اگر به شما بگویند که می‌توانید در هر زمان و مکانی، پول در بیاورید آنگاه شما چه می‌کنید؟

این ایده‌ی بازاریابی مشارکتی است.

بازاریابی مشارکتی یک تاکتیک محبوب برای هدایت فروش و کسب درآمد آنلاین است. در حقیقت:

81٪ برندها و 84٪ بازاریابان از قدرت بازاریابی مشارکتی استفاده می‌کنند.

16٪ از کل سفارشاتی که بصورت آنلاین انجام می‌شود را می‌توان به تأثیر بازاریابی مشارکتی نسبت داد.

در مارس سال 2017، ساختار آمازون تغییر کرد و  تنها 1 تا 10درصد درآمد محصولاتش را به سازندگان اختصاص داد و این امکان را برای شرکت های وابسته فراهم آورد تا درآمد منفعلانه خود را به طور چشمگیری افزایش دهند.

در ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال 2017، بازاریابی مشارکتی جیسون استون (که به عنوان میلیونر منتور نیز شناخته می‌شود) منجر به درآمدی 7 میلیون دلاری شد.

 

بازاریابی مشارکتی چیست؟

بازاریابی مشارکتی (Affiliate Marketing) فرایندی است که از طریق آن یک شرکت وابسته، برای بازاریابی محصولات شخص یا شرکت دیگری کمیسیون می‌گیرد.

شرکت‌های وابسته محصول موردنظرشان را جستجو و انتخاب می‌کنند، آن را تبلیغ می‌کنند و از هر فروشی که انجام می‌دهند، بخشی از سود محصول را کسب می‌کنند.

فروش از طریق پیوندهای وابسته از وب سایتی به وب سایت دیگر پیگیری می‌شود.

 

بازاریابی مشارکتی چگونه کار می کند؟

از آنجا که بازاریابی مشارکتی با گسترش مسئولیت‌های بازاریابی محصول همراه است، می‌تواند علاوه بر فراهم کردن سهم سود، به توانایی‌های افراد مختلف در داشتن یک استراتژی بازاریابی موثرتر کمک کند.

به همین علت، سه گروه مختلف در بازاریابی مشارکتی نقش دارند:

  1. فروشندگان و سازندگان محصول
  2. تبلیغ کننده
  3. مشتریان

در ادامه به روابط پیچیده‌ای که در میان این سه گروه برقرار است می‌پردازیم:

فروشندگان و سازندگان محصول

فروشنده، چه کارآفرین انفرادی و چه بنگاه بزرگ اقتصادی، نیازی به حضور فعال در بازاریابی ندارد، اما ممکن است با تبلیغ کننده و همچنین سود حاصل از درآمد مرتبط با بازاریابی مشارکتی، در ارتباط باشد.

به عنوان مثال، فروشنده‌ای که یک تجارت الکترونیک دارد می‌خواهد با پرداخت کمیسیون به وب‌سایت‌های وابسته، برای تبلیغ محصولات خود، به مخاطبان جدیدی دست یابد؛ یا اینکه شرکتی باشد که برای کمک به فروش محصولات خود از شرکت‌های وابسته استفاده می‌کند.

تبلیغ کننده

شرکت‌های وابسته می‌‌توانند فرد یا شرکتی باشند که محصولات فروشنده را به شکلی جذاب، برای مشتریان بالقوه، به بازار عرضه می‌کنند.

به عبارت دیگر، تبلیغ‌کننده با نشان دادن محصولی که برای مشتریان ارزشی را ایجاد می‌کند، آنان را ترغیب به خرید محصول می‌کند.

اگر مشتریان محصولی را خریداری کنند، تبلیغ‌کننده بخشی از درآمد حاصل از آن را دریافت می کند.

مشتریان

مشتریان، محرک‌های بازاریابی مشارکتی هستند.

به همین دلیل هم، شرکت‌های وابسته، محصولاتشان را در رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها و به‌طور کلی هرجایی که مشتری و مخاطب هدفشان در آن قرار دارند به اشتراک می‌گذارند.

هنگامی که مشتریان محصولی را خریداری می کنند، فروشنده و شرکت‌های وابسته سود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

 

بازاریابان وابسته چگونه حقوق می‌گیرند؟

بازاریابی مشارکتی

یک روش سریع و آسان درآمدزایی، برای کسانی که به دنبال افزایش درآمد خود به صورت آنلاین هستند، بازاریابی مشارکتی است.

