موارد بسیاری در موفقیت وبسایت فروشگاه آنلاین دخیل است. در واقع، شما می توانید تجارت الکترونیکی را با بازی شطرنج مقایسه کنید: شروع کار آسان است، اما تسلط بر آن دشوار است. بسیاری از عناصر یک وب سایت عالی تشکیل شده‌اند از: صفحات اصلی، لوگو، رنگهایی که استفاده می‌کنید و تصاویری که آپلود می‌کنید. با رعایت این عوامل مهمترین بخش فرآیند وب سایت خود را انجام داده‌اید.

وب سایت های عالی برای عملکرد حداکثر پتانسیل خود نیاز به صفحات برنده محصولات دارند. امروزه رقابت در این عرصه بسیار سخت است. از این رو، داشتن یک وبسایت فروشگاه آنلاین عالی از محصولاتتان می‌تواند شاه کلید کسب و کار شما برای جلب مشتری و فروش بهتر در آینده شود. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور یک صفحه مناسب برای محصولات و سرویس‌های برند خود داشته باشید. بهترین روش‌ها را با هم بررسی می‌کنیم و نمونه صفحات وبسایت‌های خوب را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین راه‌های داشتن یک وبسایت فروشگاه آنلاین خوب

اولین قدم در داشتن یک صفحه وبسایت موفق، توجه به دو نکته‌ی اساسی: سئو (بهینه سازی موتور جستجو) و بهینه سازی تبدیل. اگر می‌خواهید در نتایج جستجوی Google در رتبه‌ی بالاتری نسبت به دیگر سایت‌ها قرار بگیرید باید یک سری اقدامات در راستای سئو سایت خود انجام دهید. در اینصورت مراجعه به سایت شما افزایش یافته و در نتیجه فروش شما افزایش می‌یابد.

وقتی از افزایش نرخ تبدیل صحبت می‌کنیم منظور این است که بواسطه‌ی بهینه شدن وبسایت شما افراد بیشتری به سایت شما مراجعه می‌کنند و اگر صفحات وبسایت شما چیزی برای نمایش و محتوایی درست داشته باشند کاربران در وبسایت شما مدت بیشتری را سپری می‌کنند.

بیایید به برخی توصیه‌ها برای کارآمدتر کردن صفحات وبسایت نگاهی بیاندازیم:

توضیحات کاملی را در ارتباط با محصول خود ارائه دهید

از محصول و سرویس‌های خود توضیحاتی خلاقانه با جزئیات کامل به مشتریان ارائه دهید تا اطلاعات کافی را بدست آورند. اگر شما یک فروشگاه آنلاین دارید، به احتمال زیاد در این زمینه رقیبان بسیاری محصولات مشابه شما را به مشتری ارائه می‌دهند. پس برای اینکه عملکرد بهتری با مشتری داشته باشید توضیحات دقیق‌تری را به مشتریان ارائه دهید و پروسه‌ی فروش را برای مشتری آسان کنید.

ارائه شرح مفصلی از محصول در وب سایت شما به مشتریان کمک خواهد کرد که زمان بیشتری را صرف تحقیق در مورد محصول در وب سایت شما کنند و نیاز آنها به تلاش و یافتن اطلاعات بیشتر در مورد آن را در جای دیگر از بین خواهد برد. با توصیف خوب محصولات، می توانید انتظار داشته باشید افراد بیشتری از محصول شما راضی باشند و در نهایت روی دکمه خرید کلیک کنند.

ممکن است وسوسه شوید که از توضیحات محصول ارائه شده توسط تولید کنندگان یا عمده فروشان استفاده کنید. با این حال، احتمال زیادی وجود دارد که رقبای شما از آن توصیفات محصول نیز استفاده کنند. از دیدگاه سئو، این به هیچ وجه به شما کمک نخواهد کرد.

توضیحات محصول خلاقانه خود را بنویسید. حداقل 150 کلمه برای توصیف آنها استفاده کنید و سعی کنید به زبان مخاطب خود صحبت کنید (آیا هنوز شخصیتی برای خریدار ایجاد کرده اید؟).

به یاد داشته باشید که اگر افراد ورزشی را هدف قرار می دهید، ممکن است زبانی که استفاده می کنید با زبانی که برای افراد شیک پوش “کفش های کتانی” استفاده می کنید متفاوت باشد. ایده اینجا این است که بفهمید مخاطبان شما چه کسانی هستند و بر اساس آن شخصیت “نام تجاری” خود را ایجاد کنید.

