بسیاری از ما ممکن است که با شنیدن نام «مربی» تصویری از یک انسان خردمند یا یک فرد کهن‌سال ریش سفید را تجسم کنیم.

در حقیقت، ریشه‌ی کلمه منتور یا همان مربی از کتاب معروف ادیسه‌ی هومر (Homer’s The Odyssey) گرفته شده‌است.

داستان از این قرار است که ادیسه قبل از اینکه به جنگ تروا برود پسر و تمام دارایی‌هایش را به دوست خود منتور (Mentor) می‌سپارد و منتور هم تلماخوس (Telemachus) پسر ادیسه را راهنمایی می‌کند و تجربیات و دانشش را در اختیار او قرار می‌دهد.

اما منتور واقعا به چه کسی می گویند؟

منتور

امروزه، بسیاری از ما در محل کارمان از منتور چنین یاد می‌کنیم که منتور به کسی می‌گویند که دارای تجربه و دانش بیشتری است و تمایل دارد که این دانش و بینشش را در اختیار همکاران تازه‌کار و بی‌تجربه خود قرار دهد.

به‌تازگی، این واژه دیگر فقط به شرکت‌ها، کسب و کارها و استارتاپ‌ها محدود نمی‌شود و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها و خدمات تجاری و غیرتجاری را در بر می‌گیرد.

اکثر کارآفرینان موفق، بیشترین سهم موفقیت خود را به کمک‌ها و راهنمایی‌های بیزینس منتورشان نسبت می‌دهند.

به عنوان مثال، ریچارد برانسون (Richard Charles Nicholas Branson)، کارآفرین و بنیانگذار گروه شرکت‌های ویرجین، هنوز هم از راهنمایی‌ها و حمایت‌های فردی لیکر (Frederick Alfred Laker)، کارآفرین و  بنیانگذار شرکت هواپیماییLaker Airways ، به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل اصلی موفقیتش یاد می‌کند.

یک بیزینس منتور می‌تواند شما را در تصمیم گیری‌های دشوار راهنمایی کند، به روش‌هایی برای بهبود تجارتتان بهتان پیشنهاد دهد و با پرسیدن سوالات سخت و چالش‌برانگیز، انگیزه‌ی شما را برای دستیابی به سطوح بالاتر عملکرد افزایش دهد.

علاوه بر این، کار با یک بیزینس منتور به شما کمک می‌کند تا از طریق بحث و گفتگوی بی طرفانه و عینی، نسبت به مشکلات دیدگاه تازه‌ای کسب کنید و بتوانید بهتر و راحت‌تر تصمیم بگیرید.

از مزایای وجود یک بیزینس منتور در کنار شما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش ریسک‌پذیری در تصمیم‌گیری‌های شغلی:

بررسی گزینه‌های مختلف در هنگام تصمیم‌گیری هنگامی آسان‌تر می‌شود که شخصی نگرانی‌های شما را کاملا درک کرده و آن‌ها را با دیگران هم به اشتراک بگذارد.

  • بهبود سطح انرژی شما

وجود شخص دیگری در کنارتان که به شما انگیزه بدهد و موفقیت‌های شما را نیز با دیگران به اشتراک بگذارد می‌تواند نتایج خارق‌العاده‌ای را با خود به دنبال داشته باشد.

  • پدیدار شدن فرصت‌های جدید

انجام اقداماتی مهم و رویکردهای اساسی می‌تواند منجر به خلق فرصت‌های تجاری جدید شود و درنتیجه بر روی میزان درآمد و سود شما تاثیر بگذارد.

با صرف تمرکز، وقت و انرژی بیشتر، تلاش برای خلق فرصت‌های جدید اکنون به واقعیت تبدیل می‌شود.

 

به‌طور کلی، بیزینس منتور شما باید فرد باتجربه‌ای باشد که در مواقع لزوم تجربیات کاری و شخصی‌اش را در اختیار شما بگذارد و از طرفی هم شما بتوانید کاملا به او اعتماد کنید و تمامی موضوعات و مشکلاتتان را با او در میان بزارید.

بیزینس منتورینگ یک تجربه سودمند و مثبت است، که نه تنها به رشد تجاری شما بلکه به پیشرفت و توسعه فردی شما نیز کمک شایانی می‌کند.

