متدولوژی چابک یک سبک مدیریت پروژه است که در چند سال گذشته به طرز باورنکردنی محبوب شده است. شرکت‌های نرم افزاری کاملاً به این روش علاقه دارند. با این حال، این رویکرد نباید به شرکتهای نرم افزاری محدود شود و می‌تواند برای انواع مختلفی از پروژه‌‌‌‌‌ها مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله نگاهی داریم بر اینکه چطور این روش از مدیریت پروژه برای تجارت آنلاین شما موثر خواهد بود.

متدولوژی چابک چیست؟

متدولوژی چابک یک سیستم مدیریت پروژه است که طرفدار خودسازماندهی، برنامه‌ریزی تطبیقی​​، توسعه انعطاف پذیر، تغییرات مداوم و تحویل زودرس است. ایده اصلی این است که در مهلت زمانی کم و کارکرد چند برابر به تیم‌ها کمک می‌کند. در نتیجه فرصتی برای کاربران بوجود می‌آورد که سریعتر به محصول نهایی دسترسی داشته باشند.

متدولوژی چابک

فرض کنید یک شخص از شما خواسته است تا برای او خانه‌ای بسازید. بجای اینکه یک سال بعد خانه را به او تحویل دهید کمتر از یک ماه به او یک خانه‌ی ساخته شده با لوازم ابتدایی را در کمتر از یک ماه تحویل می‌دهید. مشتری شما به دلیل داشتن سقفی بر سر خود از شما رضایت خاطر دارد تا در آینده‌ای دور خانه‌ی مورد علاقه‌ی خود را از شما تحویل بگیرد.

این کوتاه کردن پروسه‌ی تحویل و افزایش بازخورد مثبت از مشتری مزایای زیر را به همراه دارد:

تیم‌ها باید انعطاف بیشتری داشته باشند زیرا نیاز کاربران با گذشت زمان تغییر می‌کند

کاربران جلوتر از فرآیند محصول شما در حال گذراندن زندگی خود هستند

تیم ها می‌توانند محصول نهایی بهتری برای کاربران نهایی ایجاد کنند.

پروژه‌ دو سرعت

شما می‌توانید برای مثال یک پروژه‌ی عظیم کاری را به چندین پروژه‌ی کوچکتر تقسیم کنید. در واقع پس از اتمام هر بخش از سرعت خود زمانی را برای تامل در مورد کارهایی که انجام داده‌اید در فرآیند آماده‌سازی محصول خواهید داشت. در این زمان شما می‌توانید بازخورد مخاطب و کاربر خود را آنالیز کنید و در برنامه‌ریزی بعدی خود امکانات بیشتری را به او اختصاص دهید.

متدولوژی چابک

اگر تمام این واژه‌ها برای شما ناآشناست نگران نباشید. اما این احتمال هم وجود دارد که بسیاری از اصطلاحات کلیدی متدولوژی چابک به گوشتان خورده باشد. مثلا اصطلاح «سرعت» و یا «اسکرام مستر» که بعدا بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

توجه: چند چارچوب مختلف برای متدلوژی چابک وجود دارد. ما بر روی اسکرام، محبوب ترین این چارچوب‌ها تمرکز خواهیم کرد.

یک پس زمینه‌ی کوتاه در مورد مانیفست چابک

در این مقاله خیلی دقیق به تاریخچه‌ی متدلوژی چابک نمی‌پردازیم اما بسیاری از روش‌های استفاده شده در این روش بیش از 50 سال قدمت دارند. با این حال، در سال 2001، یک گروه 17 نفره از توسعه دهندگان نرم افزار گرد هم آمدند تا مانیفست توسعه نرم افزار چابک را ایجاد کنند.

این 17 توسعه دهنده لیستی از موضوعات اصلی را که برای این روش جدید ضروری است، گردآوری کرده اند:

 • افراد و تعاملات آنها بیشتر از ابزارها موثر هستند
 • نرم‌افزارها بیشتر از اسناد موثر هستند
 • همکاری مشتریان بیشتر از مذاکره موثر است
 • واکنش به تغییر بیشتر از دنبال کردن یک روش موثر است

اگرچه تمام مفاهیم در اینجا ارزش دارند، اما مفاهیم سمت چپ (یعنی افراد و فعل و انفعالات) وزن و ارزش بیشتری نسبت به مفاهیم سمت راست دارند (یعنی فرایندها و ابزارها) دارند. همانطور که مشاهده می‌کنید، بسیاری از این موضوعات در انعطاف پذیری فرآیند و همچنین محصول نهایی مورد انتظار متمرکز هستند.

