برای اینکه بتوانید یک استارتاپ یا استارت آپ (startup) موفق راه اندازی کنید این سه مورد را فراموش نکنید. اکثر استارتاپ هایی که شکست می خورند معمولا در عمل کردن به یکی از سه مورد زیر دچار کم کاری می شوند:

  • هر چقدر که می توانید هزینه ها را کمتر کنید
  • پیدا کردن یک شریک و بنیان گذار که عضوی از تیم باشد
  • ایده تولید محصول یا خدماتی که مشتری ها واقعا به آن علاقه داشته باشند

کمبود جامعه و رفع نیاز به عنوان یک رمز موفق در راه اندازی یک استارتاپ

فکر کنید و به اطراف خود خوب نگاه کنید و ببینید جامعه به چه چیزی نیاز دارد که می توان آن را با ترکیبی از تکنولوژی و فرآیندهای کسب و کار برطرف کرد.

ساخت نسخه اولیه

اگر ایده خوبی دارید یک نسخه اولیه و اصطلاحا دمو را بسازید. همیشه افراد زیادی هستند که بهترین ایده ها را برای راه اندازی استارتاپ یا استارت آپ مئفق دارند. اما چون نسخه های اولیه از آن را ارائه نمی دهند این ایده ها هیچوقت اجرایی نمی شوند.

نسخه اولیه را به چندین نفر نشان دهید

نمونه اولیه خود را به چندین نفر نشان دهید و نظر آنها را بپرسید. بهتر است در این مرحله حداقل صد نفر انتخاب کنید و نمونه اولیه خود را به آنها نشان دهید. این صد نفر را نشناسید بهتر است؛ یعنی از میان افراد کاملا ناشناس انتخاب های خود را انجام دهید تا به یک بازخورد مناسب برسید. اگر ممکن است این فرآیند را چندین بار تکرار کنید اگر بازخورد بسیار مناسبی گرفتید شانس بیشتری برای موفقیت دارید.

استارتاپ

به فکر شریک و بنیان گذار باشید

اگر از طریق مراحل بالا نتایج خوبی را در نمونه اولیه کسب کردید این نکته مثبتی است و می توانید ایده خود را توسعه دهید در این مرحله با شریک خود صحبت کنید و شرکت خود را ثبت کنید.

به دنبال سرمایه گذار باشید

اگر هزینه کافی برای تولید محصولات یا معرفی خدمات و برند خود ندارید بهتر است از سرمایه گذاران کمک بگیرید تا در مراحل عملی کردن ایده در کنار شما باشند.

شاید در این مرحله شتابدهنده ها گزینه ی مناسبی برای شما باشند چون نمونه اولیه محصول شما نتیجه بهتی کسب می کند. از این مرحله به بعد باید روی کسب و کار خود متمرکز شوید نظر کاربران را جلب کنید از انتقادات و پیشنهادات آنها برای بهتر شدن استفاده کنید، راهکارهای مختلف را امتحان کنید، نواقص را برطرف کنید، به فکر توسعه باشید تا موفقیت را تجربه کنید و صاحب استارتاپ موفقی شوید.

عوامل اصلی در موفقیت و راه اندازی یک استارتاپ با محصول موفق

به طور کلی ما برای ایجاد یک محصول ارزشمند در استارتاپ خود با مفاهیم زیر در ارتباط خواهیم بود:

  • محصول
  • خلق کردن یک محصول
  • عالی بودن
  • در سطح جهانی بودن یک محصول

بیایید با محصول بیشتر آشنا شویم:

وقتی صحبت از مفهوم محصول می شود شاید به طور نا خودآگاه ذهن خود را به سمت کالا یا خدمات سوق دهیم! ااما در تعریف محصول به رویدادهایی توجه می شود. اما به چه صورت؟

به عنوان مثال وقتی که یک فدراسیون مانند فدراسیون فوتبال می آید و حق پخش تلویزیونی خود را می فروشد در واقع با این عمل یک رویداد را به فروش می رساند.

بهتر است بدانید که یک محصول می تواند شامل آدم ها نیز شود:

به عنوان مثال با حضور در انتخابات، در واقع دارید آدم ها را می فروشید.

بهتر است بدانید که یک محصول می تواند شامل اطلاعات نیز باشد:

به عنوان مثال وقتی داریم اطلاعات مربوط به بانک مشتریان یک صنعت در یک حوزه خاص را در فضای اینترنت به فروش می رسانیم در واقع داریم اطلاعات را به فروش می رسانیم.

در واقع آموختیم هر جا صحبتی از یک محصول می شود به یاد آوریم که در حال اشاره به همه این زیر مجموعه ها (اطلاعات، آدم ها و…) هستیم.

