سال 2020، زمانی است که جهان شاهد تغییر و تحولات عظیمی در نحوه تأثیرگذاری تکنولوژی بر زندگی ما خواهد بود.

امروزه، تکنولوژی با چنان سرعتی در حال تحول است که هر پیش‌بینی در این زمینه می‌تواند به سرعت قدیمی شود.

با تکامل تکنولوژی، تغییرات و پیشرفت خیلی سریع‌تر اتفاق می‌افتد و این بدان معناست که ما باید به آینده توجه بیشتری داشته باشیم.

در این مقاله ما به بررسی 12 ترند برتر تکنولوژی که بر زندگی ما تأثیر می‌گذارند، می‌پردازیم.

پس با ما همراه باشید.

 

1. هوش مصنوعی (AI)

تکنولوژی

هوش مصنوعی، در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده‌است.

هوش مصنوعی (َAI:Artificial intelligence) شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که در آن به ساخت ماشین‌هایی هوشمند پرداخته می‌شود که مانند انسان‌ها عمل می‌کنند.

امروزه، از هر شش نفر، پنج نفر از خدمات هوش مصنوعی استفاده می کنند؛ از جمله برنامه‌های ناوبری، خدمات پخش، دستیاران صوتی گوشی‌های هوشمند و …

هوش مصنوعی بخشی از سیستمی است که ما به عنوان اتوماسیون از آن یاد می کنیم و امروزه، اتوماسیون‌ها به دلیل از دست دادن شغل افراد به موضوع داغی تبدیل شده‌اند.

کارشناسان می‌گویند که اتوماسیون‌ها تا سال 2030، 73 میلیون شغل دیگر را از بین خواهند برد، با این حال، اتوماسیون‌ها باعث ایجاد شغل نیز می‌شوند

پاندیتس (Pundits) پیش‌بینی می‌کند که تعداد مشاغل ایجاد شده در حوزه‌ی هوش مصنوعی تا سال 2020، 23 میلیون باشد.

برنامه نویسی، آزمایش، پشتیبانی و نگهداری و معمار هوش مصنوعی نمونه‌ای از این مشاغل است.

AI، اکنون بخشی از زندگی روزمره ماست که با ظهور اکوسیستم دستگاه‌هایی مانندAlexa ، Siri و Google Assistant هدایت می‌شود.

 

2. اینترنت اشیاء (IoT)

شاید این روزها واژه IOT یا اینترنت اشیا زیاد به گوشتان خورده باشد اما معنا و یا کاربرد آن را ندانید. نظریه اینترنت اشیا، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون بیان شده اما تنها حدود دوسال است که به طور جدی در دنیای IT بر روی این مبحث کار می شود و نکته جالب اینجاست که بدانید در حال حاضر  اکثر کسب و کارها در حال حرکت به سمت استفاده وسیع از این تکنولوژی هستند.

مفهوم اینترنت اشیا اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا برنامه‌ها و دستگاه‌های مختلف می‌توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند.

برای نمونه می‌توان به یخچال‌های هوشمند که به اینترنت متصلند و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می سازند اشاره نمود. در واقع، اینترنت اشیا شما را قادر می سازد تا اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید.

امروزه، بسیاری از وسایل با قابلیت اتصال بهWiFi  ساخته می‌شوند، به این معنی که می‌توانند به اینترنت و به یکدیگر متصل شوند.

در آینده‌ای نزدیک اپراتورهای موبایل از طریق G5، طیف گسترده‌ای از خدمات ارتباطی امن و ارزش‌افزوده را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

این خدمات شامل مجموعه وسیعی از راهکارهای اینترنت اشیا برای مصرف‌کننده‌های نهایی و کسب‌وکارها خواهند بود.

آمارها نشان می‌دهند که تعداد دستگاه‌های IoT تا سال 2020 به 30 میلیارد دستگاه برسد.

مقاله‌ای در ITProToday بیان می‌کند ما به 200 هزار مهندس IT در این زمینه نیاز خواهیم داشت.

مهارت‌های مورد نیاز برای اینترنت اشیاء (IoT) شامل امنیت، دانش رایانش ابری، تجزیه و تحلیل داده‌ها، اتوماسیون، درک سیستم‌های جاسازی شده، دانش دستگاه و … می‌باشد.