موفقیت شما بستگی به اقدام شما دارد.

شما می‌توانید از همین الان اقدام کنید و از یکی از منتورهای برتر کسب و کار خود، در خواست مشاوره و راهنمایی کنید.

بیزینس منتور چگونه به ما کمک می‌کند تا تجارت خود را رشد و ارتقا دهیم؟

بیزینس منتور شما هیچ‌ هدفی جز کمک به شما برای رسیدن به موفقیتتان ندارد.

بیزینس منتورها افراد حرفه‌ای با توانایی‌های بالایی هستند که علاوه‌بر اینکه در تجارت خودشان به موفقیت‌های چشمگیری رسیده‌اند به بسیاری از صاحبان کسب و کارهای دیگر نیز کمک می‌کنند تا آن‌ها نیز به رشد اقتصادی و موفقیت‌های چشمگیری دست یابند.

مزایای استفاده از بیزینس منتور چیست؟

یک بیزینس منتور به شما کمک می‌کند تا دید وسیع‌تری نسبت به آینده‌تان داشته باشید و نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهایی را که ممکن است حواستان به آن‌ها نباشد را به‌خوبی شناسایی کنید.

بیزینس منتور شما می‌تواند ایده‌های ناب و خلاقانه‌ای را به شما ارائه دهد.

یک تجارت موفق و رو به رشد چالش‌های جدیدی مانند استخدام نیروی جدید، جذب سرمایه و ورود به بازارهای جدید را با خودش به همراه دارد.

یک بیزینس منتور می‌تواند در این رابطه پشتیبانی ویژه‌ای را به شما ارائه دهد، تجربیات مرتبطش از سایر صنایع و کسب و کارها را با شما به اشتراک بگذارد و در برابر مشکلات و خطراتی که در سر راه شما وجود دارد شما را آگاه سازد.

بیزینس منتور به شما کمک می‌کند تا شبکه تجاری خودتان را  گسترش دهید.

به این نکته توجه کنید که بیزینس منتورها، مربیان با تجربه‌ای در حوزه‌ی کسب و کار شما هستند که دانش و تجربیاتشان را در اختیار شما قرار می‌دهند و نمی‌توانند جای حسابداران، وکلا یا مدیران بانکی را بگیرند.

داشتن یک بیزینس منتور به طور خودکار همه‌ی چالش‌های شما را برطرف نمی‌کند؛ در نهایت این شما هستید که باید کار اصلی و نهایی را انجام دهید.

بیزینس منتور به شما کمک می‌کند تا اهداف و نقاط عطف کارتان را مشخص کنید و نسبت به تحقق اهدافتان اقدامات موثری را انجام دهید.

یک مربی به شما کمک می کند اهداف و نقاط عطفی را تعیین کنید و همچنین شما را نسبت به تحقق آنها پاسخگو بداند.

چرا ما به یک بیزینس منتور نیاز داریم؟

منتور

اگر می‌خواهید هر روز بهتر از دیروز باشید، به یک بیزینس منتور در کنارتان احتیاج دارید.

در واقع، به بیان خیلی ساده، اگر هر روز به انجام همان کارهای قبلتان ادامه دهید، همان نتایج را کسب خواهید کرد.

داشتن یک بیزینس منتور در کنارتان موجب می‌شود تا ایده‌های جدیدی را امتحان کنید.

آن‌ها فقط شما را به انجام برخی کارها تشویق خواهند کرد و هیچ اصراری برای انجام مداوم یک سری کارها ندارند و این ویژگی نه تنها برای شما بلکه برای تجارتتان هم مفید واقع می‌شود.

گفت‌و‌گو درمورد موفقیت‌ها و مشکلات تجاری، با کسانی که قبلا در همان موقعیت شما بودند، می‌تواند بسیار سودمند باشد.

رفتار بیزنس منتورها در محل کار چگونه است؟

یک بیزینس منتور حرفه‌ای همیشه به اصول اخلاق کاری[1] پایبند است و هیچ‌گاه احساسات شخصی‌اش را در مسائل کاری‌ دخیل نمی‌کند.

