اگر بخواهیم یک مروری بر دو قسمت قبلی داشته باشیم باید خدمتتان عرض کنیم که ما در قسمت اول این مقاله راجع به تفاوت های استراتژی محتوا، بازاریابی محتوا و برنامه محتوا صحبت کردیم و گفتیم که نحوه ی ارائه ی استراتژی بازاریابی محتوا باید چگونه باشد.

سپس در قسمت دوم آن گفتیم که برای داشتن یک استراتژی موثر باید چه نکاتی را رعایت کنید و در نهایت هم به اشتباهات رایجی که در بازاریابی محتوا صورت می گیرد پرداختیم و قصد داریم در این قسمت هم به سایر موارد آن بپردازیم.

پس در ادامه با ما همراه باشید.

3. نادیده گرفتن پرسونای مشتری

بازاریابی محتوا

حتماً در مورد اهمیت نقش پرسونا در کسب و کارتان چیزی شنیده‌اید.

مشخصات پرسونای شما نباید تنها به سن، شغل، درآمد یا علایق آن‌ها محدود شود.

شما باید برای درک انگیزه‌ها و چالش‌های آن‌ها بینش عمیق‌تری داشته باشید تا بتوانید محتوای مرتبط با آن‌ها را ایجاد کنید.

با کمک روش‌های زیر، شما می‌توانید پرسونای مشتریان خود را ایجاد کنید:

  • فرم نظرسنجی مشتری

یک پرسشنامه تهیه کنید و از مشتریان خود بخواهید که در صورت تمایل آن را پر کنند. در حالت ایده‌آل تعداد سوالات شما باید بیش از 10 تا 12 سوال باشد.

با استفاده از فرم نظرسنجی شما باید اطلاعاتی مانند اهداف آن‌ها، علت خرید آن‌ها، نگرانی هایشان در مورد محصول یا خدمات شما و هرگونه مفاهیم یا مفروضات از پیش تعیین شده‌ای که راجع به آن تردید دارند را بدست آورید.

  • مصاحبه تلفنی یا حضوری

مصاحبه از طریق تماس تلفنی یا به صورت حضوری اغلب بهتر از ارسال ایمیل به مشتریان فعلی جواب می‌دهد.

مصاحبه به شما این امکان را می‌دهد تا مکالمات خود را به سمت بخش‌های مهم تحقیقات خود هدایت کنید و بصیرت بیشتری نسبت به ارسال ایمیل کسب کنید.

  • نظرسنجی‌های آنلاین

در وب سایت خود از فرم‌های نظرسنجی آنلاین استفاده کنید و از مشتریان خود در مورد تجربیاتشان و یا اینکه چرا بدون هیچ گونه تعاملی از سایت شما خارج می‌شوند، سوال کنید؟

شما می‌توانید برای انجام این کار از ابزارهای متنوعی کمک بگیرید، اهدافتان را در ذهن داشته باشید، سعی کنید با طرح سوالات مختلف نکات متفاوتی را مطرح کنید.

مثلا شما می‌توانید چنین سوالی را از کاربرتان بپرسید که برآورده‌شدن نیازهای مشتری برایشان مهم‌تر است یا موانعی که آن‌ها با آن روبرو هستند؟

4. عدم درک مخاطبان

طبق مطالعه‌ای که IBM در سال 2015 انجام داده است، مشخص شد که 63٪ از مشتریان احساس می‌کنند که توسط برندهای مورد علاقه‌شان به‌خوبی درک نمی‌شوند.

این مطالعه، شکاف گسترده‌ای که بین آنچه مشاغل از  مشتریانشان تصور می‌کردند و آنچه مشتریان از مشاغل می‌خواهند را به خوبی توضیح می‌دهد.

بسیاری از استارتاپ‌ها این چنین تصور می‌کنند که مخاطبان خود را به خوبی می‌شناسند و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، درحالی که اینطور نیست.

اگر آن‌ها به جای هدف قرار دادن بازاریابان سطح پایین، بازاریابان ارشد را با محتوای درجه یک هدف قرار دهند، می‌توانند از هر زمان دیگری سودمندتر واقع شوند.

شما نیز باید سعی کنید که هرچه بیشتر در ذهن مخاطب خود نفوذ کرده و محتوایی ایجاد کنید که در مورد چرایی، چگونگی و آنچه آن‌ها دوست دارند صحبت کنید.

5. نادیده گرفتن اهمیت بازاریابی

بازاریابی محتوا

پس از انجام تحقیقات، شما دیگر مخاطبان هدف خود و آنچه آن‌ها از شما می‌خواهند را می‌شناسید.

فرض کنید که شما یک ویدیوی عالی به همراه یک پست وبلاگ ایجاد کرده‌اید. آن را انتشار می‌دهید و تصور می‌کنید که دیگر کارتان تمام شده‌است اما با کمال تعجب می‌بینید که اینگونه نیست!

