تکنولوژی و فناوری در اطراف ما، دائما در حال ظهور و تکامل است.

همانطور که در مقاله ی قبل هم گفتیم، در دنیای امروزی، تکنولوژی با چنان سرعتی در حال تحول است که هر پیش‌بینی در این زمینه می‌تواند به سرعت قدیمی شود.

همچنین به معرفی و بررسی تعدادی از ترندهای برتر تکنولوژی پرداختیم، که بر زندگی ما تاثیر می گذارند.

در این مقاله هم قصد داریم به معرفی و بررسی تعداد دیگری از ترندها به پردازیم.

پس با ما همراه باشید.

 

6. پیشرفت چشمگیر تحقیقات در سطح ژنوم (Genome)

در سرتاسر دنیا، شرکت‌های بزرگی از آنالیز ژنومی برای درمان انواع بیماری‌ها و روش‌های پیشگیری از آن‌ها استفاده می‌کنند.

تکامل هوش مصنوعی نیز به بهبود کیفیت درمان کمک شایانی خواهد کرد. به طوری که در سال 2020، بسیاری از تصاویر پزشکی که با استفاده ازMRI ، سی تی اسکن و اشعه X گرفته می شوند به کمک هوش مصنوعی (AI) تشخیص داده می‌شود.

 

7. رانندگی خودکار یا اتوپایلوت (Autopilot)

امروزه، رانندگی خودکار به موضوعی داغ تبدیل شده‌است، به طوری که برخی از اتومبیل‌ها را می‌توان به حالت خودکار و اتوپایلوت تبدیل کرد.

این تکنولوژی نیز برای درک شرایط دقیق جاده، توسط هوش مصنوعی در حال تغییر و تحول است.

 

8. یادگیری ماشین (ML)

یادگیری ماشین (Machine Learning) زیر مجموعه‌ای از هوش مصنوعی است.

تکنولوژی

در یادگیری ماشین، کامپیوترها برنامه ریزی شده‌اند تا یاد بگیرند کاری را انجام دهند، که برای انجام آن‌ها برنامه ریزی نشده باشد.

آن‌ها این کار را با کشف الگوها و بینش از داده‌ها انجام می‌دهد.

به طور کلی، ما دو نوع یادگیری داریم:

  • تحت نظارت
  • بدون نظارت

یادگیری ماشین (ML) به سرعت در انواع صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد و سرانجام تقاضای زیادی برای متخصصان ماهر ایجاد می‌کند.

برنامه‌های آموزش ماشین، برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، داده کاوی و به رسمیت شناختن الگوها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشاغل یادگیری ماشین، در بین بالاترین مشاغل نوظهور قرار دارد که این مشاغل شامل مهندسین، توسعه‌دهندگان، محققان و دانشمندان داده است.

 

9. محاسبات لبه‌ای (EC)

مقدار داده‌های تولید شده توسط سنسورها، نودها و اپلیکیشن‌ها و دیگر دستگاه‌ها در اینترنت اشیا (IoT) در چند سال گذشته به شکل چشمگیری افزایش یافته‌است.

و از آنجا که تعداد داده‌هایی که ما با آن‌ها سر و کار داریم همچنان افزایش می‌یابد، ممکن است که در برخی مواقع متوجه کاستی‌های محاسبات ابری بشویم.

محاسبات لبه (Edge Computing) برای کمک به حل این مشکلات و به منظور کاهش حجم داده‌هایی که باید منتقل شوند، ترافیک ناشی از آن‌ها‌ و مسافتی که باید طی شوند؛ طراحی شده است.

محاسبات لبه، با افزایش استفاده از وسایل اینترنت اشیا (IoT) افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2022، بازار جهانی محاسبات لبه به 6.72 میلیارد دلار برسد.

مانند هر بازار رو به رشد محاسبات لبه نیز، باعث ایجاد شغل‌های مختلف، به خصوص برای مهندسین نرم افزار می‌شود.

 

10. واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)

تکنولوژی

ترکیب همزمان دنیای واقعی و تصاویر مجازی مفهوم واقعیت افزوده  (AR)را شکل می‌دهد. در واقعیت افزوده ارزش اولیه واقعیت موجود حفظ شده و اطلاعات حساس آن توسط تولیدات کامپیوتری پوشش داده می‌شوند.

فناوری واقعیت مجازی (VR) با ایجاد یک محیط مجازی در جلوی چشمان کاربر و بر اساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل برقرار می‌کند.