بیزنس منتور، مسائل تجاری و محرمانه شما را بدون دخالت احساسات شخصی‌اش اداره خواهد کرد.

تفاوت بیزینس منتور (Mentor Business) و بیزینس کوچ (Business Coach) در چیست؟

گرچه ترجمه هردو این کلمات در زبان فارسی به معنی مربی است اما آن‌ها با یکدیگر متفاوت‌اند.

بیزینس منتور به کسی می‌گویند که دانش کسب و کار خاصی را دارد و برای راهنمایی شما دانش و تجربیاتش را در اختیارتان قرار می‌دهد.

در حالی که یک بیزینس کوچ کسی است که از تکنیک‌های مختلف و سوالات هدفمند گوناگونی استفاده می‌کند تا شما بتوانید استعدادهای ذاتی خود را هرچه بهتر بشناسید، آن‌ها را پرورش دهید و از داشته‌هایتان به نحو احسن استفاده کنید.

در واقع، کوچینگ فرآیندی است که در آن فرد به کمک بیزینس کوچ از چیزی که هست به چیزی که می‌خواهد تبدیل شود.

بیزینس کوچ همچنین به شما کمک می‌کند تا روش‌های جدیدی برای استفاده از آن در حالی که انگیزه ایجاد می کنید ، پیدا کنید.

چگونه می‌توانیم بیزینس منتورمان را انتخاب کنیم؟

نکته‌ی بسیار مهمی که در وهله‌ی اول باید به آن توجه کنید این است که شما باید از وجود یک بیزینس منتور در کنارتان خوشحال باشید.

نیازی نیست که بیزینس منتور شما فقط در حوزه کاری و صنعت شما دانش و تجربه کافی داشته‌باشد.

شما به اندازه‌ی کافی در صنعت خودتان خوب هستید فقط باید مطمئن شوید که بیزینس منتور شما از دانش بالایی برخوردار است و می‌تواند به‌خوبی از پس چالش‌های شما بر بیاید و آن‌ها را درک کند.

برای این که از راهنمایی‌های بیزینس منتور خود حداکثر استفاده را ببریم چه کار کنیم؟

منتور

برای این که از راهنمایی‌های بیزینس منتورتان حداکثر استفاده را ببرید، ابتدا باید خودتان را برای پذیرش تغییراتی بزرگ آماده کنید.

آماده روبه‌رو شدن با هرگونه چالشی باشید و برای موفقیت خود، اقدامات جدیدی را امتحا کنید.

شما باید هفته خود را برای ملاقات با مربی خود اختصاص دهید و وقت خود را برای ارائه برنامه عملیاتی که توافق کرده اید متمرکز کنید. ما تضمین می کنیم اگر در جهت رسیدن به اهداف خود اقدام مداوم انجام دهید ، موفق تر از امروز خواهید بود!

آیا در مسیر بیزینس منتورینگ خطری ما را تهدید می‌کند؟

نگران نباشید در فرآیند بیزینس منتورینگ هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی‌کند.

در فرآیند بیزینس منتورینگ، شما بر تصمیماتی که می‌گیرید کاملا آگاهید؛ هیچ کس قصد ندارد به شما بگوید چه کاری را انجام دهید یا چگونه مشاغل خود را اداره کنید.

بیزینس منتور فقط به شما کمک می‌کند تا در راه رسیدن به اهدافتان از روش‌ها و ایده‌های بهتری استفاده کنید.

همچنین، شما در این فرآیند دربند هیچ گونه توافق طولانی مدتی نیستید. زمان این کار تنها به نتایجی که حاصل می‌شود بستگی دارد.

اگر شما متوجه شوید که از همکاری و تعامل خود با بیزینس منتورتان نتایج‌ مطلوبتان را به دست نمی‌آورید هر زمان که بخواهید می‌توانید فرآیند منتورینگ را تمام کنید.

نتیجه

فراموش نکنید که راز واقعی این کار تمرکز و اقدام است! بنابراین، از همین الان شروع کنید و کارهایی را انجام دهید تا شما را به اهدافتان نزدیک‌تر کند.


[1] اخلاق کاری شامل پایبندی به اصول، وظایف و استانداردهای رفتار فردی و سازمانی می‌باشد.