در وبسایت فروشگاه آنلاین خود از عکس های با کیفیت و جذاب استفاده کنید

این عبارت را شنیده‌اید که می‌گوید: یک عکس به اندازه هزاران کلمه حرف برای گفتن دارد! استفاده از تصاویر عالی و با کیفیت در کنار توضیحات کامل و دقیق به شما کمک می‌کند تا فروش خود را افزایش دهید.

تصاویر ضعیف می‌تواند کیفیت‌ وب سایت شما را پایین آورد. علاوه بر داشتن تصاویر با کیفیت و منحصر به فرد، اطمینان حاصل کنید که تصاویر کافی برای خریداران ارائه می‌کنید تا محصول شما را از هر زاویه ببینند. هیچ چیز بدتر از رفتن به یک صفحه محصول و دیدن یک تصویر واحد در آنجا نیست.

وب سایت های مدرن در استفاده از بهترین فناوری موجود برای ارائه تصاویر با کیفیت بالا در وب سایت، کارآمد هستند. اگرچه تصاویر با کیفیت بالا می‌تواند به فروشگاه آنلاین شما کمک کند، اما همچنین باعث می‌شود سرعت بارگذاری وبسایت هم پایین آمده و این امر نرخ پرش (از دست دادن مخاطب) را افزایش می‌دهد چرا که با کم شدن سرعت بارگذاری عکس ها مشتریان صفحه شما را ترک خواهند کرد.

برای این کار از یک طراح و توسعه دهنده خوب کمک بخواهید. اگر وب سایت شما از HTML5 استفاده می کند، می توانید از برخی تکنیک های ذکر شده در اینجا استفاده کنید. متناوباً ، TinyPNG همچنین ابزاری واقعاً مفید برای گرفتن تصاویر در ابعاد بزرگ و کوچک کردن آنها با کاهش کیفیت است.

برای تصاویر خود از برچسب Alt استفاده کنید

وقتی به سئو فکر می کنیم، منظورمان تمامی کلماتی است که در وب‌سایت خود استفاده می‌کنید. با این حال، همه کلمات مرتبط در صفحه شما قابل مشاهده نیستند. هر تصویری در وب سایت شما توسط Google نیز تحت نظر است و آن تصاویر متنی در پس خود دارند.

اگرچه هوش مصنوعی در تشخیص تصاویر از طریق تجزیه و تحلیل بصری عملکرد بهتری دارد، اما وقتی صحبت از موتورهای جستجو می‌شود، تصاویر با توجه به توصیف تصویری که در انتهای وب سایت خود ارائه می دهید، دسته بندی می‌شوند. به این توضیحات Alt tag گفته می‌شود.

بدون اینکه “تصاویر را با کلمه کلیدی پر کنید” حتماً توصیف کنید که تصویر شما چیست. به یاد داشته باشید، گوگل طرفدار پر کردن کلمات کلیدی نیست و همه ما می دانیم که شما نمی خواهید از دیدگاه گوگل نمره منفی بگیرید.

بدترین مثال در اینباره: کفش‌های کتانی قرمز است

مثال بدتر : کفش‌های کتانی قرمز، نایک، Converse ، Reebok ، بالا، پایین، بسکتبال، تنیس

مثال درست: نمای جانبی کفش کتانی قرمز نایک ایر مکس

لینک‌ وبسایت فروشگاه آنلاین خود را بهینه کنید

اطمینان حاصل کنید که تمام آدرس‌های صفحه محصول شما حاوی کلمات کلیدی است. به منظور منحصر به فرد کردن تمامی آدرس‌های اینترنتی یک شماره محصول را برای آنها در نظر بگیرید.

همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که نسخه محصول (برای وسایل الکترونیکی) یا اندازه / رنگ (برای مد) را در خود URL ذکر کنید. اگر کفش می‌فروشید، می‌توانید اندازه‌های موجود در URL صفحه محصول خود را نیز ذکر کنید.

بهترین قسمت در مورد همه اینها این است که تقریباً می‌توانید با استفاده از برخی پارامترها URL هوشمند خود در backend بسازید، تمام داده‌ها را به طور خودکار استخراج کنید. بیایید نمونه‌ای از URL های خوب را بررسی کنیم. اگر فروشنده‌ی قطعات الکترونیک هستید می‌توانید از الگوی زیر در آدرس اینترنتی خود استفاده کنید:

www.yourstore.com/ دسته بندی/ نمای محصول/ سایز/ اسم محصول/ حافظه/

مثال:

  • yourstore.com/phones/4-inch-iphone-6s-64gb-10987
  • yourstore.com/phones/6-inch-samsung-galazy-note-64gb-98986

مزیت چنین رویکردی این است که وب‌سایت شما میتواند بلافاصله برای تعداد زیادی از کلمات کلیدی در سطح URL خود رقابت کند.

