خرده فروشی از طریق بازاریابی omnichannel چیست؟

چگونه می توانید با مشتریان خود تعامل داشته باشید؟ به آنها آموزش دهید و محصول خود را به آنها بفروشید؟ اجازه دهید در این مقاله شیرجه بزنیم در روند خرده فروشی بواسطه کانال های مختلف! حتما دو واژه ی خرده فروشی چند کاناله یا خرده فروشی از طریق بازاریابی امنی چنل را شنیده اید. این دو عبارت، دو رویکرد و استراتژی متفاوت در روند فروش هستند. اما از این بابت که موجب فروش محصول یا خدمات شما از طریق کانال های مختلف می شود به هم شباهت دارند.

ما در این مقاله سعی داریم شما را با این مفاهیم در دنیای بازاریابی محصول آشنا کنیم و آن را طی دهه های مختلف بررسی کرده و به تمامی سوالات ذهنی شما پاسخ دهیم.

 

بازاریابی تک کاناله در مقایسه با بازاریابی چند کاناله

بازاریابی تک کاناله در واقع یک مدل خرده فروشی سنتی است. این کار بواسطه ی فروش توسط یم کانال بازاریابی انجام می شود و بر روی یک سیستم تمرکز دارد. این نوع کسب و کارها یا بصورت آفلاین و حضوری و یا بصورت آنلاین و بر روی وبسایت فروش را انجام می دهند.

در ابتدا این مدل از فروش به موفقیتهای بسیاری دست پیدا کرد زیرا تمرکز روی یک کانال واحد ممکن است هزینه ها را به حداقل برساند و همچنین فروش را افزایش دهد. علاوه بر این، اگر یک ارائه دهنده بر بازار محصول یا خدمات خود تسلط داشته باشد این نوع استراتژی می تواند به آنها در حفظ فروش کمک کند.

با این حال، با ظهور عصر دیجیتال و بوجود آمدن کانال های فروش بیشتر ، یک فروش کانال با محدودیت های زیادی روبرو شد. مشتریان با استفاده از چندین کانال در فرآیند خرید احساس رضایت بیشتری داشته و به راحتی خرید را انجام می دهند.

omnichannel

در نتیجه ، یک استراتژی تک کاناله برای جذب مشتریانی که به طور فزاینده ای خواستار هستند، دیگر کافی نیست. این باعث می شود خرده فروشان از ترس عقب ماندن از مسابقه رشد و فروش ، تحت فشار تغییر شکل کار مدیریت فروشگاه خود و همچنین مدل های تجاری قرار بگیرند.

اینجاست که استفاده از استراتژی چند کاناله به عنوان یک رویکرد خرده فروشی جدید مطرح شد که می تواند با بهره گیری از عصر دیجیتال، مشتریان را با هر کانال انتخابی راضی کند. این مدل تجاری به سرعت صنعت خرده فروشی را تحت سلطه خود درآورد و به طور مداوم توسعه یافت.

استراتژی چند کاناله و حرکت به سوی استراتژی omnichannel (تمام کاناله)

خرده فروشی چند کاناله یک مدل تجاری است که با انقلاب دیجیتال متولد شده است.

خرده فروشانی که از این استراتژی استفاده می کنند، از طریق کانال های آنلاین و آفلاین گزینه های مختلفی برای خرید محصولات خود به مشتریان ارائه می دهند. بنابراین، خرید کالاها یا خدمات برای مصرف کنندگان انعطاف پذیرتر و راحت تر است، و همین به افزایش چشمگیر فروش کمک می کند.

یکی دیگر از مزایای این استراتژی این است که دسترسی 24 ساعته به مشتری ایجاد می کند، که به ایجاد وفاداری به برند کمک می کند. خرده فروشان همچنین از طریق بهبود تجزیه و تحلیل برای درک رفتارهای مصرف کننده از چند کانال بهره مند می شوند ، زیرا ایجاد تجربه شخصی مشتری در عصر دیجیتال ضروری است.

با این حال ، بسیاری از سوالات همراه با گسترش خرده فروشی چند کاناله ، از جمله چگونگی ایجاد یک تجربه یکپارچه از طریق کانال در مشتریان و اینکه می تواند به راحتی روند داخلی را کمک کند، افزایش یافته است.

با تقاضای بیشتر مشتریان، تحقق انتظارات آنها فراتر از توسعه زیرساختی خرده فروشان بود.

این کار با ایجاد یک تجربه یکپارچه از کانال های مختلف، در عین اطمینان از صحت و کارایی ، تقریباً غیرممکن بود.

