۱۶ درصد از کل فروش فروشگاه های ایالت متحده در سال۲۰۱۹ به صورت الکترونیکی انجام شده اند، و برنامه هایی ترتیب داده شده اند تا خرید آنلاین در سال ۲۰۲۰ و پس از آن رشد بیشتری داشته باشد. کسب و کارهایی که به طور کامل از کانال های فراگیر استفاده نمی کنند آسیب پذیرتر هستند – اینکه مشتری بخواهد خودش انتخاب کند که به چه طریقی از شما خرید کند کاملا طبیعی است، تعداد مشتریان این چنینی به طور ویژه با وجود اعمال مقرراتی چون “در خانه بمانیم” افزایش یافته است.

واضح است که بعد از آن، خرده فروشانی که درصدد ارتقاء کسب و کارشان در دراز مدت هستند باید در فکر راه اندازی یک فروشگاه آنلاین برای تکمیل فروش داخل مغازه باشند.

اما وب سایتی که طراحی ضعیفی داشته باشد نتیجه ی پایانی دلخواه را در پی نخواهد داشت: یک وب سایت پیچیده، منقطع یا وب سایتی با طراحی و برنامه ریزی ضعیف منجر به کاهش میزان فروش می شود.

اما خوشبختانه، برای داشتن یک فروشگاه آنلاین حرفه ای، با طراحی زیبا که مورد پسند مشتریان واقع شود نیازی نیست خودتان برنامه نویسی بدانید.

پلتفرم های میزبان تجارت الکترونیک اغلب گلچینی از تم های مناسب برای یک فروشگاه با منتخبی از تم های از پیش ساخته شده با کیفیت بالا که می توانند شخصی سازی شوند دارند.

با این حال هنوز هم سوال اصلی بی جواب مانده است: اینکه چطور می توانید بهترین تم را برای وب سایت فروشگاهتان انتخاب کنید؟

در این مقاله، به شما آموزش می دهیم که چگونه با بررسی موارد زیر می توانید مناسب ترین تم را برای وب سایتتان انتخاب کنید:

 • مواردی که برای تم یک وب سایت ضروری هستند
 • چطور بفهمیم که چه قابلیت های دیگری را باید در وب سایت خود اعمال کنیم
 • ایجاد تم

خب بریم سر اصل مطلب!

مواردی که برای تم یک وب سایت ضروری هستند

مهم نیست چه چیزی را به چه کسی می فروشید، درهرصورت مواردی هستند که از ملزومات تم یک وب سایت محسوب می شوند.

 • کارکردهای پایه ی تجارت الکترونیک، مثل سبد خرید:

 • به هرحال شما که نمی خواهید یک وبلاگ بنویسید! (اگرچه امکان دارد برای شما مهم باشد که تم وب سایتتان قابلیت وبلاگ نویسی داشته باشد – در فرصتی دیگر حتما به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.)
 • وب سایت شما باید هم روی دسکتاپ و هم روی تلفن همراه عمل کند:

 • یک چهارم کل خریدهای آنلاین در سال ۲۰۱۹ به وسیله ی تلفن همراه انجام شده اند. مطمان شوید که مشتری می تواند هم از طریق دسکتاپ و هم به وسیله ی تلفن همراه به وب سایت شما دسترسی داشه باشد.
 • یک سیستم هدایت و دسترسی قابل فهم:

 • اگر دسته بندی محصولتان به گونه ای باشد که دسترسی به آن هنگام سرچ در موتور جستجو به راحتی امکان پذیر نباشد، خرید کردن از آن نیز به سهولت انجام نمی شود. اگر درک چگونگی عملکرد سیستم هدایت و دسترسی یک تم برایتان مشکل است تم دیگری را انتخاب کنید. در بهترین حالت، نوار پیمایش وب سایت شما برروی سیستم طبقه بندی کالاها اثر می گذارد.
 • بارگذاری سریع:

 • تمی که طراحی خوب اما عملکرد کندی داشته باشد مشتری را فراری می دهد. به دنبال تمی باشید که هم روی دسکتاپ و هم روی موبایل به سرعت بارگذاری شود. سرعت سایتتان را تست کنید و مطمان شوید که در سریع ترین حالت ممکن لود می شود. زمان پیشنهادی گوگل برای بارگذاری هرسایت زیر ۳ ثانیه است.
 • یکپارچه سازی گوگل فونت:

 • از همه ی این ها گذشته، شما می خواهید فونتی انتخاب کنید که روی دستگاه مشتریان به خوبی نمایش داده شود و زمان بارگذاری را نیز افزایش ندهد.
 • نوار سرچ:

 • برای مشتریانی که نمی توانند چیزی که به دنبالش هستند را پیدا کنند خرید کردن بدون نوار سرچ سخت تر خواهد بود.
 • موقعیت ها:

 • پیدا کردن آدرس و ساعات کاری فروشگاه های شما باید برای مشتری راحت باشد تا اگرتمایل داشتند به صورت حضوری خرید را انجام دهند. این اطلاعات باید دائما به روز رسانی شوند – یک پلتفرم تجارت الکترونیک مثل اکسیر که به صورت خودکار ساعات کاری شما را از طریق سیستم POS هماهنگ کند، به شما کمک می کند تا همه ی این کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

اگر وب سایتی قابلیت های ذکر شده را داشته باشد، خریدی بسیارعالی و کاربردی را تجربه خواهید کرد.

از اصول اولیه عبور می کنیم

وب سایت

برای اینکه تعداد بهترین تم ها برای وب سایت فروشگاهتان را محدود کنید، باید این سه سوال را از خودتان بپرسید:

۱. موقعیت فروشگاه های دیگر در حوزه ی کسب و کار شما در میان مشتریان چگونه است؟

بیایید به مدت یک دقیقه جواهر فروشی را تصور کنیم که طراحی تم وب سایتش توسط یک فروشگاه سخت فزاری ایجاد شده است، خب قاعدتا وب سایت خوبی از آب درنخواهد آمد، اینطور نیست؟

قطعا انجام یک برندینگ هوشمندانه می تواند نتایج موفقیت آمیزی را رقم بزند، اما داشتن یک سایت مرجع و البته فوق العاده در زمینه ی فروش حلقه های نامزدی جایگاه بسیار خوبی است. شما احتمالا قصد دارید حس متفاوت دیگری به جواهر فروشی خود بدهید، بنابراین در طراحی وب سایتتان این مورد را درنظر بگیرید.

بهترین راه برای اینکه یاد بگیرید چطور انگیزه و احساس به خصوصی که می خواهید مشتریانتان داشته باشند را ایجاد کنید این است که ببینید بقیه ی افراد در حوزه ی کسب و کار شما چه عملکردی دارند. به عنوان مثال، اگر می خواهید فروشگاه لوازم منزل خود را به صورت آنلاین نیز داشته باشید، از سایت های رقبای خود در زمینه ی فروش لوازم منزل و برندهای معروف بازدید کنید.

لیستی از تمام قابلیت هایی که هرکدام از این وب سایت ها دارند تهیه کنید، سعی کنید به چیزی بیشتر از رنگ و فونت توجه کنید، چراکه انتخاب چنین مواردی کاملا دست خوتان است و می توانند شخصی سازی بشوند.

لیست شما باید چیزی شبیه به این باشد:

 • اسلایدشو پیشرفته
 • ارائه ی محصولات ویژه همراه با توضیحات
 • زمان بندی معاملات روزانه
 • منو بار افقی
 • لیستی که مشتریان درلحظه خواسته های خود را در آن قرار می دهند
 • پاپ آپ های خبری
 • چت زنده
 • صفحه ی محصولات با منوهای کشویی
 • پیشنهادات محصول با توجه به خصوصیات و نیاز مشتری

۲. می خواهم تم وب سایتم روی مشتریان چه تاثیری بگذارد؟

لیستتان را بردارید و قابلیت ها را مرور کنید. فکر می کنید چرا سایت هایی که سرچ کردید از این قابلیت ها استفاده کرده اند؟ خودتان را جای مشتریانی بگذارید که از سایت شما بازدید می کنند. احساس شما در مورد هرکدام از این قابلیت ها چه خواهد بود؟ به عنوان مثال، یکی از قابلیت هایی که در لیست خود آورده ایم زمان بندی معاملات روزانه است. اگر یک فروشگاه لوازم منزل با محصولات گران قیمت و با کیفیت داریم، چنین قابلیتی بی فایده و بی ربط خواهد بود – بنابراین به آن احتیاجی نداریم و اعمال آن در تم وب سایتمان لزومی ندارد.

وب سایت

درعین حال، داشتن یک اسلایدشو پیشرفته برای نمایش محصولات خیلی بهتر از داشتن یک هدر (سرصفحه) ثابت است.

فروشگاه لوازم منزل درجه یک فرضی ما ممکن است لوازم آشپزخانه، حمام و لوازم مربوط به تفریح خارج از منزل را به فروش گذاشته باشد. بنابراین نمایش اسلایدی هرکدام از اقلام منتخب در هر دسته در هدر وب سایت کاربردی خواهد بود. به طور مثال، ممکن است یک فروشگاه آنلاین با تمرکز محدود که یک نوع ابزار و وسیله ی خاص را می فروشد نیازی به اولویت بندی این قابلیت ها نداشته باشد.