شما تا زمانی که محتوای خود را از طریق کانال‌های مختلفی مانند رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها، انجمن‌‌ها و وبلاگ‌ها توزیع نکنید، نمی‌توانید انتظار داشته‌باشید که محتوای شما تأثیر مطلوبی ایجاد کند.

بازاریابان موفق افرادی هستند که از قانون 80/20 پیروی می‌کنند. آن‌ها طبق قانون 20٪ از وقت خود را برای تولید محتوا و 80٪ از وقت خود را برای تبلیغ محتوایشان در کانال‌های مختلف اختصاص دهند.

برای انجام این کار، شما می‌توانید:

  • از اینفلوئنسرهای صنعت خود کمک بگیرید.
  • از افرادی که محتوایی مشابه محتوای شما ایجاد می‌کنند، کمک بگیرید.
  • محتوای خود را در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی متفاوت به اشتراک بگذارید.
  • در انجمن‌ها فعال باشید و در صورت لزوم محتوای خود را به اشتراک بگذارید.

اینکه تمرکز خود را تنها بر روی تولید محتوا بگذارید و از بازریابی آن غافل شوید، چیزی عایدتان نمی‌شود.

همیشه به یاد داشته باشید، که این “بازاریابی محتوا” است، نه “تولید محتوا” یا “انتشار محتوا”.

6. تولید محتوا بر مبنای سئو

با اینکه شما هر روز پست‌های بی شماری را می‌بینید، اما چند مورد از آن‌ها را می توانید به عنوان محتوای عالی طبقه‌بندی کنید؟

مخاطبان شما هم می‌توانند به راحتی بین محتوای متمرکز بر سئو و محتوایی که در واقع برای آن‌ها ارزشی ایجاد می‌کند تفاوت قائل شوند.

بازاریابی محتوا

تولید محتوا بر مبنای سئو نه تنها مخاطب و کاربران جدیدی برای شما به دنبال ندارد بلکه شانس شما برای از دست دادن مشتریان وفادارتان هم افزایش می‌دهد.

به جای ایجاد 10 پست معمولی در وبلاگتان، سعی کنید یک پست با ارزش و مفید ایجاد کنید.

7. انتظار نتایج فوری

استراتژی بازاریابی محتوا نباید یک طرح سریع برای ثروتمند شدن باشد، بلکه باید یک سرمایه گذاری طولانی مدت باشد.

این کار نیاز به تلاش زیادی دارد.

پس از انتشار چند پست وبلاگ شما نباید انتظار داشته باشید که نرخ بازگشت سرمایه شما (ROI) به سرعت افزایش یابد یا اینکه تعداد مخاطبان شما افزایش یابد.

توجه داشته باشید که وقتی صحبت از بازاریابی محتوا می‌شود، شما آنچه را که می کارید برداشت می‌کنید.

8. ارادت بی چون و چرا به بهترین روش‌ها

اگر می‌خواهید برند شما برجسته باشد، انجام کاری که بقیه آن را انجام می‌دهند کمی عجیب به نظر می‌رسد؟ دلیل اصلی اینکه بازاریابان “بهترین روش‌ها” را دنبال می‌کنند ایمن بودن آن‌هاست.

دنیای “ایمن” جهانی است، فاقد نوآوری.

اگر مرتکب اشتباهی شدید هیچ اشکالی ندارد، شما باید سعی کنید فرضیه‌های مختلفی را آزمایش کنید و فقط از اشتباهات خود بیاموزید و به طور مداوم تکامل پیدا کنید.

9. حضور همزمان در کانال‌های متعدد

شما می‌توانید برای تبلیغ محتوای خود، از کانال‌های مختلفی استفاده کنید.

اما اگر شما بخواهید به‌طور همزمان در تمامی این کانال‌ها فعالیت کنید، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوید و به علاوه خیلی زود، خودتان هم از این وضعیت خسته می‌شوید.

بازاریابی محتوا

شما باید به جای اینکه به سراغ همه کانال‌های تبلیغ محتوا بروید، برای شروع فقط چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنید.

مثلا اگر محتوایی که تولید می‌کنید، مقاله باشد شما می‌توانید کارتان را با وبلاگ نویسی آغاز کنید. تمرکز خود را بر روی یک رسانه واحد بگذارید و به طور مداوم محتوا تولید و منتشر کنید تا مخاطبان را به خود جلب کنید.

نتیجه

اگر این مقاله را به دقت خوانده باشید، می توانید به راحتی برای برای استارتاپ ها و مشاغل نوپا استراتژیی های بازاریابی محتوا را تدوین کنید.

سعی کنید مطالب گفته شده در این مقاله را به صورت گام به گام طی کرده و از اشتباهات رایجی که در این حوزه رخ می دهد خودداری کنید.