصی خود را راه‌اندازی کنم؟

حتی اگر بدانید سود شما در فروش بوسیله‌ی بازارهای آنلاین است، باز هم وسوسه می‌شوید که وبسایت خود را داشته باشید.

هر دو گزینه دارای مزایا و چالش‌های خود هستند. با این وجود بهتر است از جه بستری برای فروش استفاده کرد؟

در این مقاله ما به بررسی فروش در هر دو گزینه‌ی استفاده از بازارهای آنلاین و وبسایت شخصی می‌پردازیم تا به راحتی تصمیم بگیرید و تجارت آنلاین خود را به بهترین نحو انجام دهید.

از برند خود یک تصویر بساز

وقتی صحبت از نام تجاری برند می‌شود، شکی نیست که شما بواسطه‌ی یک وبسایت شخصی بیشتر می‌توانید در برندینگ خود کنترل بیشتری داشته باشید. اما ممکن است در بازارهای آنلاین مثل آمازون و ای بی برند شما در کنار چندین برند قرار بگیرد و شما کنترل کمی روی بازدید صفحات فروش خود بوسیله مشتریان داشته باشید.

برندینگ

صفحات وبسایت در بازارهای آنلاین از گرافیک منحصر به فردی برخوردار هستند. همچنین وبسایت ای بی آپشن‌های بیشتری را نسبت به آمازون در اختیار شما و فروشگاه شما می‌گذارد. با اینحال هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که فروشگاه شما در کدام یک فعالیت پویا‌تری خواهد داشت.

به طور طبیعی آپشن‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید بوسیله‌ی آن در متمایز ساختن برند خود نسبت به سایر رقبا از آن استفاده کنید. برای مثال استفاده از تصاویر عالی از محصولات و خدمات یکی از آن مواردی است که فرقی ندارد که فروش شما روی وبسایت شخصی اتفاق بیوفتد و یا پلتفرم‌های تجارت آنلاین!

توضیحات کامل و دقیق درمورد محصول و یا خدمات یکی از الزامات کار شما در فرآیند فروش است. اما در پلتفرم‌های فروش آنلاین این مقوله اساس تمایز شما با سایر برند‌ها و فروشگاه‌ها است.

داشتن وب سایت اختصاصی به شما امکان می دهد تجربه ای را که می خواهید مشتریانتان داشته باشند ایجاد کنید. برند شما باید دارای شخصیت و هویتی مستقل باشد. این موضوع باید سبک زندگی جامعه هدف شما را پوشش دهد و این تنها در نوع طراحی وبسایت شما منعکس می‌شود.

بازاریابی محصول در وبسایت شخصی

یکی از بزرگترین چالش‌های داشتن فروشگاه در پلتفرم‌های فروش آنلاین این است که شما باید در بازاریابی محصولات و خدمات خود به نحو احسن عمل کنید. به عنوان مثال وبسایت امازون در این مورد بسیار سختگیر است و اساسا شما را از ارائه و ذکر نام برند خود بطور مستمر منع می‌کند.

این بدان معناست که شما حتی نمی‌توانید کارت ویزیت خود را وارد کنید یا وب سایت خود را در فاکتورهای موجود در بسته‌بندی چاپ کنید. چرا؟

خب آمازون می‌داند که به اشتراک گذاشتن این اطلاعات برای یک کسب‌وکار چقدر خوب است و این بستگی دارد که کسب و کار شما چه باشد و در چه راستایی فعالیت کند. اما می‌داند این کار باعث می‌شود که مشتریان مستقیم با خرده فروشان در ارتباط باشند و در چنین شرایطی آمازون هیچ کارکردی برای مشتریان نخواهد داشت. این استراتژی آن ها است تا مشتریان را حفظ کنند.

وبسایت شخصی

بعضی دیگر از پلتفرم‌های فروش آنلاین مانند Etsy سیاست‌هایی مشابه دارند. مثلا Etsy به مشتریان این امکان را می‌دهد تا لینک‌های خرید را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند.

اگر فروشگاه شما در چنین پلتفرم‌هایی فعالیت دارد، حتما در برندینگ و سئو فروشگاه خود فعالیت مستمر داشته باشید تا به راحتی قابل کنترل باشد و از این طریق مشتریان و کاربران به راحتی از طریق موتورهای جستجو به صفحه‌ی شما برسند.

به یاد داشته باشید که قبل شروع فعالیت خود شرایط و ضوابط آن پلتفرم فروش آنلاین را با دقت بررسی کنید چراکه ممکن است در صورت نقض یکی از این قوانین فروشگاه آنلاین خود را از دست بدهید.

پس در اینجا وبسایت‌های شخصی برنده‌اند!

