شرکت‌هایی که می‌خواهند کارایی خود را افزایش دهند، روابط مشتری را بهبود بخشند و تلاش خود را برای اهداف مهم انجام دهند، بیشتر به دنبال نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری هستند تا به آن‌ها در این مسیر کمک کند. متأسفانه، انتخاب نرم‌افزار مناسب برای رفع نیازهای منحصر به فرد یک شرکت همیشه آسان نیست. مواردی وجود دارد که مشاغل می‌توانند برای اطمینان از این انجام دهند که چگونه راه‌حل CRM مناسبی برای کسب و کار خود انتخاب کنند.

در حالی که استخدام مشاور خبره بعضاً بهترین پاسخ است، شرکت‌هایی که از پشتیبانی فناوری اطلاعات ماهر و سرپرستان پاسخگو برخوردار هستند، اغلب بدون این هزینه اضافی می‌توانند از این امر بگریزند.

CRM

هنگامی که این کار را به تنهایی انجام می‌دهید و هنوز به دنبال راه‌حل CRM مناسب هستید، راه‌هایی برای جلوگیری از سختی در انتخاب یک بسته یا بسته‌های نرم‌افزاری وجود دارد. مواردی که باید در نظر گرفت عبارتند از:

قابلیت‌های مورد نظر

بسیاری از مدیران مشاغل متوجه نیستند که CRM همیشه یک برنامه یا بسته نرم‌افزاری واحد نیست. برای مثال، برنامه‌نویسی CRM برای ایجاد یک تجربه آنلاین تعاملی، ممکن است کاملاً متفاوت از بسته‌ای باشد که بانک اطلاعاتی مشتری ایجاد می‌کند، سفارشات را دنبال می‌کند و غیره.

این دو جز یا ماژول ممکن است در صورت خرید از یک شرکت با هم جواب دهند، اما بعضی اوقات محصولات مختلفی ارائه می‌شوند. برای اطمینان از خرید قطعات مناسب این پازل، عاقلانه است که در مورد ایده‌ها طوفان فکری ایجاد کنید. اگر شرکتی به سیستمی نیاز داشته باشد که بتواند سفارشات مشتریان را به صورت آنلاین ثبت کند، خرید آن‌ها را به نمایندگی فروش اطلاع دهد، اطلاعات را در پایگاه داده مشتری وارد کند و اطمینان حاصل کند که ردیابی محموله مشتریان به خوبی انجام می‌شود، این مشخصات باید کاملاً روشن و واضح باشد.

سیستم نرم‌افزاری CRM می‌تواند بسیاری از این کارها را انجام دهد، اما یک شرکت باید دقیقاً مشخص کند که برای مطابقت با گزینه‌های صحیح برنامه‌نویسی چه آیتم‌های دیگری را لازم دارد.

برنامه‌های موجود

فهرست کامل برنامه‌های موجود، نحوه کار کردن با آن‌ها و این که آیا می‌توانند جایگزین افراد متخصص شوند یا نه نیز بسیار حیاتی است. این موضوع می‌تواند به یک شرکت در تعیین نیاز بیشتر به این سیستم کمک کند. اگر در نهایت، ادغام با برنامه‌های خاصی مورد نظر یک شرکت باشد، این دانش و اطلاعات می‌تواند به راهنمایی انتخاب خرید سیستم مناسب کمک کند. انتخاب بسته CRM مناسب به طور کامل‌تر در  سایت http://www.crmpathway.com پوشش داده شده است.

آموزش کارمندان

ممکن است تا حدودی نیاز باشد برخی از راه‌حل‌های CRM در بسته‌های نرم افزاری کاملاً جدید به کارمندان آموزش داده شود. عاقلانه است که این مزایا را در مقایسه با زمان احتمالی خرابی سیستم در انتخاب آن بسنجیم. برنامه‌هایی که با نرم‌افزارهای موجود ادغام می‌شوند و حتی به روشی مشابه عمل می‌کنند، ممکن است در اختیار شرکت‌هایی باشند که توانایی پرداخت هزینه بیشتری را ندارند.

انتخاب دقیق

زمان آن است که با داشتن یک لیست دقیق از آنچه مورد انتظار است، هرچیزی که به آن نیاز داریم و بررسی عملکرد همه‌جانبه، بررسی گزینه‌ها را شروع کنیم. تمام اطلاعات فوق می‌تواند به یک RFP کمک کند تا روند کار ساده شود و یا یک کسب و کار می‌تواند خودش مستقیماً به شرکت‌های نرم‌افزاری مراجعه کند تا به مطابقت‌پذیری بیشتری با آنچه می‌خواهد، دست یابد.

بررسی گزینه‌ها

وقتی RFP ها عملکرد خود را نشان دادند یا چند شرکت انتخاب شدند، ایده خوبی است که راه‌حل‌های نرم‌افزاری را در عمل مشاهده کنید. نمایش زنده، خلاصه‌ای دقیق از آنچه برنامه‌ها می‌توانند یا نمی‌توانند در مقایسه با درخواست‌های اولیه انجام دهند و موارد دیگر، می‌توانند به اطمینان از اتخاذ تصمیم قاطع کمک کنند.

یادگیری نحوه انتخاب راه حل CRM مناسب معمولاً به تجارت موجود بستگی دارد. داشتن درک دقیق از آنچه مورد نیاز است، انتظارات و آنچه شرکت‌های مختلف می‌توانند یا نمی‌توانند ارائه دهند، می‌تواند به راهنمایی خریدهای آگاهانه بیشتر کمک کند. اگر در مورد انتخاب بیش از حد نگران هستید، پرسیدن نظر یک مشاور اغلب یک ایده هوشمندانه است. مشاوران به خوبی می‌دانند دقیقاً چه کاری باید انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که انتخاب راه‌حل CRM مناسب و صحیح برای یک شغل چیست.

ترجمه از لینک:

https://ezinearticles.com/?How-To-Choose-The-Right-CRM-Solution-For-Your-Business&id=702081