اگر خاطرتان باشد، ما در قسمت قبلی این مقاله راجع به دانش صحبت کردیم و تفاوت آن با اطلاعات را بیان کردیم؛ همچنین گفتیم که تجارت دانش چیست؟ و چه عواملی باعث می شوند که ما بخواهیم از آن استفاده کنیم.

در ادامه این مقاله هم قصد داریم سایر جنبه های تجارت دانش را بیان کنیم.

پس با ما همراه باشید.

مزایای تجارت دانش

تجارت

شما می‌توانید تنها با استفاده از یک تلفن هوشمند و میکروفون، کارآفرین شوید.

برای این کار، شما می‌توانید دانش خود را تنها با ضبط یک فیلم به اشتراک بگذارید و آن را در یک دوره‌ی آنلاین منتشر کنید.

خوشبختانه، شما مجبور نیستید که در این راه هزینه‌های زیادی را صرف تبلیغات و حمل و نقل و… کنید.

یکی دیگر از مزایای تجارت دانش این است که این صنعت به کارآفرینان این امکان را می‌دهد تا کنترل کاملی بر روی محصولات تولیدشده توسط خودشان داشته باشند.

کارآفرینان می‌توانند قیمت‌ها را براساس ارزش‌های اعتقادی‌شان مشخص کنند و به هر تعداد که مایلند محصولاتشان را تولید کنند.

دیگر مزیتی که تجارت دانش دارد این است که به کارآفرینان این امکان را می‌دهد تا به‌جای این‌که بیشتر وقت خود را صرف انجام کارهای اداری کنند، به تولید محصولات جدید برای مخاطبان و مشتریانشان بپردازند.

انعطاف‌پذیری زیاد تجارت دانش باعث می‌شود تا شما در هرساعتی از شبانه‌روز که می‌خواهید، محصول خود را تولید کنید.

شما می‌توانید محصولات خود را براساس آنچه که فکر می‌کنید برای مخاطبانتان مفید است، شخصی‌سازی کنید.

مثلا شاید شما در ایجاد محتوای صوتی بهتر از ویدیو عمل کرده‌باشید و مخاطبان شما ترجیح دهند به‌جای تماشای ویدئوهای شما، پادکست شما را گوش دهند.

پس اگر شما از دید مخاطبانتان در زمینه‌ی محتوای صوتی عملکرد بهتری داشته‌اید دلیلی ندارد که این کار را انجام ندهید.

خوبی تجارت دانش این است که مخاطبان شما می‌توانند از طریق هر نوع دستگاهی که می‌تواند به اینترنت متصل شود به محصولات شما دسترسی داشته‌باشد.

هیچ کس مجبور نیست که در یک زمان خاص در یک مکان مشخص مانند کلاس و یا سالن کنفرانس و… حضور پیدا کند.

هر آنچه که برای تجارت دانش به آن نیاز دارید

تجارت

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، شما می‌توانید تنها با داشتن یک گوشی همراه و یک میکروفون تجارت دانش خود را راه بیاندازید.

بعدها ممکن است که تصمیم بگیرید روی تجهیزات بیشتری سرمایه‌گذاری کنید، به خصوص پس از این‌که سود خوبی به دست آوردید.

اما این را بدانید که برای تبدیل شدن به یک کارآفرین، شما نیازی به تجهیزات پیشرفته ندارید.

تلفن هوشمند و میکروفون به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید فیلم‌های آموزش محور را برای دوره‌های آنلاین خود ایجاد کنید.

استفاده از میکروفون صدای شما را بسیار شفاف‌تر می‌کند، که این باعث افزایش ارزش تولید هر ویدئو می‌شود.

پس از موفقیت در تجارت دانش، به چه چیزهایی نیاز دارید؟

ممکن است که شما بخواهید برای تهیه ویدئوهای خود بر روی تجهیزات نورپردازی سرمایه‌گذاری کنید یا این‌که استودیویی اجاره کنید.

شاید شما تصمیم بگیرید برای ایجاد محتوای پشتیبانی شده از تبلیغات تجاری آنلاین استفاده کنید یا این‌که از اینفلوئنسرها کمک بگیرید.

با وجود تمامی این کارها شما نباید در این راه تامل کنید، بهتر است که تمرکز خود را برروی تولید محتوای اولین دوره‌ی آنلاین بگذارید.

چگونه می‌توانیم در تجارت دانش موفق شویم؟

شروع کار شخصی هیچ‌وقت آسان نیست، اما تجارت دانش شاید یکی از ساده‌ترین راه‌ها با کمترین مانع ورود باشد.