ترافیک سایت و میزان فروش

شما یک فروشگاه اینترنتی هستید بنابراین می‌دانید که بازاریابی یکی از عناصر مهم و اساسی در اجرای تجارت الکترونیک شما است.

از آنجایی که اینترنت دنیایی بسیار گسترده برای کاربران است بازاریابی درست به شما کمک می‌کند تا مشتریان یا کاربران به راحتی به وبسایت شما برسند. با اینحال ممکن است شما به عنوان یک خرده فروش در مورد بازاریابی محصول خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید.

اگر ما در مورد اهداف بلند مدت صحبت می‌کنیم، ساختن نام تجاری و برندینگ شما هدف غایی است. با اینحال فروش نیز مهم است و تبلیغ محصول و خدمات در بستر درست برای فروش سریع و هدف‌های کوتاه مدت شما گزینه‌ی مناسبی است.

بالا بردن ترافیک سایت

اگر فروشگاه آنلاین خود را بصورت شخصی دارید، فعالیت‌های زیادی را می‌توانید در جهت بالا بردن ترافیک فروشگاه خود انجام دهید مثلا وب سایت خود را بهینه کنید تا در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل رتبه بالایی داشته باشید، در گوگل و فیس بوک تبلیغات داشته باشید و همینطور از اجرای کمپین در اینستاگرام غافل نشوید.

در ادامه هم در توییتر فعالیت داشته باشید و از هشتگ‌ها غافل نشوید! انجام کلیه‌ی این فعالیت‌ها در نهایت منجر به فروش بالا و سود ‌دهی می‌شود.

یکی از مزایای فروش در پلتفرم‌های فروش آنلاین این است که محصول شما در کنار محصولات مشابه برندهای دیگر قرار می‌گیرد و برای اینکه برند شما در این رقابت پیروز شود باید استراتژی‌ها تخفیف را در فروش محصول خود لحاظ کنید.

با توجه به تحقیقات تیم bloomreach، کاربران برای خرید یک محصول بیشتر در آمازون جستجو می‌کنند تا در گوگل! در نتیجه غیر قابل انکگار است تا مزیت در دسترس بودن محصولات خود را در آمازون انکار کند.

شما در آمازون می‌توانید محصول خود را تبلیغ کنید اما زمانیکه محصول شما به فروش می‌رسد درصدی از سود آن به امازون تعلق می‌گیرد.

پس در اینجا پلتفرم‌های فروش آنلاین برنده اند مخصوصا در فروش بالای محصول!

تجربه کاربری

وقتی یک کاربر به عنوان مثال از آمازون بازدید می‌کند، تجربه‌ی کاربر در یک بازار آنلاین رقم می‌خورد.

در واقع این بدان معناست که زمانیکه مشتری در آمازون به خرید می‌پردازد، این آمازون است که به او حس خوبی از تجربه‌ی خرید عالی را ارائه می‌دهد، در صورتیکه آن محصول را از شما خریداری کرده است. اما تجربه‌ی این خرید برای کاربر یا مشتری متعلق به پلتفرم فروش آنلاین است.

تجربه کاربری

زمانیکه با نام تجاری اختصاصی برند خود، فروشگاه آنلاین راه‌اندازی می‌کنید، تجربه مشتری بیشتر در دست شما است.

وقتی مشتری از مغازه شما خرید می‌کند، سفر مشتری از ابتدا تا انتها زیر نظر شماست! از تبلیغات کلیکی گرفته تا ایمیل مارکتینگ و بازبینی و بررسی فرآیند خرید.

تمامی این مراحل به شما بستگی دارد ممکن است آپشن‌های بیشتری برای کنترل سفر مشتری خود در نظر داشته باشید به هر حال مالک وبسایت شما هستید و کنترل آن به عهده‌ی شماست.

پس در این قسمت وبسایت فروش آنلاین شخصی شما برنده است!

افزایش مشتریان

پروسه‌‌ی فروش در یک پلتفرم، به این صورت است که مشتریان در آینده کاربر واقعی و نهایی آن پلتفرم می‌شوند. به استثنای وب‌سایت علی بابا که تنها کاربرانی که خرید را انجام دهند جزو کاربران آن وبسایت حساب می‌شوند.

اگر شما یک فروشگاه آنلاین هستید که تجارت خود را در نوع B2B (تجارت بین یک شرکت یا بیزنس با شرکتی دیگر) انجام می‌دهد قطعا استفاده از پلتفرمی مثل آمازون و یا Etsy برای شما ایده‌آل نیست.

اگر کالاهای کوچکی مانند کابل های USB را به فروش می‌رسانید، در صورت خرید 100 عدد از آنها به خریدار تخفیف ارائه‌ دهید تا در خریدهای بعدی هم به سراغ شما بیاید.