اگرچه VRواقعیت مجازی (VR) در ابتدا برای بازی سازی مورد استفاده قرار گرفت؛ اما امروزه کاربردهای آموزشی نیز دارد. مثلا VirtualShip ، یک نرم افزار شبیه‌سازی است که برای آموزش کاپیتان‌های ناو نیروی دریایی، ارتش و گارد ساحلی ایالات متحده استفاده می شود.

Pokemon Go نیز نمونه‌ی محبوبی از واقعیت افزوده (AR) است.

هر دو VR و AR پتانسیل عظیمی در آموزش، سرگرمی، بازاریابی و حتی توانبخشی پس از آسیب دیدگی دارند.

از قابلیت‌های AR/VR در حوزه شهر هوشمند نیز استفاده بسیاری می‌گردد. این فناوری، با بهبود تجسم المان‌ها، روند برنامه‌ریزی و توسعه شهری را سریع‌تر کرده است.

با وجود شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و سامسونگ و تعداد زیادی استارتاپ‌ که درحال شکل‌گیری اند تقاضا برای جذب نیروی متخصص با مهارت‌های VRو AR افزایش می یابد.

به این نکته نیز توجه کنید که شروع کار در VR به دانش تخصصی زیادی احتیاج ندارد؛ مهارت‌های اصلی برنامه نویسی و یک ذهنیت آینده نگر می‌تواند جایگاه شما را در این شغل تثبیت کند.

 

11. امنیت سایبری

با اینکه به نظر نمی‌رسد امنیت سایبری تکنولوژی نوظهوری باشد؛ اما این تکنولوژی هم مانند سایر تکنولوژی‌ها در تغییر و تحول است.

بخشی از این تغییر و تحولات به این خاطر است که تهدیدها دائماً جدید هستند. هکرهایی که سعی دارند به شکل غیر قانونی به داده‌ها دست یابند، به این زودی‌ها تسلیم نخواهند شد.

در نتیجه تا زمانی که هکرها وجود داشته باشند ما نیز از امنیت سایبری به عنوان یک تکنولوژی نوظهور یاد خواهیم کرد، زیرا این تکنولوژی برای مقابله و دفاع در برابر حملات سایبری مدام تکامل می‌یابد.

آمارها نشان می‌دهند که نیاز شدید به متخصصان امنیت سایبری موجب شده است که تعداد مشاغل امنیت سایبری سه برابر سریع‌تر از سایر مشاغل فنی در حال رشد باشد.

از هکر اخلاقی گرفته تا مهندسین و رئیس امنیت، هر کدام از این نقش‌ها می‌توانند یک مسیر شغلی امیدوارکننده را برای کسانی که می‌خواهند وارد این رشته شوند، ارائه ‌دهند.

 

12. بلاک‌چین (blockchain)

تکنولوژی

بلاک‌چین، یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات است؛ که تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.

در واقع به زبان ساده‌تر، بلاک‌چین را می‌توان سیستمی توصیف کرد که می‌توان فقط به آن داده اضافه کرد و نمی‌توان از آن داده‌ای را برداشت یا تغییر داد.

این ویژگی موجب می‌شود تا امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین برود.

واژه بلاک چین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه  Block(بلوک) و  Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.

بلاک‌چین‌ها محور اجماع هستند، بنابراین هیچ کس نمی‌تواند کنترل داده‌ها را در دست بگیرد؛ یعنی شما برای استفاده از بلاک چین‌ها، به شخص ثالث قابل اعتمادی برای نظارت یا اعتبار معاملات نیاز ندارید.

امروزه، صنایع متعددی از بلاک‌چین‌ها استفاده می‌کنند و با افزایش استفاده از این تکنولوژ ی، تقاضا برای متخصصان ماهر نیز افزایش می‌یابد.

طبق گفتهTechcrunch.com ، مشاغل مرتبط با بلاک‌چین دومین دسته سریع در حال رشد اند که به ازای هر یک از توسعه‌دهندگان، 14 فرصت شغلی برای بلاک‌چین‌ها به وجود می‌آید.

یک توسعه‌دهنده بلاک‌چین، در ساخت و اجرای معماری و راه حل‌ها با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین تخصص دارد.

 

نتیجه

تکنولوژی‌ و فناوری در اطراف ما، دائما در حال ظهور و تکامل است.

گرچه امروزه، داشتن یک شغل ثابت دغدغه و نگرانی بسیاری از افراد است، اما سال 2020 می‌تواند به نقطه عطفی برای افرادی که دانش و مهارت فناوری برخوردارند تبدیل شود.