به عنوان مثال، خرده فروشان مدیریت خرید از کانال های مختلف را دشوار می دانند یا با تحقق سفارش و تحویل سریع مشکل دارند. علاوه بر این، از آنجا که خرده فروشان از طریق کانال های مختلف با خریداران ارتباط برقرار می کنند و با همگام سازی داده ها در سیستم های جداگانه اشتباه گرفته می شود، خدمات مشتری نیز یک نگرانی بزرگ است.

omnichannel

خرده فروشان پذیرنده چند کاناله همچنین با مشکلات مربوط به روند داخلی مواجه شدند. زنجیره تأمین باید اولین و مهمترین موضوعی باشد که باید ذکر شود.

کانالهای بیشتری که در سیستم توزیع دخیل هستند به انبارهای موجود با دقت موجودی بالاتر احتیاج دارند، در حالی که استراتژی چند کاناله فاقد دید موجودی و مدیریت کارآمد چند انبار است. این امر باعث ایجاد شکاف عرضه و تقاضا شد که تقریباً غیرممکن است بدون سیستم مدیریت متمرکز بسته شود.

علاوه بر این، این مدل تجاری همچنین هنگام جمع آوری داده ها از کانال های جداگانه ، در تجزیه و تحلیل اندازه گیری مشکلاتی ایجاد شده و در نهایت منجر به یک استراتژی ناکارآمد شده است.

همانطور که چشم انداز خرده فروشی همچنان تغییر می کرد و به نظر می رسید چند کانال به محدودیت خود رسیده است، دنیای خرده فروشی مرحله جدیدی را به نام مدل خرده فروشی همه کاناله یا omnichannel در پیش گرفت.

خرده فروشی Omnichannel چندین کانال فروش را بهینه می کند و در عین حال سطح بالایی را در میان آنها ایجاد می کند.

مدل خرده فروشی همه کاناله یا omnichannel چیست؟

خرده فروشی Omnichannel یک مدل تجاری است که در آن تمام کانال های موجود کاملاً یکپارچه می شوند تا تجربه خرید یکپارچه را به مشتریان ارائه دهند.

این استراتژی خرده فروشی همه کاناله با مدیریت متمرکز داده ها فراهم می شود، به این معنی که تفاوت بین کانال ها، چه فیزیکی و چه آنلاین ، کاملا مشخص نیست.

در نتیجه، مشتریان می توانند همزمان با استفاده از کانالهای مختلف در فرآیند خرید خود، جستجوی خود را در یک کانال شروع کرده و خرید را در یک کانال دیگر به پایان برسانند. به آنها فرصت داده می شود تا خریدهای معمول خود را ایجاد کنند، که به نظر می رسد برای نسل جدیدی از مصرف کنندگان در قرن 21 جذاب تر باشد.

قابل توجه است که رویکرد خرده فروشی همه کاناله می تواند همزمان در کانال های فروش، مدیریت موجودی و استراتژی بازاریابی هم اتخاذ شود.

استراتژی omnichannel در برابر استراتژی چند کاناله! ارتقاء یا ابتکار؟

حتی اگر عقیده ای وجود داشته باشد که به نظر می رسد omnichannel توسعه چند کانال است، این دو استراتژی مدل های خرده فروشی بسیار متمایز و جداگانه ای هستند.

خرده فروشان با استفاده از استراتژی چند کاناله، راه های ارتباطی بیشتری را اتخاذ می کنند اما آنها را جداگانه مدیریت می کنند.

در همین حال ، خرده فروشی omnichannel به کسب و کارها یک مدیریت داده کاملا متمرکز در جهت همگام سازی کانال های موجود را می دهد ، فرقی نمی کند که آنها از یک تخصیص موجودی جداگانه یا یک استراتژی موجودی مشترک استفاده می کنند.

بنابراین ، خرده فروشی omnichannel به هنگام خرید مرزهای بین کانال ها ، یک خرید یکپارچه را برای خریداران به ارمغان می آورد.

علاوه بر این، استراتژی چند کاناله به خاطر خرده فروشان راه اندازی شده است، به طوری که آنها می توانند هرچه بیشتر محصولات را بفروشند. در حالی که مشتری مداری هسته اصلی خرده فروشی همه کانال است.

این بدان معناست که خرده فروشان برای بهینه سازی تجربه مشتری باید “مانند مشتری فکر کنند”. مشاغل Omnichannel خریداران بلند مدت را هدف قرار می دهند ، این بدان معناست که آنها بیشتر به جای رشد رشد فروش ، به بهبود سودآوری مشتری تمرکز می کنند.

نیازی به گفتن نیست که ما در حال تبدیل شدن به دنیای جدیدی از فرهنگ خرده فروشی همه کاناله هستیم که دارای نسل جدیدی از فروشندگان و خریداران همه چیز است.

منبع: magestore