12 اصل متدولوژی چابک

 1. رضایت مشتری با تحویل زودهنگام و مداوم از نرم‌افزارهای کاربردی
 2. از تغییرات لازم قبل از توسعه محصول استقبال کنید
 3. ارائه نرم‌افزارهای کاربردی بصورت هفتگی و ماهانه
 4. همکاری نزدیک و روزانه بین تجار و توسعه دهندگان
 5. پروژه ها در اطراف افراد با انگیزه ساخته می شوند، که باید به آنها اعتماد کرد
 6. مکالمه رو در رو بهترین شکل ارتباط است
 7. کار کردن با نرم‌افزارهای کاربردی معیار اصلی کار است
 8. توسعه پایدار و حفظ سرعت ثابت
 9. توجه مداوم به برتری فنی و طراحی خوب
 10. سادگی و هنر به حداکثر رساندن میزان کار انجام نشده ضروری است
 11. الزامات و طرح ها از تیم های خود سازماندهی می‌شود
 12. به طور منظم، تیم‌ها در مورد چگونگی موثرتر شدن تأمل می‌کنند و بر این اساس تنظیم می‌شوند

به جزئیات هر مورد نمی‌پردازیم، اما همانطور که می‌بینید انعطاف پذیری و بازخورد گرفتن دو مفهوم اساسی در متدولوژی چابک است. از طریق بازخورد کاربران و سازگاری یک سازمان متدولوژی چابک می‌تواند در سریع تر کردن فرآیند تولید محصول موثر باشد.

البته، بسیاری از این اصول به سیستم “نرم افزار” اشاره دارد، و این همیشه لازم نیست که نرم‌افزاری در پس ماجرا باشد. این موضوع می‌تواند به شیوه‌ی ارائه‌ی محصول و یا حتی یک وبسایت اشاره داشته باشد.

کسب و کار اینترنتی

اصطلاحات اصلی در متدولوژی چابک

اصطلاحات کلیدی بسیاری در متدلوژی چابک وجود دارد که ممکن است گیج کننده باشد. بیایید برخی از رایج ترین ها را بررسی کنیم:

MVP حداقل محصول قابل ارائه

حداقل محصول قابل ارائه مفهوم مهمی در متدلوژی چابک است. به این معناست که ساده‌ترین شکل از یک محصول ایجاد و عرضه می‌شود محصول باید در طول فرآیند شکل‌گیری به کاربر ارائه شود.

داستان کاربری

هنگام شروع یک پروژه جدید، “داستان‌های کاربر” به عنوان ویژگی ها یا الزامات کلیدی تعریف می شوند که ارزش کاربر نهایی را فراهم می‌کنند. به همه داستان‌ها “نمره” داده می‌شود تا مشخص شود که تکمیل آنها دشوار است.

دو سرعت

قبل تر در مورد این موضوع صحبت کردیم. حداکثر سرعت یک دوره‌ زمانی مشخص است (معمولا بین 2-4 هفته). در این مدت باید داستان کاربر و پرسونای کاربری مشخص شود. هر دو سرعت در فرآیند فروش قسمتی از داستان کاربر است که به طور کلی بین 5 الی 15 خواهد بود.

جمع آوری اطلاعات

این اطلاعات لیستی از ویژگی‌ها و داستان‌های کاربر است که قرار است روی آنها کار شود. هنگامی که وارد دوره‌ی آخر فرایند ورود محصول به بازار می‌شوید باید حواستان باشد که از این فرآیند عقب نمانید.

مشتری

در متدولوژی چابک «مشتری» همان کاربر و مصرف‌کننده‌ی محصول شماست. این یعنی اینکه مشتری در تعریف کلی مشتری معنایی ندارد و در حقیقت شخصی است که از نظر شرکت می‌تواند هم داخلی باشد هم خارجی هم می‌تواند یک فرد باشد و هم یک بخش یا جمعی از کاربران!