 

3. تجاری سازی با استفاده از محاسبات کوانتومی در مقیاس انبوه

بیایید ابتدا به تعریف تجاری‌سازی و محاسبات کوانتومی بپردازیم:

تجاری سازی فرآیند تبدیل ایده‌ها و اختراعات به محصولات و یا خدمات قابل عرضه در بازار و در نتیجه ایجاد شغل و تولید ثروت است.

محاسبات کوانتومی به بخشی از تحقیقات علمی در زمینه کامپیوتر ها گفته می شود که بر روی توسعه کامپیوتر‌هایی بر مبنای نظریه کوانتوم که طبیعت و رفتار انرژی و ماده را در سطح کوانتومی (اتمی و زیراتمی) مورد بررسی قرار می دهد متمرکز شده است.

اختراع کامپیوترهای کوانتومی جهشی عظیم در توانایی پردازش کامپیوتر ها ایجاد کرده‌است. در واقع، میزان بهبود عملکرد کامپیوترهای کوانتومی به نسبت کامپیوترهای فعلی میلیون‌ها برابر بهتر و حتی فراتر از آن قرار دارد.

کامپیوتر کوانتومی، با پیروی از قوانین فیزیک کوانتومی توان پردازش بسیار بالایی را به دست خواهد آورد. مراکز فعلی تحقیق در زمینه کامپیوترهای کوانتومی شامل MIT، IBM، دانشگاه آکسفورد و آزمایشگاه ملیLos Alamos می باشند.

سال 2020، دوره‌ی محاسبات کوانتومی است. با افزایش داده‌ها، محاسبات کوانتومی بزرگترین مشکلات صنعت مانند مراقبت‌های بهداشتی و انرژی را هدف قرار می دهد.

در سال 2020، توانایی رسیدگی به داده‌های بزرگ برای درمان سرطان، کنترل انرژی هسته‌ای و تجزیه و تحلیل DNA  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه، در شرکت‌های بزرگی مانندIBM ، Google ، Intel ، Microsoft  و Alibaba از محاسبات کوانتومی استفاده می‌کنند.

 

4. تکامل فن‌آوری‌های هوافضا

تکنولوژی

سال 2020، نقطه‌ی عطفی برای آغاز مجدد سفرهای فضایی خواهد بود.

شرکت‌هایی که امروزه، بر روی تکامل فن‌آوری‌های هوافضا کار می‌کنند شامل SpaceX و Blue Origin هستند.

 

5. عصر جدید اینترنت، تکنولوژی 5G و Starlink

تکنولوژی 5G، نسل 5 شبکه‌های تلفن همراه است؛ که یک دستاورد و موفقیت مهم برای بشر امروزی محسوب می‌شود.

ابتدا بیایید نگاهی به سیر تکاملی تکنولوژی در این حوزه بیاندازیم:

  • 1G: تماس صوتی تلفن همراه
  • :2G تماس صوتی تلفن همراه و پیام کوتاه
  • 3G: توانایی انتقال داده به همراه تماس صوتی (اینترنت، متن، رسانه)
  • 4G: انتقال داده و پروتکل‌های مبتنی بر (LTE) IP
  • :5Gبروزترین خدمات شبکه در انتقال فایل‌های UltraHD  و هولوگرام

تکنولوژی 5G، قابلیت‌های جدیدی مانند اتصال سریع‌تر، پایدارتر و ایمن‌تر را به وجود می‌آورد، که این عملکرد بالاتر و بهره‌وری بهبود یافته باعث افزایش تجربیات کاربر جدید شده و صنایع جدیدی را به هم متصل می‌کند.

موضوع جالب توجه دیگر، تجارت Starlink Broadband است که توسط SpaceX برنامه‌ریزی شده است.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2020، حدود 2500 ماهواره راه اندازی می‌شود. همچنین، سیستم اینترنت باند پهن استارلینک، با 12هزار ماهواره تا سال 2023 رشد خواهد کرد و به دنبال آن 30هزار ماهواره  SpaceX نیز اضافه می‌شوند که  اینترنتی با سرعت بسیار بالاتری را از سال 2020 ارائه می‌دهد.