در این‌جا ما برای شما چندین راه مختلف را معرفی می‌کنیم که می‌توانید از طریق آن‌ها در این صنعت به موفقیت چشمگیری دست یابید.

برگزاری دوره‌های آنلاین

تجارت

برگزاری دوره‌های آنلاین یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌های استفاده از تجارت دانش است.

محبوب‌ترین و موثرترین ابزار آموزشی برای تجارت دانش، ویدئو است؛ اما شما می توانید مطالب نوشتاری، محتوای صوتی، چک لیست و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید به یادگیری مشتریان شما کمک می‌کند تا سریعتر و کارآمدتر یاد بگیرند، ایجاد کنید.

از همه مهم‌تر این‌که شما می‌توانید مطالب دوره‌های آموزشی خود را از زمانی که افراد در دوره‌های آنلاین شما ثبت نام می‌کنند به‌صورت یک‌جا در اختیار آنان قرار دهید یا این‌که به‌منظور تعدیل در سرعت یادگیری آن را به مراتب در اختیار کاربرانتان قرار دهید.

برگزاری وبینارها

برگزاری وبینارها یکی از روش‌های‌ بسیار موثر و کارآمد تعامل با مخاطبان و همچنین تبلیغات است.

در طول وبینار، شما اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربرانتان قرار می‌دهید.

در پایان جلسه بهتر است که شما زمانی را به پرسش و پاسخ اختصاص دهید و در آخر برای شرکت‌کنندگان در وبینار تخفیف‌هایی را در نظر بگیرید (حالا این تخفیف می‌تواند تخفیف شرکت در وبینارهای بعدی باشد یا این‌که تخفیف خرید محصولات و یا استفاده از خدمات شما باشد)

شما می‌توانید برای یادآوری رویدادها و وبینارهای پیش‌رو به مخاطبانتان از ایمیل مارکتینگ کمک بگیرید.

توجه کنید که ممکن است برخی از افرادی که برای شرکت در وبینار ثبت نام کرده‌اند، در وبینار شرکت نکنند؛ بابت این موضوع نگران نباشید چرا که اگر تعداد اندکی از افراد در وبینار شما شرکت کنند شما باز هم می‌توانید به اهداف دلخواهتان دست یابید.

راه‌اندازی سایت

در تجارت دانش توصیه ما به شما این است که در کنار درآمدی که از طریق دانشتان به‌دست می‌آورید، وب‌سایتی داشته‌باشید تا بتوانید از طریق آن اطلاعاتی را به‌صورت رایگان در اختیار کاربرانتان قرار بدهید.

وب‌سایت شما می‌تواند به‌طور کلی شامل یک لندینگ پیج، صفحات درباره‌ی ما و تماس با ما و وبلاگ و… باشد.

این را بدانید که هرکار آفرینی به یک وب سایت اختصاصی نیاز دارد؛ چرا که اگر مخاطبان شما نتوانند به شما دسترسی پیدا کنند تجارت دانش شما با مشکل روبه‌رو می‌شود.

برگزاری کلاس و سمینار

برگزاری کلاس‌ها و سمینارها به شما این امکان را می‌دهد که به صورت حضوری با مشتریان خود ملاقات کنید و در تعامل باشید.

چون برگزاری رویدادهای حضوری با مشکلات زیادی همراه است، به‌خصوص امروزه که ما با بحران کرونا روبه‌رو هستیم به شما پیشنهاد می‌کنیم که از رویدادهای حضوری به عنوان مکمل دوره‌های آنلاین استفاده کنید.

نوشتن پست مهمان

شما می‌توانید به‌صورت مهمان برای سایت‌ها و وبلاگ‌های گوناگون نویسندگی کنید.

با این کار شما نه تنها به‌شیوه‌ای غیرمستقیم برند خود را تبلیغ می‌کنید بلکه ممکن است توجه مخاطبان جدیدی را نیز به خود جلب کنید.

شما باید هم در سایت‌های بزرگ و پربازدید و هم در وبلاگ‌های کوچک‌تر مطالبتان را انتشار دهید چرا که هردو این‌ها می‌توانند فرصت‌‌های خوبی برای تبلیغات برند شما در اختیارتان قرار دهند.

شما می‌توانید در انتهای پست خود لینکی به سایت خود قرار دهید و یا با گذاشتن یک بیوگرافی به شبکه‌های اجتماعی خود لینک بدهید.

نتیجه

دانش و اطلاعات دو چیز متفاوت از یکدیگرند.

این را بدانید که دیدگاه و تجربیات شخصی شما مختص شماست پس دانش شما ارزش این را دارد که آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.