 

نمایش نظرات فرد سوم

مصرف کنندگان سوالات زیادی در مورد محصولات دارند، به خصوص اگر محصولات زیبایی را بفروشید. بیشتر اوقات دلهره در ذهن یک بازدید کننده منجر به گم شدن مشتری می‌شود. این روزها خریداران می دانند قبل از اینکه خریدی را انجام دهند، نظرات مشتریان را بررسی کنند.

اگر یک صفحه‌ی بررسی محصول در وبسایت خود ندارید، یک جستجوی ساده در Google باعث می‌شود که خریداران برخی از نظرات مربوط به آن محصول را پیدا کنند. انجام آن برای آنها نسبتاً آسان است، بنابراین معامله بزرگ شما به عنوان صاحب کسب و کار چیست؟ خوب، آنها وب سایت شما را ترک می کنند تا آن نظرات را جستجو کنند!

هرگز به مشتری خود دلیلی برای ترک وب سایت خود ندهید، حتی اگر فکر می‌کنید او برای انجام خرید دوباره برمی گردد. به هر حال ، چه کسی می داند با خروج از وب سایت شما چه چیزی را کشف خواهد کرد؟ علاوه بر کمک به ایجاد اعتماد، بررسی میزبانی در وب سایت شما به صفحه شما یک مزیت سئو می دهد. می‌خواهم تکرار کنم که: وجود صفحه بررسی محصول در وب سایت باعث افزایش SEO در صفحه شما می شود.

چطور؟ با ورود دائمی کاربران جدید، گوگل این مورد را به عنوان محتوای جدید در صفحه شما تفسیر می‌‌کند (و این را دوست دارد!). با وجود تعداد بیشتری از کلمات کلیدی مهم در صفحه شما، این شانس وجود دارد که بتوانید در نتیجه جستجوی گوگل رتبه بالاتری داشته باشید، بنابراین دید و بازدید بیشتری (به صورت رایگان) برای شما فراهم می‌کند. علاوه بر تمام مزایای که در صفحات جستجو کسب می‌کنید این موضوع به اعتماد سازی وبسایت شما هم کمک می‌کند.

اعتماد ایجاد کنید

در حالی که بررسی محصولات می تواند به اعتماد سازی برای محصولات شما کمک کند ، بررسی‌های خود فروشگاه از آن محصول می‌تواند به ایجاد اعتماد برای فروشگاه شما مفید باشد، که بسیار مهم است. بسیاری از خریداران قبل از تصمیم گیری در مورد فروشنده، با دقت در مورد محصولات خود تحقیق می کنند. بنابراین، آنها متقاعد شده اند که محصول را مدتها قبل از ورود به صفحه محصول شما پیدا کرده‌اند.

مشتریان همیشه به دنبال بهانه‌ای برای خرید از یک فروشگاه در بین چندین فروشگاه هستند. قیمت همیشه یک عامل است. اما بسیاری از مشتریان هستند که بواسطه‌ی اعتماد به یک فروشگاه حتی حاضر به پرداخت هزینه‌ی زیادی هستند. برخی از وبسایت‌ها چون Trustbadge فروشگاه‌ها را از نظر بررسی محصولات خود رتبه بندی می‌کند.

در وبسایت فروشگاه آنلاین خود پرسش و پاسخ داشته باشید

برای بسیاری از محصولات، داشتن یک بخش پرسش و پاسخ نیز می‌تواند ایده خوبی باشد. به عنوان مثال به آمازون نگاه کنید. آنها از قدرت پایگاه کاربری بی حد و حصر خود برای برجسته کردن سوالات برتر در مورد محصول استفاده می کنند و اجازه می دهند انجمن خود به آن پاسخ دهند.

به عنوان مشاغل کوچکتر، ممکن است در مقایس بزرگی آمازون فعالیت نداشته باشید، اما قطعاً می‌توانید به بازدیدکنندگان وب سایت اجازه دهید در صفحه شما سوال بپرسند و به عنوان یک صاحب کسب و کار به آنها پاسخ دهید. تعامل و اشتغال در وب سایت شما می تواند ابزاری عالی برای جلب توجه مردم در وب سایت شما باشد.

