چه چیزی در تعیین موفقیت در زندگی مهم‌تر است؟ آدم‌های باهوش کتابخوان یا باهوش اجتماعی/خیابانی؟ این سوال در قلب یک بحث مهم قرار می‌گیرد که اهمیت نسبی هوش شناختی (IQ)  و هوش هیجانی (EQ) را در تضاد قرار می‌دهد.

طرفداران به اصطلاح “هوشمندی اکتسابی” ممکن است عقیده داشته باشند که ضریب هوشی مهم‌ترین نقش را در تعیین میزان زندگی مردم دارد.

در عوض، کسانی که از اهمیت آنچه که “هوشمندی خیابانی” نامیده می‌شود دفاع می‌کنند، پیشنهاد می‌دهند که EQ از اهمیت بیشتری برخوردار است. پس کدام یک مهم‌تر است؟

درک IQ در مقابل EQ

دانیل گلمن، نویسنده و روانشناس، در کتاب خود از هوش هیجانی اظهار داشت کهEQ  یا ضریب هوش هیجانی واقعاً از IQ مهم‌تر است. چرا؟

برخی از روانشناسان معتقدند که معیارهای استاندارد هوش (یعنی نمرات ضریب هوشی) بسیار محدود هستند و دامنه کامل هوش انسانی را در برنمی‌گیرند.

به عنوان مثال هوارد گاردنر، روانشناس معروف، اظهار داشت كه هوش به سادگی یك توانایی كلی واحد نیست.

در عوض، وی اظهار داشت كه در واقع چندین نوع هوش وجود دارد و افراد ممكن است در تعدادی از این زمینه‌ها نقاط قوتی داشته باشند.

برخی از متخصصان به جای تمرکز بر یک هوش عمومی و کلی که معمولاً به عنوان عامل g شناخته می‌شود، معتقدند که توانایی درک و ابراز احساسات می‌تواند نقشی برابر داشته باشد و اگر مهم‌تر نباشد، در چگونگی زندگی مردم نقش بسیار اساسی دارد.

تفاوت بین IQ (هوش شناختی) و  EQ (هوش هیجانی)

IQ و EQ چگونه اندازه‌گیری و آزمایش می‌شود؟ IQ یا ضریب هوشی عددی است که از یک تست هوش استاندارد به دست می‌آید.

در آزمون‌های اصلی ضریب هوشی، نمرات با تقسیم سن ذهنی فرد بر سن تقویمی و سپس ضرب آن عدد در 100 محاسبه می‌شود.

بنابراین، کودکی با سن ذهنی 15 و سن تقویمی 10 می‌تواند ضریب هوشی 150 داشته باشد.

امروزه در اکثر تست‌های ضریب هوشی نمرات با مقایسه نمره آزمون‌دهنده با میانگین نمرات سایر افراد در همان گروه سنی محاسبه می‌شود. ضریب هوشی بیانگر توانایی‌های خاصی است از جمله:

 • پردازش بصری و مکانی
 • دانش دنیا
 • استدلال سیال
 • حافظه فعال و حافظه کوتاه مدت
 • استدلال کمی

هوش هیجانی یا EQ به توانایی فرد در درک، کنترل، ارزیابی و ابراز احساسات اشاره دارد.

محققانی مانند جان مایر و پیتر سالووی و همچنین نویسندگانی مانند دانیل گلمن، کمک کرده‌اند تا جنبه‌هایی از ابعاد مختلف هوش هیجانی را روشن کنند و آن را به موضوعی داغ در زمینه‌های مختلف از مدیریت بازرگانی تا آموزش تبدیل کنند.

EQ با توانایی‌هایی از جمله موارد زیر مرتبط است:

 • شناسایی احساسات
 • ارزیابی احساس دیگران
 • کنترل احساسات خود
 • درک احساس دیگران
 • استفاده از احساسات برای تسهیل ارتباطات اجتماعی
 • ارتباط با دیگران

از دهه 1990، هوش هیجانی از یک مفهوم نیمه مبهم که در مجلات دانشگاهی یافت می‌شود، به یک اصطلاح مشهور در بین مردم تبدیل شده است.

اکنون می‌توانید اسباب‌بازی‌هایی خریداری کنید که ادعا می‌کنند به تقویت هوش هیجانی کمک می‌کنند یا بچه‌ها را در برنامه‌های یادگیری اجتماعی و عاطفی SEL که برای آموزش مهارت‌های هوش هیجانی طراحی شده‌اند، ثبت نام کنید.

در برخی از مدارس ایالات متحده، یادگیری اجتماعی و عاطفی حتی یک برنامه درسی است.

حال کدام یک مهم‌تر است؟

در یک برهه از زمان، ضریب هوشی IQ به عنوان تعیین‌کننده اصلی موفقیت تلقی می‌شد.