موانع

منظور از موانع در متدلوژی چابک، موانعی است که مانع انجام کارها و اهداف یک تیم می‌شود.

اسکرام مستر

این یکی از آن کلماتی است که ممکن است قبلاً شنیده باشید. احتمالا مثل من بازها از خود پرسیده‌اید «اسکرام مستر» کیست؟ فکر کنید که اسکرام مستر در واقع رهبر یک پروژه است. او مسئول حفظ فرآیندها و سلامت و عملکرد بهتر تیم است. او در این راستا جلساتی را ترتیب می‌دهد که موانع موجود در تیم را برطرف کند.

مالک محصول

صاحب محصول نقش بسیار مهمی در متدلوژی چابک دارد. آنها وظیفه تعریف داستان‌های کاربری و اولویت بندی موارد عقب مانده را دارند. در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد محصول یا ویژگی‌های آن، آنها مرکز تماس تیم توسعه هستند. در پایان، مالک محصول نماینده مشتری است، چه داخل و چه خارج از شرکت.

جلسات روزانه

جلسات استندآپ روزانه برای متدلوژی چابک ضروری است. این جلسه که به عنوان “جلسات روزانه” نیز شناخته می شود، یک جلسه کوتاه (حدود 10 دقیقه) روزانه است (که معمولاً صبح برگزار می شود) تا اعضای تیم بتوانند درباره پیشرفت و همچنین موانع آن بحث کنند. آنها اساساً به روزرسانی وضعیت روزانه هستند.

بازنگری

بازنگری بخش مهمی از متدلوژی چابک است. در واقع بازنگری جلساتی است که برای تجزیه و تحلیل فرآیند فروش تشکیل می‌شود. در این جلسات اعضا بررسی می‌کنند که در این فرایند چه موضوعاتی موفقیت آمیز است و چه مواردی باید بهبود یابد. هر آنچه که در این جلسات مورد بحث قرار می‌گیرد باید سریعا افراد تیم را به مرحله‌ی بعد منتقل کند.

مزایای متدولوژی چابک

اکنون که درباره مفاهیم، اصول و اصطلاحات اساسی متدلوژی چابک اطلاعات دارید، بیایید بررسی کنیم که مهمترین مزایا هنگام استفاده از متدلوژی چابک برای پروژه‌های فروشگاه آنلاین شما چیست.

متدولوژی چابک

سرعت

یکی از مهمترین مزایای متدلوژی چابک که به روند یک پروژه کمک می‌کند سرعت بخشیدن به ان است. سرعت در انجام پروژه‌های مختلف باعث می‌شود محصولات سریعتر به بازار عرضه شوند.

انعطاف پذیری

به لطف دو سرعت در این روش تیم‌ها هم می‌توانند فرآیند خود را آنالیز کنند و هم با بررسی داستان کاربری و بازخوردی که از مشتریان می‌گیرند استراتژی‌های جدیدی را به کار گیرند. برخلاف روش‌های کلاسیک دیگری چون روش «آبشار» که برخی از تیم‌ها مدت زمان طولانی را صرف آن می‌کنند متدلوژی چابک به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا با توجه به نیاز روز بازار محصولات خود را عرضه کنند.

همکاری بهتر

در این روش تیم ها بیشتر و به راحتی با هم ارتباط برقرار می کنند. با چندین دور بازخورد، تیم ها می‌توانند تعدیلاتی انجام دهند و فرصت های بیشتری را در بازار شناسایی کنند.

ریسک کمتر

با در تماس ماندن مداوم با هم تیمی‌های خود و همچنین با مشتریان انعطاف پذیری بیشتری در سازمان حاکم می‌شود. با توجه با سیستم متدلوژی چابک بهینه‌سازی و تنظیمات بهتر عمل می‌کند و در نتیجه امکان ایجاد ریسک کمتر می‌شود.

آزمایشات بیشتر و خلق محصولی بهتر

همانطور که می‌دانید، متدلوژی چابک با استفاده از تست‌های فراوان در راستای کنترل کیفیت محصول با بازخورد بیشتری از سمت مشتریان روبرو می‌شود. در نتیجه آزمایشات بیشتر روی محصول به شما در خلق محصولی با کیفیت بهتر کمک خواهد کرد.

