اگر شما هم جزو استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپایی هستید که می‌خواهید برای شروع کارتان توجه تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران را به خود جلب کنید، بهتر است که روش سرمایه‌گذاری جمعی را برای یک بار هم که شده امتحان کنید.

واژه‌ی سرمایه‌گذاری جمعی یا همان Crowdfunding از دو بخش crowd به معنی جمعیت و funding به معنی سرمایه‌گذاری تشکیل شده‌است.

اگر بخواهیم سرمایه‌گذاری جمعی را به‌طور خلاصه و ساده برایتان توضیح دهیم باید بگوییم که در این روش شما موفق می‌شوید تا مقادیر کوچک سرمایه را از تعداد بسیار زیادی از افراد، چه مردم عادی و چه سرمایه‌گذاران در بستر اینترنت به دست آورید.

در سرمایه‌گذاری جمعی، هیچ محدودیتی برای کسانی که می‌خواهند سرمایه‌ی خودشان را صرف راه‌اندازی کسب و کار، پژوهش‌های علمی، فعالیت‌های هنری، پروژه‌های خیر خواهانه و حتی حفظ آثار باستانی کنند وجود ندارد.

اگر شما هم دیگر از راه‌حل‌های قدیمی مانند گرفتن وام، کمک گرفتن از دوستان و اعضای خانواده خود و همچنین امتحان کردن روش‌هایی مانند سرمایه گذاری خطرپذیر[1] (VC) یا فرشته[2] (Angel Investors) خسته شده‌اید و دیگر نمی‌خواهید میزان زیادی از وقتتان را صرف چنین روش‌هایی کنید، چطور است که با ما همراه شوید و در ادامه این مقاله در مورد سرمایه‌گذاری جمعی نکات بیشتری را بخوانید.

 

سرمایه‌گذاری جمعی برای استارتاپ‌ها چه معنی دارد؟

سرمایه‌گذاری جمعی

 

استارتاپ‌ها هم می‌توانند مانند سایر مشاغل از این روش برای جذب سرمایه در حوزه‌های فعالیتشان استفاده کنند.

در واقع، سرمایه‌گذاری جمعی فرصتی عالی برای استارتاپ‌هاست تا بتوانند از گروه بزرگی از سرمایه‌گذاران برای افزایش سرمایه‌شان به‌طور کارآمد کمک بگیرند.

کمپین‌های سرمایه‌گذاری جمعی هدف مشخصی دارند.

اگر این اهداف برآورده شود و استارتاپ شما بتواند محصول یا خدماتش را به بازار عرضه کند، سرمایه‌گذاران و حامیان شما می‌توانند سود خود را چه به صورت نقدی و چه به صورت سهام به دست آورند.

 

روند سرمایه‌گذاری جمعی به چه صورتی‌ است؟

تفاوت عمده‌ای که این روش با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری دارد این است که سرمایه‌گذاری جمعی، در درجه اول به صورت آنلاین انجام می‌شود در حالی که سایر روش‌های سرمایه‌گذاری به صورت آفلاین انجام می‌شوند.

در این روش، از سرمایه‌گذاران دعوت می‌شود تا هر کدام از آن‌ها به نوبه‌ی خود بخشی از سرمایه مورد نیاز شما را تامین کنند.

 

انواع سرمایه‌گذاری جمعی

مبتنی بر اوراق بهادار:

در این مدل از سرمایه‌گذاری جمعی، افراد در ازای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خصوصی بخشی از سهام آینده‌ی آن شرکت یا اوراق بهادار آن را دریافت می‌کنند.

مبتنی بر کمک مالی:

این نوع سرمایه‌گذاری جمعی، زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران بدون این که انتظاری از بازگشت پولشان داشته باشند در این راه مشارکت می‌کنند.

مانند کمک‌های مالی که به مراکز خیریه‌ می‌شود.

مبتنی بر پاداش :

در این مدل از سرمایه‌گذاری جمعی، سرمایه‌گذاران با هدف دریافت پاداش (استفاده از محصولات یا خدمات) اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مثلا ممکن است سرمایه‌گذار به شما کمک کند تا خط تولید جدیدی را راه اندازی کنید، سپس شما هم در ازای چنین کاری، محصول یا خدماتتان را می‌توانید به صورت کاملا رایگان در اختیار سرمایه‌گذار بگذارید.

مبتنی بر املاک و مستغلات:

این مدل، به افراد مختلف فرصت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های املاک و مستغلات را می‌دهد.

این امر خصوصاً برای کسانی که به سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات علاقه‌مند هستند اما نمی‌خواهند با بنگاه‌های املاک یا پیمانکاران معامله کنند بسیار مفید است.

مبتنی بر سرمایه انسانی:

این مدل در واقع راهی برای حمایت از پروژه‌های شخصی است.

به سرمایه گذاران این فرصت داده می‌شود تا در ازای دریافت بخشی از سود، در چنین پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کنند.

 

مزایای سرمایه‌گذاری جمعی

سرمایه‌گذاری جمعی

پیدا کردن سرمایه‌گذار و به دست آوردن سرمایه برای اکثر استارتاپ‌ها کار سختی است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کمپین‌های سرمایه گذاری جمعی، توانایی آن‌ها در جلب توجه علاقه‌مندان و جذب سرمایه‌گذاران جدید است.

این نوع کمپین‌ها بستری باور نکردنی را برای افزایش شناخت و آگاهی از یک شرکت، برند، محصول یا خدمات فراهم می‌کنند.

اهداف و جدول زمانی کمپین احساس فوریتی را در افراد ایجاد می‌کند که باعث ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران می شود.

در کمپین‌های سرمایه گذاری جمعی، استارتاپ‌ها می‌توانند با مشتریان بالقوه‌ای که به عنوان سرمایه‌گذار و سفیران برند فعالیت کنند، ارتباط برقرار کنند.