علاوه براین، به چیزهایی که خودتان می خواهید اما در سایت های رقیب ندیده اید نیز فکر کنید.

اگر هیچکدام از سایت هایی که بررسی کردید از قابلیت سئو برای جذب بازدید کننده ی بیشتر استفاده نکرده اند و اگر دوست دارید به صورت منظم پست هایی را در وبلاگ خود منتشر کنید، تمی که پیش نمایش وبلاگ شما در صفحه ی اصلی را پشتیبانی می کند برای وب سایتتان بهتر است. در این صورت از دیگران متمایز می شوید و مشتریانتان به آسانی پست های شما را پیدا خواهند کرد.

تعداد قابیلت هایی که برای شما ارجحیت دارند را به ۳ تا ۵ قابلیت محدود کنید و دلیلتان برای انتخاب هرکدام از آنها را مشخص کنید. حالا وقتی دنبال تمی برای وب سایتتان هستید، می دانید که نباید تحت تاثیر زیبایی ها قرار بگیرید – چراکه نکات مهم و حیاتی مورد نیاز برای تم وب سایتتان را می دانید.

اگر درگیر محدود کردن لیستتان هستید، به نحوه ی عملکرد کسب وکارتان فکر کنید.

اگردسته بندی محصولاتتان تنوع زیادی دارد، به تمی نیاز دارید که این دسته بندی ها را در صفحه ی اصلی به صورت هایلایت نشان دهد، یا تمی که از یک منوی بزرگ برای راهنمایی مستقیم مشتریان استفاده کند.

اگر محصول شما جزئیات زیادی دارد – مثل کفش های ورزشی یا جواهرات – هدرهایی با تصاویر بزرگ و با حجم بالا را در اولویت قرار بدهید. اگر فروشگاه شما روی فروش تعدادی محصول خاص تمرکز دارد، به دنبال تم هایی باشید که می توانند با استفاده از استایل مینیمال و بدون اینکه ظاهر سایتتان بهم ریخته دیده شود محصولات را در معرض نمایش قرار دهند.

۳. بودجه ی من چه قدر است؟

تعیین میزان احتمالی بودجه از همان ابتدا ایده ی خوبی است، اما درعین حال نباید شروع کنید به پیدا کردن تمام تم هایی که با این میزان بودجه می توانید خریداری کنید. به این خاطر که به سختی توانستید تعداد تم های مناسب برای وب سایتتان را محدود کنید – به علاوه، مقرون به صرفه بودن تنها فاکتوری نیست که باید درنظر بگیرید.

ایجاد تم

برای انتخاب تم وب سایت خود آماده اید؟ عالیه! وارد تم استور مناسب با سایتتان بشوید و دنبال دمو یا پیش نمایشی از تم هایی باشید که از میان قابلیت های مورد نیاز شما تعداد بیشتری را دربرمی گیرند. با سایت کار کنید و خودتان را جای مشتری بگذارید. اگر تمی تمام موارد مدنظر شما را داشت اما تجربه ی کاربری خوبی را انتقال نمی داد، فراموشش کنید – این تم را از لیست گزینه های خود حذف کنید.

زمانی که تم خود را انتخاب کردید، در عکسبرداری محصولتان کم نگذارید. شما بهترین تم ممکن را برای مشتریان اعمال کرده اید، بنابراین کار را با انتخاب تصاویری که مشتری نتواند چشم از آنها بردارد تمام کنید.

در آخر…

رنگ هایی را انتخاب کنید که با ساختار زیبایی شناسانه ی فروشگاهتان هماهنگ هستند و کنتراست زیادی دارند. می توانید از این تضاد (کنتراست) استفاده کنید تا مشتری چیزی را ببیند که شما می خواهید. فونتی که انتخاب می کنید نیز باید با توجه به برندتان باشد. مثلا، یک فروشگاه لوازم الکترونیکی ترجیح می دهد فونت سانس سیریف مدرن را انتخاب کند.

و فراموش نکنید که ما همیشه اینجا هستیم تا به مشتریان خود کمک کنیم. اگر می خواهید بدانید که اکسیر چگونه از طریق کانال های فراگیر کمک می کند تا کسب و کارتان رنگ کهنگی به خود نگیرد و در آینده نیز رونق داشته باشد، می توانید همین امروز با متخصصی در این زمینه ارتباط برقرار کنید.