مشتریان راضی و خوشحال

تمام مزایای ذکر شده در بالا در نهایت منجر به تولید محصولی با کیفیت بهتر خواهد شد. این امر به نوبه‌ی خود باعث خوشحالی مشتری و در نهایت حس رضایت او می‌شود. پس شما با استفاده از متدلوژی چابک مشخاطب را در روند فرآیند تولید محصول خود قرار می‌دهید و این موجب رضایت آنها می‌شود.

مثالی از متدولوژی چابک در یک فروشگاه آنلاین

متدلوژی چابک از طرق مختلف می‌تواند برای فروشگاه آنلاین شما مفید باشد. در اینجا چند نمونه از اینکه چه نوع پروژه های تجارت الکترونیکی می توانند از متدلوژی چابک بهره‌مند شوند ، آورده شده است.

راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی

اگر در این بازی تازه وارد هستید و فروشگاه اینترنتی خود را تازه راه‌اندازی کرده‌اید، می توانید از متدلوژی چابک استفاده کنید تا فروشگاه شما سریعتر کار کند و شما به هدف نهایی خود برسید. ایده‌ی اصلی اینجاست که شما زمانی که وب سایت خود را راه‌اندازی می‌کنید تازه مشکلات شروع می‌شوند.

با داشتن همچین مشکلاتی به دنبال بازخورد مثبت کاربران هم هستید. پس آسان نیست که به راحتی به رضایت کاربران یا مشتریان خود دست پیدا کنید. به چندین روش اعم از ایمیل و یا آنالیز داده‌های مشتریان می‌توانید بازخورد آنها را بررسی کرده تا بتوانید محصولی مناسب با انتظارات انها وارد بازار کنید.

قیمت‌گذاری مناسب داشته باشید

همه ما میدانیم که رقابت سخت است. یکی از راه‌هایی که می‌توانید در مقابل رقابت متمایز شوید تمرکز بر قیمت گذاری است. با متدلوژی چابک می‌توانید ایده پردازی کنید، آزمایش کنید و استراتژی های خود را بیشتر نظم دهید.

به عنوان مثال ، می توانید نسبتاً سریع تنظیمات کلی را انجام دهید، فروش را ارتقا دهید و گزینه‌ های تحویل را خیلی سریع تغییر دهید. متناوباً ، شما می توانید راه هایی برای کاهش هزینه ها بیاورید و هزینه های آن را به مصرف کننده تحمیل کنید. نکته این است که، با استفاده از متدلوژی چابک شما با سرعت بیشتری به استراتژی های نوین و کارآمد دست پیدا می‌کنید.

پیاده سازی متدولوژی چابک در سازمان

پیاده سازی این روش در ساختار شرکت شما کار ساده ای نیست. اگر مدت زیادی گذشته است و شما برای مشتریان خود ارزش نساخته و تغییری را ایجاد نکرده‌اید این کار شما را سخت تر می‌کند. با این حال، اگر به تازگی یک شرکت جدید راه اندازی کرده‌اید، جذب افراد مناسب و تنظیم سیستم های خود بسیار آسان تر خواهد بود.

از طرف دیگر، اگر یکی ار اعضای قدیمی یک شرکت هستید و می‌خواهید تیم خود را با متدلوژی چابک به سمت هدف نهایی راهنمایی کنید لازم است که یک فرد متخصص را در این زمینه استخدام کنید. در اینصورت با آوردن مربیان این رشته محتوای سازمان‌یافته تر و بهتری در اختیار شما و تیم‌تان قرار خواهد گرفت.

اگر در مورد استفاده‌ی این روش در سازمان خود مطمئن نیستید بهتر است یک دوره مدیریت متدلوژی چابک را بگذرانید. البته منابع بسیاری در این حوزه وجود دارد که بیشتر به شما کمک خواهند کرد.

در آخر…

متدلوژی چابک می تواند راهی عالی برای بهبود فرایندهای داخلی شرکت شما باشد. این روش می‌تواند ارتباطات موثر را در شرکت شما تقویت کند و در عین حال سرعت و انعطاف پذیری تیم شما را نیز بهبود بخشد. در مجموع، این امر منجر به تولید محصولات بهتر و مشتریان شادتر خواهد شد.

منبع: business.trustedshops