تصور بر این بود که سرنوشت افراد با ضریب هوشی بالا یک زندگی موفقیت‌آمیز و سرشار از موفقیت است، و محققان بحث کردند که آیا هوش محصول ژن‌ها است یا محیط (طبیعت در برابر پرورش).

با این حال، برخی از منتقدان دریافتند که هوش بالا هیچ تضمینی برای موفقیت در زندگی نیست. همچنین ممکن است مفهومی بسیار محدود باشد که بتواند طیف گسترده‌ای از توانایی‌ها و دانش بشر را در بر بگیرد.

ضریب هوشی یا IQ هنوز به عنوان یکی از عناصر مهم موفقیت شناخته می‌شود، خصوصاً در مورد پیشرفت تحصیلی.

افرادی که ضریب هوشی بالایی دارند، به طور معمول در مدرسه خوب عمل می‌کنند، اغلب درآمد بیشتری کسب می‌کنند و به طور کلی سالم‌ترند.

اما امروزه کارشناسان تشخیص می‌دهند که ضریب هوشی تنها عامل موفقیت زندگی نیست.

در عوض، این بخشی از مجموعه‌ای از تأثیرات است که شامل هوش هیجانی هم می‌شود. اکنون بسیاری از شرکت‌ها آموزش هوش هیجانی را الزامی می‌دانند و از آزمایشات EQ به عنوان بخشی از فرایند استخدام استفاده می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است که افراد دارای پتانسیل رهبری قوی همچنین از نظر عاطفی از هوش بیشتری برخوردار هستند و این نشان می‌دهد که EQ بالا کیفیت مهمی برای رهبران و مدیران تجاری محسوب می‌شود.

به عنوان مثال، یک شرکت بیمه کشف کرد که EQ می تواند نقشی حیاتی در موفقیت در عمل فروش داشته باشد.

مثلا این که نمایندگان فروشی که از نظر توانایی‌های عاطفی هیجانی مانند همدلی، ابتکار عمل و اعتماد به نفس رتبه کمتری دارند با متوسط حق بیمه 54000 دلار، سیاست‌های فروش را می‌فروشند و نمایندگانی که در معیارهای EQ رتبه بالایی دارند، به طور متوسط 114000 دلار سیاست‌هایی از این شرکت را می‌فروشند.

توانایی‌های هیجانی همچنین می‌تواند بر انتخاب‌هایی که مصرف‌کنندگان هنگام مواجهه با تصمیمات خرید انجام می‌دهند، تأثیر بگذارند.

دانیل کانهنمان روانشناس برنده جایزه نوبل دریافت که مردم ترجیح می‌دهند با شخصی که به او اعتماد دارند و دوستش دارند، کار کنند نه با شخصی که به او اعتماد ندارند، حتی اگر این کار به معنای پرداخت هزینه بیشتر برای یک محصول کم‌ارزش‌تر باشد.

آیا می‌توان هوش هیجانی را یاد گرفت؟

اگر هوش هیجانی بسیار مهم است، آیا می‌توان آن را آموزش داد یا تقویت کرد؟ طبق یک متاآنالیز که نتایج برنامه‌های یادگیری اجتماعی و عاطفی را بررسی می‌کند، پاسخ این سوال یک بله صریح است.

این مطالعه نشان داد که تقریباً 50٪ از کودکان ثبت‌نام شده در برنامه‌های SEL نمره پیشرفت بهتری دارند و تقریبا 40٪ میانگین نمره بهبود یافته را نشان می‌دهند. این برنامه‌ها همچنین با کاهش میزان تاخیر، افزایش حضور در مدرسه و کاهش مشکلات انضباطی مواجه بودند.

استراتژی‌های آموزش هوش هیجانی شامل آموزش شخصیت، الگوبرداری از رفتارهای مثبت، تشویق افراد به اندیشیدن در مورد احساس دیگران و یافتن راه ‌هایی برای همدلی بیشتر با دیگران است.

یک واژه خیلی خوب!

موفقیت در زندگی نتیجه بسیاری از عوامل است. IQ (هوش شناختی) و  EQ (هوش هیجانی) هر دو در موفقیت کلی و هم در سلامتی، احساس کامیابی و خوشبختی نقش دارند.

به جای تمرکز بر این که چه عواملی تأثیر غالب‌تری دارند، بهتر است یادگیری بهبود مهارت‌ها در چندین زمینه باشد.

علاوه بر تقویت توانایی‌های شناختی مانند حافظه و تمرکز ذهنی، می‌توانید مهارت‌های اجتماعی و عاطفی را نیز کسب کرده و بهبود ببخشید.

ترجمه از لینک:

https://www.verywellmind.com/iq-or-eq-which-one-is-more-important-2795287