مهمترین مزیت سرمایه‌گذاری جمعی این است که شما به عنوان یک کارآفرین می‌توانید بدون استفاده از روش‌های مرسوم سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) و فرشته (Angel Investors) کسب درآمد کنید.

از دید یک سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذاری جمعی، راهی آسان برای تأمین بودجه پروژه‌ها و افرادی است که شما واقعاً به آن‌ها اعتقاد دارید و اهمیت می‌دهید.

علاوه بر این‌ها، سرمایه‌گذاری جمعی به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا بتوانند با سرمایه‌گذاری مقادیر اندک در چندین پروژه، سبد سهام خود را متنوع کرده و از این طریق شانس سودآوری خود را افزایش دهند.

 

خطرات سرمایه‌گذاری جمعی

از دید یک استارتاپ، سرمایه‌گذاری جمعی می‌تواند راهی عالی برای جذب سریع سرمایه باشد.

در حالی که از دید یک سرمایه گذار، سرمایه‌گذاری جمعی، درست مثل سایر روش‌های سرمایه‌گذاری خطرات خاص خود را دارد.

در سرمایه‌گذاری جمعی، سرمایه‌گذاران می‌توانند کل سرمایه خود را به یک باره از دست بدهند.

فقط به این دلیل که شرکت یا استارتاپ از طریق کمپین‌های سرمایه‌گذاری جمعی، سرمایه مورد نیازش را تامین می‌کند، به این معنی نیست که به‌طور حتم موفق خواهد شد.

در حقیقت، بیشتر استارتاپ‌ها در این راه شکست می‌خورند و اگر موفق نشوند، سرمایه‌گذاران احتمالاً تمام پول و سرمایه‌شان را از دست خواهند داد.

حتی اگر استارتاپی در این راه موفق شود، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بازگشت سرمایه محقق شود.

همیشه خطراتی کمپین‌های سرمایه‌گذاری جمعی را تهدید می‌کند. سرمایه‌گذاران باید اطمینان حاصل کنند که پروژه مد نظرشان را به خوبی بررسی کنند تا مطمئن شوند سرمایه آن‌ها به‌طور موثر و در راستای دستیابی به  هدفی معتبر استفاده خواهد شد.

 

نکاتی برای موفقیت در سرمایه‌گذاری جمعی

چگونه می‌توانیم از سرمایه‌گذاری جمعی نهایت استفاده را ببریم؟

  • تعیین هدفی مشخص: بودجه و سرمایه مورد نیاز برای کسب و کارتان را مشخص کنید.
  • به‌کارگیری تیمی کارآمد: شما می‌توانید با داشتن یک تیم کارآمد شانس موفقیتتان را چند برابر کنید. از طرفی هم تیم شما بیانگر این است که استارتاپ شما با به کار گیری افراد مسئول و کارآمد تا چه اندازه برای رسیدن به اهدافش مصمم است.
  • پیشنهاد ارزش منحصر به فرد (The UVP) : رقبا و سایر شرکت‌هایی که در حوزه‌ شغلی شما مشغول به کار هستند را بررسی کنید و سعی کنید UVP آن‌ها را شناسایی کنید.

ببینید چه چیزی آ‌ن‌ها را خاص می‌کند و آن‌ها چه راه حل‌های منحصر به فردی را  به بازار ارائه می‌دهند.

  • جلب اعتماد کاربر: شما می‌توانید برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران و کاربرانتان از وب سایت شرکتتان و ارائه‌ی مدارک معتبر کمک بگیرید.

شما نباید تمام تمرکز و حواستان را تنها بر روی رسانه‌های اجتماعی بگذارید.

 

نمونه‌هایی از کمپین‌های موفق سرمایه‌گذاری جمعی

هنگامی که زک براون (Zac Brown) برای جمع‌آوری مبلغ 3 هزار دلار، برای اجاره‌ی سالن مهمانی، کمپین اینترنتی سالاد سیب‌زمینی را راه‌ انداخت با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد و توجه 7 هزار نفر را به خود جلب کرد.

در پایان این کمپین زک موفق به جمع‌آوری تقریبا 5 هزار دلار سرمایه شد که این موضوع قدرت سرمایه‌گذاری جمعی را نشان می‌داد.

ساعت هوشمند پبل (Pebble) نیز توانست از طریق سرمایه‌گذاری جمعی به موفقیت چشمگیری دست یابد.

هدف این شرکت، جمع‌آوری سرمایه کافی برای ساخت ساعت‌های Pebble 2 و Time 2 بود.

پبل توانست از طریق کمپین سرمایه گذاری جمعی، تنها در عرض یک ساعت بیش از 1 میلیون دلار سرمایه جمع کند به عنوان یکی از برترین کمپین‌ها شناخته شود.

 

نتیجه

سرمایه‌گذاری جمعی فرصتی عالی برای استارتاپ‌هاست تا بتوانند از گروه بزرگی از سرمایه‌گذاران برای افزایش سرمایه‌شان به‌طور کارآمد کمک بگیرند.

در سرمایه‌گذاری جمعی شما موفق می‌شوید تا مقادیر کوچک سرمایه را از تعداد بسیار زیادی از افراد، چه مردم عادی و چه سرمایه‌گذاران در بستر اینترنت به دست آورید.


[1]سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture Capital) روشی است که در آن برخی از سرمایه‌گذاران حاضرند برای کسب سود بسیار بالا، بر روی کسب و کارهای پر ریسک سرمایه گذاری کنند.

[2] سرمایه‌گذاری فرشته (Angel Investors) روشی است که در آن سرمایه‌گذاران به امید رسیدن به سود، در کسب و کار موردنظرشان سرمایه‌گذاری می‌کنند.