بیش فروشی و فروش جانبی

حتما برایتان پیش آمده که برای خرید گوشی تلفن همراه به مغازه‌ای بروید و مثلا مبلغ یک میلیون تومان بابت خرید گوشی در نظر گرفته باشید. وقتی گوشی یک میلیون تومانی را خریدید، فروشنده به شما پیشنهاد می‌کند برای صفحه آن، کاور محافظ بگیرید. بعد از چسباندن کاور، کیف مناسبی پیشنهاد می‌کند. کیف را که گرفتید، حافظه جانبی در گوشی می‌اندازد. یک هندزفری بلوتوث هم برای موقع رانندگی‌تان به شما می‌فروشد. نرم‌افزار ناوبری هم که لازم است… خلاصه به خودتان می‌آیید و می‌بینید که یک و نیم میلیون تومان برایتان فاکتور کرد. این تکنیک را Cross Selling  یا فروش مکمل می‌گویند که شامل فروش قطعات جانبی و خدمات اضافی یک محصول است.

به همین ترتیب، بیش فروشی مفهومی است که مثلا اگر شما در ذهن خود خرید یک کت و شلوار 500 هزار تومانی را متصور بوده‌اید ولی هنگام خارج شدن متوجه شده‌اید که فروشنده کاری کرده است که شما 750 هزار تومان پرداخت کنید به این روش up selling یا بیش فروشی می‌گویند.

بسیاری از بازارهای بزرگ مثل آمازون و مک دونالد از این مفاهیم در فروش خود استفاده می‌کنند ولی اگر یک کسب و کار کوچک هم دارید باز هم برای شما موثر خواهد بود.

بیش فروشی

هم فروش متقابل و هم بیش فروشی روش های عالی برای افزایش فروش و میانگین مقادیر سبد خرید شما هستند. علاوه بر این، هنگامی که در حال ایجاد پیوندهای داخلی به سایر صفحات وب سایت خود هستید، یک مزیت SEO وجود دارد، چیزی که به رتبه بندی شما نیز کمک خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر به مقاله زیر رجوع کنید:

فروش آنلاین از طریق وبسایت شخصی یا پلتفرم هایی چون آمازون و ای بی؟

 

در فضای وبسایت خود برای مخاطب خرده نان بریزید

معنی لغوی واژه‌ی Breadcrumbs خرده نان یا نان ریزه است و شاید بگید خب اینکه هیچ ربطی با کاربرد اون در وب نداره. شاید داستان هانسل و گرتل به گوشتون خورده باشه. اگه یادتون باشه توی اون داستان هانسل برای اینکه بتونه دوباره راه خونه رو پیدا کنه و به خونه برگرده در تمام راه نون ریزه هایی رو روی زمین میندازه تا بعدا بتونه از این طریق راه خونه رو مجددا پیدا کنه و به خونه برگرده. قضیه ی این نون ریزه ها هم در فضای سایت و وردپرس دقیقا همینه با این تفاوت که خرده نان ها از بین نمیرن و ما وسط راه گم نمی شیم.

در تجارت الکترونیکی، این خرده نان‌ها نوعی ابزار پیمایش وب سایت است که به کاربران نشان می‌دهد در کجای سلسله مراتب وب سایت قرار دارند. این یک استراتژی خوب برای وب سایت هایی است که محصولات زیادی را در بسیاری از دسته ها به فروش می رسانند.

این خرده نان ها می تواند ابزاری عالی برای بازدیدکنندگان باشد تا بتوانند نمای کلی از فروشگاه شما را بدست آورند، مخصوصاً اگر از طریق صفحه محصولی که از خارج کشف کرده اند وارد وب سایت شما شده اند.

درآخر…

قانون طلایی: آموزنده باشید

اگر می‌خواهید همه چیز را در یک کلمه خلاصه کنید، باید “آموزنده” باشید. با اطلاع رسانی هرچه بیشتر به خریداران، تردیدی را که ممکن است هنگام خرید در مکان جدید داشته باشند از بین میبرید. تا آنجا که ممکن است مشتریان خود را در مورد محصولات و تجارت خود آگاه کنید، طبیعتاً آنها نیز اعتماد بیشتری به شما پیدا خواهند کرد.

منطقی است، نه؟ هرچه اطلاعات بیشتری ارائه دهید، به نظر می رسد کمتر چیزی برای پنهان کردن دارید. به خاطر داشته باشید که مشتریان شما با محصولی آشنا می شوند که نمی توانند با دست خودشان لمس کنند، بنابراین اعتماد سازی ضروری است.

مطمئناً نسل جدید با مفهوم خرید آنلاین به طور کامل آشنا هستند، اما بیشتر فروشنده‌های سنتی ترجیح می‌دهند ابتدا فروشگاه فزیکی خود را داشته باشند و بعد به سراغ فروشگاه آنلاین بروند. در واقع یکی از چالش‌های اساسی فروشگاه آنلاین این است که مشتری کالا را حس نمی‌کند و توضیحات بیشتر در مورد محصولات اعتماد بیشتری به او می‌بخشد.