بیایید با خلق کردن محصول بیشتر آشنا شویم:

ما با خلق کردن در واقع داریم یک چیزی را از هیچ ایجاد می کنیم! خلق کردن می تواند استوار بر یک ایده خلاق باشد یا می تواند ماحصل یک طرح مفهومی باشد. بهتر است بدانید فی مابین دو واژه خلق کردن و مونتاژ کردن تفاوت بسیاری وجود دارد. شما وقتی یک محصول را خلق می کنید در واقع یک چیزی را در مقابل رقبای خود ارائه کرده اید که آنها آن چیز را ندارند.

استارتاپ

Light Bulb Ideas Creative Diagram Concept

بیایید با عالی بودن بیشتر آشنا شویم:

در تعریف مفهوم عالی بودن آمده است که چیزی که واقعا خوب باشد! اما اگر بخواهیم به این واژه از مفهوم کسب و کار نگاه کنیم می توانیم تعریف زیر را برای آنها به کار ببریم:

یک محصول عالی محصولی است که بیشترین ارزش را برای مشتری ایجاد کند.

وقتی ما چیزی را خریداری می کنیم یعنی ارزش آن را پذیرفته ایم. اگر از منظر عام به این مطلب نگاه کنیم که ارزش یعنی چی؟! شاید این تعریف برای آن در ذهن ما خطور کند:

مقدار پولی که برایش دادم در مقابل چیزی که به دست آوردم متناسب بود.

مفهوم ارزش واقعا همین است. وقتی که ما کالا یا خدماتی را در قالب یک محصول تهیه می کنیم در واقع هزینه های مستقیم یا غیر مستقیم برای آن پرداخت می کنیم. در طرف مقابل مجموعه ای از منافع مستقیم و غیر مستقیم قرار دارد.

منفعت مستقیم یعنی بدست آوردن محصول مورد نظر.

منفعت غیر مستقیم را در قالب یک مثال ساده شرح می دهیم:

وقتی که شما یک خودرو را خریداری می کنید هر وقت که بخواهید به هر کجا که دلتان خواست در کمال آرامش و امنیت می توانید بروید و از این بایت امنیت خاطر خواهید داشت. اگر هزینه های مستقیم و غیر مستقیم را از منافع مستقیم و غیر مستقیم کم کنید آنچه برای شما می ماند ارزش نام دارد.

اگر بخواهیم یک محصول عالی در استارتاپ خود راه اندازی کنید باید تلاش کنید تا بیشینه ارزش را برای آن محصول ایجاد نمایید. اما ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود چطور می شود بیشینه ارزش را برای محصول ایجاد کرد؟

گام اول این است که منابع موجود در سازمان، استارتاپ خود شامل منابع مالی، انسانی، اطلاعاتی، ارتباطی و… را بدرستی بشناسید. یکی از مشکلات عدیده در یک استارتاپ و کسب و کار نوپا این است که گاهی ما واقعا منابع سازمان خود را نمی شناسیم یا به ارزش واقعی آن ها واقف نیستیم.

از طرفی باید محیط استارتاپ خود را به خوبی بشتاسیم محیط یک استارت آپ یا به عبارتی کسب و کار نوپا مجموعه ای از عواملی هستند که اگر چه می توانند بر کسب و کار شما تاثیر بگذارند اما توان تاثیر گذاری مستقیم بر آنها را نداریم.

بیشتر بدانید

تمام سازمان ها و تمام مدیران کسب و کارهای نوپا و استارت آپی، در دل هر رویدادی به دنبال فرصت می گردند. اما قرن جدید دوران فرصت جویی هوشمندانه است. فرصت جویی هوشمندانه آن است که بیشینه منافع را برای شما تامین کند. برای بدست آوردن چنین توانایی ما نیازمند تفکر استراتژیک هستیم. تفکر استراتژیک به ما توان سواری برای موج تغییرات سریع و متنوع امروزی را می دهد.

در کلاس جهانی بودن یا در سطح عالی بودن یک محصول استارتاپی چیست؟

در تعریف در کلاس جهانی بودن یا در سطح عالی بودن یک محصول می توانیم بگوییم که تمام مردم، با دین های مختلف، فرهنگ ها، زبان ها و ملیت هایی مختلف بخواهند با اراده خود از یک محصول با رضایتمندی استفاده کنند.

مشتریان یک محصول در صورتی که جزء گروه مشتریان هدف محصول باشند تنها یک هدف را دنبال می کنند:

من فقط همین محصول را می خواهم تحت هر عنوانی!

در کلاس جهانی بودن یا در سطح عالی بودن یک محصول استارتاپی موارد مختلفی دخیل خواهد بود از جمله نام گذاری محصول!