شرکت‌های وابسته ممکن است از طرق مختلف حقوقشان را دریافت کنند:

پرداخت به ازای هر فروش

این ساختار یک بازاریابی مشارکتی استاندارد است.

در این برنامه، صاحب کسب‌وکار درصدی از قیمت فروش محصول را پس از خرید مشتری، که در نتیجه استراتژی‌های بازاریابی مشارکتی صورت گرفته‌است، به شرکت‌های وابسته پرداخت می‌کند.

پرداخت به ازای هر سرب

یک سیستم پیچیده‌تر، پرداخت هزینه به ازای هر برنامه وابسته به سرب (سرب به معنای خریدار بالقوه است) است.

شرکت‌های وابسته باید مشتریان را ترغیب کنند که با مراجعه به وب سایت، عملکردهای مورد انتظار آن‌ها را انجام دهند، مانند: تکمیل فرم تماس، ثبت نام در آزمایش یک محصول، عضویت در خبرنامه یا بارگیری نرم افزار یا پرونده‌ها.

پرداخت به ازای هر کلیک

شرکت‌های وابسته باید مشتریان را ترغیب کنند تا آنان از طریق سایت شرکت‌های وابسته به سایت اصلی (صاحب کسب‌وکار) منتقل شوند. در این صورت، شرکت‌های وابسته بر اساس افزایش ترافیک وب‌سایت حقوق می‌گیرند.

 

چرا باید یک بازاریاب وابسته باشید؟

درآمد منفعل

در حالی که هر کار “عادی” ایجاب می‌کند که شما بتوانید درآمدی کسب کنید، بازاریابی مشارکتی به شما این امکان را می‌دهد که حتی در هنگام خواب هم درآمدزایی داشته‌باشید.

با سرمایه‌گذاری در یک کمپین، هنگامی که مشتریان محصولی را طی روزها و هفته‌های آینده خریداری می‌کنند، بازده مداومی را مشاهده خواهید کرد و پس از اتمام کار، درآمدتان را دریافت می‌کنید.

حتی اگر جلوی رایانه خود نباشید، مهارت‌های بازاریابی شما یک جریان ثابت درآمد را به شما منتقل می‌کند.

پشتیبانی مشتریان

فروشندگان شخصی و شرکت‌هایی که محصولات یا خدماتی را ارائه می‌دهند، باید با مشتریان خود در ارتباط باشند و از میزان رضایت آنان نسبت به محصولات و خدماتشان آگاه شوند.

کار در منزل

اگر فردی هستید که از رفتن به محل کار متنفر است، بازاریابی مشارکتی یکی از بهترین راه حل‌های ممکن می‌تواند باشد.

شما می‌توانید کمپین‌هایی را راه اندازی کرده و از محصولاتی که برای راحتی و آسایش شما خلق شده‌اند، درآمد کسب کنید.

مقرون به صرفه بودن

بیشتر مشاغل برای تأمین اعتبار کالاهای فروخته شده خود به هزینه‌های راه‌اندازی و گردش پول نیاز دارند. در حالی که، بازاریابی مشارکتی را می‌توان با هزینه‌های کمی انجام داد و شما می‌توانید به سرعت و بدون دردسر زیادی کارتان را شروع کنید.

منعطف بودن

از آنجایی که شما یک فریلنسر هستید، می‌توانید در تعیین اهداف خود استقلال داشته باشید، محصولات مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و ساعات شخصی خود را تغییر دهید. علاوه‌بر این‌ها از محدودیت‌ها و مقررات شرکت و تنبیهات عملکردهای ضعیف تیم عاری خواهید بود.

پاداش‌های مبتنی بر عملکرد

بازاریابی مشارکتی صرفاً مبتنی بر عملکرد شماست. تقدیر از مهارت‌های نقد و بررسی و نوشتن کمپین‌های جذاب باعث می‌شود تا در درآمدتان پیشرفت داشته‌باشید. و در آخر برای کارهای برجسته ای که انجام می دهید پاداش بگیرید!

درک قدرت سئو (SEO)

مردم به طور طبیعی و به صورت آنلاین به دنبال اطلاعات هستند. اگر سئو (SEO) را به درستی انجام دهید، می‌توانید از موتورهای جستجو ترافیک ارگانیک دریافت کنید.