در اینجا وبسایت فروش آنلاین شما برنده است!

آمازون چه چیزی را به ما یاد می‌دهد؟

تا اینجا با توجه به موضوعاتی که مورد بحث قرار دادیم فروشگاه آنلاین شخصی در وبسایت شخصی مزیت بیشتری دارد. اما فروش در بازارهایی مانند آمازون مزایای زیادی دارد و این یعنی می‌توانیم چیزهای زیادی را  از آمازون این غول تجارت الکترونیک یاد گرفت.

وبسایت‌‌های فروش آنلاین در جلب اعتماد اجتماعی عملکرد بهتری دارند

این نکته به ویژه در مورد آمازون صادق است. خریداران می‌توانند برای اطلاع از خدمات یک محصول یا سرویس، نظرات دیگر افرد را در ارتباط با آن بدانند و مهمتر از همه اینکه محصولات و سرویس‌ها دارای رتبه‌بندی بخصوص خود هستند.

این باعث می شود قبل از اتمام خرید، آرامش بیشتری به کاربران ببخشید. به نظر من این نکته ممکن است یکی از بزرگترین عوامل موفقیت آمازون باشد زیرا جف بروس در آمازون تصمیم گرفت بررسی‌ها و نظرات هر فروشگاه را با دیگران به اشتراک بگذارد، حتی نظرات منفی را! و از این طریق اعتماد مشتریان را به خود جلب کند.

نکته‌‌ی مهم در اینجا موضوع اعتماد است! مسئله‌ای که آمازون برای بدست آوردن آن بسیار تلاش کرده است.

برای مثال ممکن است مشتری به وبسایت شما مراجعه کند محصولی را دوست داشته باشد اما خرید نکند و تصمیم بگیرد از یک وبسایت فروش آنلاین خرید کند چراکه می‌تواند با بررسی نظرات دیگر افراد مطمئن‌تر خرید کند.

علاوه بر داشتن قابلیت نمایش نظرات و بررسی‌های مشتریان، داشتند نماد اعتماد در وبسایت‌های فروش آنلاین گواه بر این است که شما در ان بستر می‌توانید خریدی مطمئن داشته باشید. به عنوان مثال نماد اعتماد Trusted shops در اروپا، به کاربران این ضمانت را می‌دهد تا به مدت 30 روز به هر دلیلی پول مشتری را بازگرداند.

بازاریابی

بعضی از شرکت‌ها مانند آمازون یک سری قابلیت‌ها را برای بازاریابی بهتر محصول و یا خدمات در اختیار شما می‌گذارند. این کار آنقدرها هم شگفت‌انگیز نیست اما توجه داشته باشید که هنوز هم استراتژی بازاریابی در کسب و کار شما بسیار موثر است.

هدف از کاربرانی که قبل از این با صفحات شما ارتباط برقرار کرده اند معقول است. یا به محصولات شما علاقمند بودند یا از قبل از شما خریداری کرده‌اند. در هر دو حالت، این کاربران نسبت به بسیاری از استراتژی های هدفمند دیگ به احتمال زیاد تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

محصولات پیشنهادی

یکی دیگر از ویژگی‌های آمازون این است که در صفحه‌ی هر محصول به محض اینکه مشتری محصولی را به سبد خرید خود اضافه می‌کند، محصولات مشابه را برای خرید به آنها پیشنهاد می‌دهد.

با توصیه کالای دیگری که همراه با محصول اصلی است، می‌توانید به مشتریان خود القا کنید تا قبل از اتمام خرید، بیشتر از شما خریداری کنند.

این در واقع قابلیتی کاملا کاربردی برای مشتریان است چراکه شما در حین خرید محصول به او سرویس‌های بیشتری را هم ارائه می‌دهید. مثلا اگر مشتری از وبسایت شما یک دوربین عکاسی خریداری کند شما با پیشنهاد دادن محصولاتی از قبیل باتری و… تجربه‌ی یک خرید کامل را به او می‌بخشید.

در آخر…

گرچه ما همیشه فروشندگان را ترغیب می‌کنیم وب سایت‌های خود را ایجاد کنند، اما امتحان کردن برخی از پلتفرم‌ها برای فروش آنلاین برای کسب و کار شما ضرری ندارد.

حتی با وجود قوانین سختگیرانه‌ای که در این پلتفرم‌ها وجود دارند، انها از محبوبیت بیشتری نزد مردم برخوردارند در نتیجه محصول و یا خدمات شما بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرد.

نهایتا بهتر است محصولات خود را در پلتفرم‌های مختلف فروش انلاین قرار دهید، اما نادیده گرفتن وب سایت خود و تنها تمرکز بر روی فروش در بازار اشتباه است و می تواند رشد کسب و کار شما را دچار تحول کند.